Koronawirus. Co w przypadku, gdy Ostróda nie wystarczy? W gotowości są inne szpitale

Koronawirus. Co w przypadku, gdy Ostróda nie wystarczy? W gotowości są inne szpitale
Szpital w Ostródzie to główna placówka zajmująca się osobami chorymi na Covid-19 na Warmii i Mazurach
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Szpital w Ostródzie to główna placówka zajmująca się osobami chorymi na Covid-19 lub podejrzanymi o zakażenie w naszym województwie. Jednakże miejsca na wypadek wzmożonej liczby zachorowań udostępniły szpital miejski w Elblągu i szpital dziecięcy w Olsztynie. W dalszej kolejności są także placówki w Giżycku i Piszu.

Na początku epidemii rząd wyznaczył przynajmniej jeden szpital w każdym województwie, gdzie miałyby przebywać osoby zakażone albo z objawami Covid-19. Padło na Ostródę, gdzie udostępniono 168 łóżek. Pacjenci z innymi schorzeniami zostali bezpiecznie przetransportowani do innych placówek medycznych w regionie.

Plan przeciwdziałania epidemii na Warmii i Mazurach zakłada, że cztery inne szpitale wspomogą pracę Ostródy.

– W pierwszej kolejności są to szpital miejski w Elblągu, gdzie jest ok. 150 łóżek i szpital dziecięcy w Olsztynie, który może udostępnić 37 łóżek wyłącznie dla dzieci. Oddział dla osób niepełnoletnich zakażonych Covid-19 znajduje się w innej bryle niż reszta szpitala – powiedział w rozmowie z nami Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody.

Dodał, że w Olsztynie na obecną chwilę nie przebywają pacjenci zakażeni lub z podejrzeniem zakażenia, natomiast w Elblągu jest to dosłownie kilka osób.

W dalszej kolejności wybrane zostały oddziały zakaźne w Giżycku i Piszu.

– Są one w stanie podwyższonej gotowości, ale na razie nie ma takich potrzeb, żeby tam hospitalizować zakażonych czy podejrzanych o koronawirusa. Na razie mamy tak niewielu chorych, że szpitale w Ostródzie, Elblągu i Olsztynie w zupełności wystarczają – przyznał Krzysztof Guzek.

Przypomnijmy, że od początku epidemii w naszym województwie odnotowano 145 przypadków zachorowań na Covid-19, 53 wyzdrowienia i 1 zgon (stan na 21 kwietnia, godz. 17:30).

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Lolek 2020-04-22 17:52:06 83.31.*.*
    Już nie wystarcza bo brakuje personelu, a ten co został wykańcza się psychicznie.
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść