Krakowscy muzycy zakażeni koronawirusem. Ich chór był w Olsztynie

Krakowscy muzycy zakażeni koronawirusem. Ich chór był w Olsztynie
Kilku chórzystów z Krakowa zostało zakażonych koronawirusem. Część chóru przyjechała w zeszły czwartek do Olsztyna, aby wziąć udział w nagraniu oratorium "Powrót syna marnotrawnego". Do nagrania ostatecznie nie doszło
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

11 września Covid-19 wykryto u kilku chórzystów z krakowskiej filharmonii. Dzień wcześniej ich koledzy przyjechali do Olsztyna, aby wziąć udział w nagraniu oratorium „Powrót syna marnotrawnego”. Jak stwierdził w rozmowie z lokalnymi mediami Piotr Sułkowski, dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, do nagrań ostatecznie nie doszło.

Chórzyści z Krakowa już w czwartek przyjechali do Olsztyna, aby w filharmonii wziąć udział w nagraniu „Powrót syna marnotrawnego”. Jak się dowiedzieliśmy, ostatecznie do tego nie doszło, gdyż u kilku muzyków z chóru (nie przyjechali do stolicy Warmii) stwierdzono obecność Covid-19.

Dyrekcja Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie informuje, że wobec potwierdzonych kilku przypadków zachorowania na Covid-19 w zespole Chóru Filharmonii Krakowskiej, wdrożone zostały wszystkie procedury wymagane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Osoby, u których stwierdzone zostało zakażenie SARS-CoV-2 oraz które miały z nimi bezpośredni kontakt, zostały odsunięte od pracy i przebywają na 10-dniowej kwarantannie. Zarażenie najprawdopodobniej jest konsekwencją udziału ww. osób w projekcie zewnętrznym, który odbywał się w dniach 4 i 5 września br..

Wobec powyższego dyrekcja Filharmonii Krakowskiej wydała komunikat zabraniający (do odwołania) członkom Chóru i Orkiestry Filharmonii uczestniczenia w jakichkolwiek próbach, nagraniach i występach zespołów zewnętrznych.

Obecnie prowadzone są dalsze działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w zespołach Filharmonii. Na koszt Filharmonii zostało zakupionych 100 testów na obecność COVID-19, na które pracownicy będą kierowani indywidualnie po wystąpieniu objawów zarażenia. Informacja o zaistniałej sytuacji razem z listą odsuniętych od pracy pracowników została natychmiast przekazana do Sanepidu, wszystkie podjęte kroki są na bieżąco przekazywane pracownikom.

– możemy przeczytać w komunikacie ze strony Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Piotr Sułkowski, zakomunikował lokalnym mediom, że do nagrań ostatecznie nie doszło.

Dostaliśmy informację, że w Krakowie zostały wykryte osoby, które są zarażone koronawirusem. Dlatego nie dopuściliśmy Chóru ani do koncertu, ani do nagrań – powiedział dyrektor.

Dodał również, że żaden pracownik olsztyńskiej filharmonii nie trafił na kwarantannę.

Zapytaliśmy także pracowników krakowskiej filharmonii, czy chórzyści, którzy przyjechali do Olsztyna, mieli kontakt z osobami zakażonymi. Rzeczniczka powiedziała, że nie może odpowiedzieć na to pytanie ze względu na przepisy RODO.

Kwarantanna dotyczy osób, które zostały zakażone oraz osób w ich bezpośrednim kontakcie. Ta kwarantanna została nałożona przez sanepid – powiedziała w rozmowie z nami Małgorzata Koch-Butryn, rzecznik prasowy Filharmonii w Krakowie.

Dyrekcja Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie informuje, że wobec potwierdzonych dwóch przypadków zachorowania...

Opublikowany przez Filharmonia Krakowska Piątek, 11 września 2020

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ik 2020-09-15 18:29:37 88.156.*.*
    Pięknie. Olsztyn zawsze musi się wychylić
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 6
  • pytam 2020-09-15 17:51:02 88.156.*.*
    w którym olsztyńskim hotelu zatrzymali się muzycy z karkowa? ci, którzy nie zostali dopuszczeni do nagrań, ale w Olsztynie byli
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5