Koronawirus. Episkopat ma nowe wytyczne dla wiernych! Chodzi o niedzielne nabożeństwa

Koronawirus. Episkopat ma nowe wytyczne dla wiernych! Chodzi o niedzielne nabożeństwa
Rada Stała KEP rekomenduje dyspensę od uczestnictwa w mszy
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Na Konferencji Episkopatu Polski zapadły nowe postanowienia. Rada Stała KEP rekomenduje dyspensę od uczestnictwa w mszy św.

Pisaliśmy o tym, że 10 marca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wydał komunikat, w którym zaapelował o to, aby w czasie pandemii Covid-19 parafie, w miarę możliwości, przeprowadzały więcej mszy. Ma to na celu zmniejszyć liczbę wiernych w kościele w danym czasie, co zmniejszy ryzyko zarażenia. Dodał także, że seniorzy powinni zostać w domu. Przypomniał, że nie ma wymogu, aby wierni na znak pokoju podawali sobie dłoń.

W czwartek Rada Stała KEP poinformowała, że rekomenduje biskupom udzielenie do 29 marca dyspensy od uczestnictwa we mszy.

Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a. osobom w podeszłym wieku,

b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

– możemy przeczytać w komunikacie.

W Olsztynie przeważająca większość osób wierzących jest wyznania rzymskokatolickiego, jednakże działają także inne, mniejsze wspólnoty wyznaniowe.

Jakie środki podjęli duchowni innych wyznań obecnych w Olsztynie?

Biskup zalecił nam ostrożność podczas nabożeństwa. Na obecną chwilę jednak nie ma wskazówek, aby odwołać msze – powiedział w rozmowie z nami ks. Jan Hałuszka, proboszcz Parafii Greckokatolickiej pw. Pokrowa Matki Bożej w Olsztynie.

Z kolei ewangelicy ograniczają spotkania, ale nabożeństwa się jak na razie odbywają.

Ograniczamy spotkania z wiernymi do minimum. Jeżeli chodzi o nabożeństwa, to jeszcze nie podjęliśmy decyzji o ich odwołaniu, ale zachowujemy środki ostrożności. Zaapelowaliśmy do osób starszych, aby zostały w domach i obejrzały nabożeństwa w telewizji – wyjaśnił w rozmowie z nami ks. Łukasz Stachelek, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Olsztynie.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • genek 2020-03-13 17:00:12 188.147.*.*
    bardzo dobrze niech cale populacja pisowskich k....... wymrze :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • [Usunięty] 2020-03-13 12:34:35 83.5.*.*
    [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
2147382000
2147382000