Konserwator wstrzymał remont części dworca w Olsztynku. Co było powodem?

Konserwator wstrzymał remont części dworca w Olsztynku. Co było powodem?
Zabytkowy dworzec w Olsztynku
Fot. Google Street View

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie zadecydowali o wstrzymaniu części prac związanych z modernizacją dworca kolejowego w Olsztynku. Powodem była m.in. zabytkowa płaskorzeźba przedstawiająca rycerza spod Grunwaldu – dla części olsztynczan to symbol miasta.

Bartłomiej Skrago, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie powiedział, że wstrzymanie prac remontowych nie dotyczy całego obiektu, a jedynie kilku jego elementów.

– Część wystroju dworca i jego wyposażenia stanowią elementy oryginalne. Dlatego też kontrolerzy postanowili o wstrzymaniu skuwania tynków, rozbiórki drewnianego kiosku, płaskorzeźby oraz pozostałości łącznika między budynkami dworca i toalet – wyjaśnił Bartłomiej Skrago.

Wojewódzki konserwator zabytków chce, aby wykonawca zmienił projekt. Niewykluczone, że rozpocznie się także procedura wpisania dawnego dworca do rejestru zabytków. Obiekt i tak ma zmienić swoje przeznaczenie, bowiem po odrestaurowaniu ma się w nim mieścić dom kultury, natomiast funkcje dworca przejmie pobliski budynek, w którym niegdyś znajdowały się toalety.

Dworzec w Olsztynku powstał przed wojną. Koszt jego remontu to 21 mln zł.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • buba 2020-02-06 15:01:06 88.156.*.*
    Chcą zachować sracz bo walił tam Hitler czy inny szwab.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • ty 2020-02-06 14:56:03 37.47.*.*
    za 21 mln zł można by postawić dwa takie budynki na ful wypasie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2