Koronawirus. Miasto wprowadza ulgi w czynszu i podatkach dla przedsiębiorców

Koronawirus. Miasto wprowadza ulgi w czynszu i podatkach dla przedsiębiorców
Olsztyńscy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulg m.in. w podatkach
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pakietu pomocowego. Miasto wprowadza specjalny pakiet ulg w czynszach najmu i podatkach odprowadzanych na rzecz miasta.

Urząd miasta przygotował olsztyńskim przesiębiorcom pakiet pomocowy. Będzie on przysługiwał na okres od 13 marca aż do odwołania.

- Koronawirus to nie tylko ogromne zagrożenie zdrowotne, ale także potężny wstrząs dla naszej gospodarki. Pierwszymi gospodarczymi ofiarami epidemii są drobni przedsiębiorcy żyjący z szeroko rozumianych usług, dla których brak klientów oznacza utratę środków do życia. To przede wszystkim z myślą o nich podjąłem decyzję o wprowadzeniu specjalnego pakietu ulg w czynszach najmu i podatkach odprowadzanych na rzecz miasta – wyjaśnił prezydent Piotr Grzymowicz.

Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, bo takie jest prawo. Przedsiębiorcy po złożeniu stosownych dokumentów będą mogli liczyć na wsparcie finansowe.

Ze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy, których działalności zostały dotknięte konsekwencjami epidemii, czyli ograniczeniami w usługach oraz handlu w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 roku, w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego oraz w związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej stanu epidemii. Wiąże się to także z ograniczeniami funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy, w tym m.in. działalności handlowej, hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej, rozrywkowej oraz wprowadzenia nowych zasad funkcjonowania galerii handlowych.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Wymienieni przedsiębiorcy mogą się starać:

1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,

2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek,

3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Ulga w czynszu najmu lokalu użytkowego oraz dzierżawie gruntu stanowiącego własność gminy Olsztyn

Pakiet Pomocowy umożliwia ulgę w czynszu najmu lokalu użytkowego oraz dzierżawie gruntu stanowiącego własność gminy Olsztyn. Przedsiębiorca, prowadzący działalność ograniczoną przepisami wynikającymi z rozporządzeń na czas stanu epidemii, może złożyć wniosek. Wnioski należy składać bezpośrednio do jednostki, z którą zawarto umowę (np. ZLiBK, ZDZiT, OSiR, OPN-T, placówki oświatowe).

Zawieszenie opłaty za gospodarowanie odpadami

Przedsiębiorcy mogą zawiesić opłatę za gospodarowanie odpadami, składając zmianę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Deklaracja dotyczy pełnych miesięcy, więc żeby uwzględniała okres od marca 2020 roku, trzeba ją złożyć najpóźniej do 10 kwietnia 2020 roku:

- za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, 10-101 Olsztyn, ul. Wyzwolenia 30.

- złożyć elektronicznie za pośrednictwem portalu E-deklaracje,

- z uwagi na zamknięcie Urzędu Miasta Olsztyna dla bezpośredniej obsługi klienta, złożenie deklaracji może odbyć się również poprzez umieszczenie jej w specjalnych urnach, zlokalizowanych w pobliżu wejścia do urzędu od ul. Ratuszowej.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Środowiska pod numerem telefonu 89 527 31 11 wew. 225 i 557.

Ważne!

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego i ograniczenia sposobu przemieszczania się, nie przewiduje się dostarczania wniosków osobiście do budynków Urzędu Miasta Olsztyna.

Każdy złożony wniosek będzie traktowany indywidualnie.

W przypadku, gdy sytuacja finansowa przedsiębiorcy nadal będzie trudna mimo przyznanej ulgi, będzie możliwe ponowne wystąpienie z wnioskiem o zmianę wydanej decyzji ulgowej lub o zmianę zawartego porozumienia. Z wnioskiem należy jednak wystąpić na minimum 30 dni przed upływem terminu odroczenia lub upływem płatności danej raty.

Więcej informacji o ulgach TUTAJ.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Edek od kredek 2020-04-22 06:47:01 31.0.*.*
  Wniosek? Mała książeczka. Babci panieński wieczór. Miasto Olsztyn jest lepsze niż nasz Rząd. Niby chcą pomagać.....aaaaleeee😉. Obroty siadły, pracownikom trzeba będzie podziękować za pracę, z lokalu rezygnować, a miasto książki każe pisać. Mojego głosu p. Grzymowicz nie masz👎
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Równy 2020-03-27 08:49:20 88.156.*.*
  A zwykli mieszkańcy też mogą liczyć na zawieszenie opłat za śmieci? Albo podatków za grunt? Gdzie równość wobec prawa?
  Odpowiedz Oceń: 11 2 Zgłoś treść
 • kalfior 2020-03-27 08:19:18 157.25.*.*
  A czynsz w TBSach od czerwca w górę . Za mieszkanie 35 m2 goły czynsz 700zł :)
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść