Koronawirus. Przez dwa tygodnie zamknięte m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie. Limity wiernych w kościołach [AKTUALIZACJA]

Koronawirus. Przez dwa tygodnie zamknięte m.in. salony kosmetyczne i fryzjerskie. Limity wiernych w kościołach [AKTUALIZACJA]
Premier Mateusz Morawiecki wraz z Adamem Niedzielskim ogłosił kolejne restrykcje
Fot. KPRM

W czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawicki ogłosili kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały aż do 9 kwietnia.

Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki przedstawili kolejne obostrzenia, które będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, do 9 kwietnia.

- Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie od 13 miesięcy. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od granicy, w której nie będziemy mogli leczyć naszych obywateli – powiedział premier.

- Unia Europejska zaufała producentom szczepionek. Naszym zadaniem jest wymuszenie jak najszybszych dostaw. To kwestia życia i śmierci milionów Europejczyków, zdrowia tysięcy Polaków – dodał Morawiecki.

Premier dodał, że ograniczenie mobilności jest nieuniknione.

- Ograniczenie mobilności, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne. Zbliża się Wielkanoc - już dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość.

Mateusz Morawicki zaapelował do opozycji, aby nie utrudniali pracy rządu.

- Przynajmniej nie zaogniajcie sytuacji. Powinna dziś panować filozofia: wszystkie ręce na pokład – stwierdził.

Następnie głos zabrał Adam Niedzielski.

- Mamy regiony, gdzie sytuacja jest bardzo trudna. To województwo mazowieckie i województwo śląskie. Województwo warmińsko-mazurskie jest bardzo dobrym przykładem tego, jak działają obostrzenia. Liczba zachorowań spadła, to nie jest jeszcze duża zmiana, ale jest przesilenie. Ta logika tych regulacji działa i widać to bardzo dobrze – wyjaśnił minister zdrowia.

I dodał: - Naszym celem jest odtworzenie bazy łóżek z czasu drugiej fali epidemii. W ciągu najbliższych dni wzrośnie.

Minister Niedzielski przedstawił szczegóły nowych restrykcji.

- Od najbliższej soboty nowe zasady bezpieczeństwa. Wszystkie regulacje, które obowiązywały, będą obowiązywały nadal. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane będą zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą otwarte, aby zapewnić ciągłość branży budowlanej. 1 os na 20 mkw w sklepach powyżej 100 m2, 1 os na 15 mkw w sklepach do 100 m2.

Limity będą dotyczyły także działalności kościołów, salonów kosmetycznych, fryzjerskich, żłobków i przedszkoli.

- W kościołach nowe restrykcje: maksymalnie 1 osoba na 20 mkw przy zachowaniu odległości min. 1,5 m. Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte. Żłobki i przedszkola także zostaną zamknięte. Wyjątek: opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych – wymienił Niedzielski.

Minister dodał, że święta powinniśmy spędzić w gronie najbliższych. Nie ma jednak zakazu przemieszczania się.

Nowe obostrzenia będą obowiązywały od soboty, 27 marca.

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz

 • skup-hoteli.waw@biuro.pl 2021-03-25 12:19:00 5.173.*.*
  Masz hotel na Warmii i Mazurach w dogodnej lokalizacji? Z powodu wirusa Twój hotel nie prosperuje, masz długi i myślisz o jego sprzedaży? Chętnie go odkupimy, więcej informacji na: skup-hoteli.waw@biuro.pl
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 9
 • aswd 2021-03-25 12:03:38 176.221.*.*
  A zakaz opuszczania województw?. Przecież te zamykania kompletnie nic nie dadzą jak śląsk, mazowieckie i pozostałe województwa z dużymi wzrostami rozjadą się po całej Polsce w tym po Warmii i Mazurach...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Tak jest 2021-03-25 11:40:53 37.248.*.*
  I to mi sie podoba, do zamknięcia jeszcze branża taksówkarska, w ogóle wylęgarnia wirusów, co by tu jeszcze? Aha no apteki i gastronomia na wynos, Kościoły mogą zostać hahahahaha
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
2147382000
2147382000