Koronawirus. Jak w tym roku poświęcić pokarm?

Koronawirus. Jak w tym roku poświęcić pokarm?
W tym roku nie poświęcimy pokarmów w kościele
Fot. Pixabay.com

W tym roku wierni nie będą mogli poświęcić pokarmów w kościele. W związku z tym wiele osób zastanawia się, w jaki sposób przygotować się do Wielkanocy. Księża przekonują, że święta można odpowiednio przeżyć bez wychodzenia z domu.

Rozpoczął się Wielki Tydzień. Wierni w tym roku nie mogli w kościele poświęcić palm, podobnie będzie ze święconką. Jak przygotować się do Wielkanocy w tym roku?

- W tym roku głowa rodziny: ojciec, matka albo inna osoba dorosła będzie miała za zadanie odmówienie modlitwy. Święcenie pokarmów jest tylko tradycją, z której raz możemy zrezygnować. Chcemy dotrzeć za pomocą mediów do wiernych, dlatego można będzie wziąć udział w liturgii nie wychodząc z domu – wyjaśnił nam ks. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej.

Rzecznik przekonuje, że w domu także można przeżyć wyjątkowe święta.

- Ważne, żebyśmy się wyciszyli. Możemy nawet odświętnie się ubrać, żeby poczuć atmosferę świąt. Wielkanoc możemy celebrować nie uczestnicząc w liturgii, msze będądostępne w mediach – dodał rzecznik Archidiecezji Warmińskiej.

Na stronie Archidiecezji Warmińskiej jest dostępny obszerny poradnik, w jaki sposób przygotować się do świąt. Znajdziemy w nim także modlitwy, również dla najmłodszych członków rodziny.

Pamiętaj: święcenie potraw jest pobożnym obyczajem, ale nie jest ani sakramentem, ani prawdą wiary. Nic się nie stanie, jeśli w  tym roku wyjątkowo koszyczka nie będzie albo będzie uboższy. Nie biegaj po sklepach tylko po to, żeby zdobyć niezbędne produkty! W tym roku świętować będziemy przy tym, co mamy w domu – na tradycyjne dania możemy poczekać jeszcze rok.

- Koszyczek ze święconką przygotowujemy i  odstawiamy w chłodne miejsce, żeby czekał na nasze wielkanocne śniadanie.

- Jeśli nie masz niezbędnych produktów do przygotowania święconki, zaproponuj dzieciom, żeby przygotowały plakat, na którym narysują albo zrobią wyklejankę koszyczka swoich marzeń.

- W sobotnie przedpołudnie możecie również więcej czasu niż zwykle poświęcić na zdobienie pisanek. Można to robić w taki sposób, w jaki robiliście to dotychczas – ale warto wykorzy59 stać czas i poszukać w internecie nowych sposobów. Może odkryjecie nowe talenty – a dzieci będą miały zajęcie na pół dnia?

- czytamy w poradniku.

Pełną treść „Przewodnika po Wielkanocy w domu” można przeczytać na STRONIE ARCHIDIECEZJI.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Issru 2020-04-06 17:18:35 5.173.*.*
    ..rozbrajajaca szczerość.. W końcu "Tylko tradycja" z ktorej mozna zrezygnować .. Wspaniale..
    Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść