Kolejni pseudokibice zatrzymani. Policja podsumowała mecz Stomilu z Radomiakiem Radom [AKTUALIZACJA]

Kolejni pseudokibice zatrzymani. Policja podsumowała mecz Stomilu z Radomiakiem Radom [AKTUALIZACJA]
Policjanci zatrzymali kolejnych pseudokibiców
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W niedzielę piłkarze Stomilu Olsztyn zagrali mecz z Radomiakiem Radom. Spotkanie, jak zawsze, zabezpieczali policjanci. Podczas zdarzenia zatrzymano kolejnych pseudokibiców. Funkcjonariusze zaznaczają, że pomocna okazała się współpraca z władzami olsztyńskiego klubu.

Jak zawsze nad bezpieczeństwem uczestników meczu czuwali policjanci. Podczas imprezy nie obyło się bez interwencji. Funkcjonariusze dostali informację, że na stadionie może przebywać osoba poszukiwana. Potwierdziło się to podczas kontroli. Okazało się, że 30-latek był poszukiwany przez sąd do odbycia kary 15 dni więzienia. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu.

Z kolei 37-latek złamał zakaz wchodzenia na teren imprezy masowej, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze skontrolowali również podmioty gospodarcze na terenie obiektu. Wyszło na jaw, że jeden z nich nie wystawiał paragonów za sprzedany towar. W związku z tym właściciel został ukarany mandatem w wysokości tysiąca złotych.

Zatrzymano także kolejnych pseudokibiców. Dwóch mężczyzn zakrywało twarze, co jest niezgodne z ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych. Grozi im kara grzywny i zakazy stadionowe. Dodatkowo organizator meczu zwrócił policjantom uwagę, że może dojść do odpalenia materiałów pirotechnicznych. Dzięki szybkiej reakcji, udało się temu zapobiec.

Stróże prawa nie ukrywają, że duża zasługa w zapewnieniu bezpieczeństwa kibicom leży po stronie klubu Stomil Olsztyn.

Podziękowania należą się w szczególności organizatorom wydarzenia – właściwa postawa władz Stomilu Olsztyn, umożliwiła funkcjonariuszom monitoring infrastruktury stadionu pod kątem użycia materiałów pirotechnicznych przez pseudokibiców, co spowodowało, że nie doszło do naruszeń obowiązującego prawa w tym zakresie, a sam mecz przebiegł bezpiecznie

- piszą olsztyńscy policjanci.

Tymczasem grupy kibicowskie Stomilu wydali oświadczenie. Jego pełną treść prezentujemy poniżej.

W nawiązaniu do wydarzeń z wczorajszego (24 listopada - red.) spotkania, nie możemy milczeć i pozostawić tej sytuacji bez wyjaśnień. Podczas meczu Stomilu z Radomiakiem byliśmy świadkami „popisu” ze strony armii białych kasków, którzy przy porozumieniu z naszym klubem, zepsuli nasze święto. Nerwową atmosferę „stróże prawa” tworzyli już na kilka dni przed spotkaniem, wizytując klub i próbując wymóc na włodarzach klubu doprowadzenie do konfliktu z własnymi kibicami!

Budziło to w nas pewne podejrzenia, lecz postanowiliśmy, że w żaden sposób nie wpłynie to na nasze plany. Nadeszła niedziela, dzień meczowy, a stadion zamienił się w obszar wojny. Dosłownie. Oddziały prewencji w pełnym rynsztunku, kamery, psy tropiące, mikrofony kierunkowe. Osoby odwiedzające stadion, nawet przy najbardziej gorących pojedynkach miały problem, by przypomnieć sobie aż tak daleko idące środki mające „zabezpieczyć” imprezę masową. Sugestywnie na wyobraźnie działały również stojące przy płocie stadionu więźniarki, jakby przygotowane na zatrzymania…

Oczywiście, od rana przeszukiwano wszystkie pomieszczenia w klubie, nie omijając naszego „kantorka” i stoiska z gadżetami, gdzie wesoło hasał pies tropiący, ku zdziwieniu wszystkich obecnych smutnych panów, niczego nie znajdując. Na bramach wejściowych oczywiście problem z wniesieniem oprawy, ostatecznie jednak ochrona wpuściła wszystkie elementy oprawy na stadion, co powoduje tym większą konsternację w naszych szeregach, patrząc na późniejsze wydarzenia. Wszystkie wydarzenia niedzielnego popołudnia, spowodowały, że na nasze trybuny wchodzimy z opóźnieniem.

Pierwsza połowa jeszcze nie zapowiadała skandalu, jaki wydarzył się w przerwie tego spotkania. Zgodnie z planem na płocie wylądował transparent, który miał być częścią oprawy – obchodów 25 lecia jednej z grup kibicowskich Stomilu. W tym momencie, wszystkie wspomniane oddziały prewencji znajdujące się w okolicach stadionu, a nie zabezpieczające sektora gości, ruszyły w kierunku trybuny krytej. Wszystko to tylko dlatego, że któryś z dowódców ubzdurał sobie zagrożenie w postaci odpalenia pirotechniki na trybunach. Po co więc przeszukiwano od świtu cały stadion? Skoro nawet, gdy nic nie znaleziono, policja wraz z ochroną postanowiły wejść na trybuny, potem chełpiąc się, iż zapobieżono odpaleniu pirotechniki.

Interwencja służb mundurowych, dotknęła również najmłodszych kibiców, którym nie pozwolono skorzystać ze stadionowych toalet. Warto też wspomnieć o bezpodstawnym użyciu gazu przez pracowników ochrony, szturmujących wejścia na trybunę krytą! Nie można tu pominąć faktu, że interwencja policji i ochrony mogła spowodować jedynie zagrożenie i doprowadzić do paniki na trybunach oraz tratowania się ludzi! Kłóci się to jednoznacznie z misją policji podczas imprezy masowej.

W związku z tymi wydarzeniami, oczekujemy na oficjalną odpowiedź ze strony klubu, która to będzie zawierała informację kto i na jakiej podstawie podjął decyzję o wpuszczeniu policji na stadion? Oczekujemy, że osoby odpowiedzialne za wczorajsze wydarzenia poniosą konsekwencje.

Grupy kibicowskie Stomilu Olsztyn.

Poniżej prezentujemy natomiast oświadczenie Zarządu klubu na temat zajść podczas spotkania dziewiętnastej kolejki Fortuna 1 Liga Stomil Olsztyn – Radomiak Radom.

Galeria

Komentarze (24)

Dodaj swój komentarz

 • Rafal 2019-11-26 19:54:42 5.172.*.*
  Witam. Jestem mieszkańcem Olsztyna interesuje sie sportem wiec mam prawo do komentarza. W Klubie piłkarskim zaczęto wychodzić pomału na prosta, i komus to najwidoczniej ,, przeszkadza ,,. Najpierw byl podstawiony teatr z kurtka.. Następnie teraz cyrk wystawiony przez kwp.. Miasto miało stawiać 2500 krzesełek cos tu chyba slabo idzie wiec trzeba cos , pierdolic ,, żeby nie dac.. Bandyci itp wiec nie dajemy. O prezesie sie nie wypowiadam, ale jak juz Pan Sobieski wszedl w Azs to jest nie ciekawie.. Pozdrawiam.
  Odpowiedz Oceń: 18 2 Zgłoś treść
 • XXX 2019-11-26 19:35:23 37.8.*.*
  A może szlachta kibicowska wyjaśni nam co było w torbie wniesionej na trybunę, z którą zamknięto się w pomieszczeniu klubowym, które musiano otwierać siłowo?
  Odpowiedz Oceń: 6 4 Zgłoś treść
 • Olsztynianin 2019-11-26 16:33:09 88.156.*.*
  Popis olsztyńskiej Policji. Weszli na stadion nie wiadomo po co, uzbrojeni i zakryci od stóp do głów, zablokowali przejścia pod trybuną i stali tam paręnaście minut po czym się ewakuowali. To za takie akcje mieszkańcy płacą podatki. Żenada
  Odpowiedz Oceń: 14 2 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-11-26 09:46:27 213.184.*.*
  Oj twitterowiczek płacze, bo ktoś mu napisał prawdę. A ja mam pytanie do Carlosa. Jak były zwycięstwa, to z wielką ochotą pisałeś o "Wielkim Stomilu" na "rządowym", olsztyńskim portalu. Dlaczego już nic nie wysunie się spod Twojego palca na klawiaturze, gdy są porażki? Tak ciśniesz po Prezydencie, a gdy trzeba się polansić w blasku chwały, to nawet na ten portal jesteś w stanie napisać pochwalny tekst. Ot, taka to prawda PS. Skoro podpisujesz się Carloss na Twitterze, a nie z imienia i nazwiska, to dlaczego płaczesz, że nie dyskutujesz z anonimami?
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Marek 2019-11-26 09:12:19 88.156.*.*
  Czy Karlos juz sie wypowiedzial?
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • Kris 2019-11-26 08:47:56 91.229.*.*
  Brawo Panowie policjanci w końcu konkretne działania, tego od was oczekują obywatele. Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa w Olsztynie.
  Odpowiedz Oceń: 7 17 Zgłoś treść
 • ŻENADA 2019-11-26 08:31:29 5.172.*.*
  I po co to wszystko. Nikt normalny na te pseudo grę nie przychodzi. Jest niebezpiecznie, przekleństwa, wyzwiska. Rozrywka dla osób pozbawionych mózgu i normalności w dzieciństwie. Kopacze przegrywają mecz za meczem. ŻENADA
  Odpowiedz Oceń: 6 11 Zgłoś treść
 • 1000 125 2019-11-25 23:36:44 205.201.*.*
  Jeżeli za zakrycie twarzy na stadionie czy trzymanie sektorowki lub odpalenie pirotechniki ludzie ponoszą konsekwencje prawne to niech ktoś kto wydał decyzję ,która była jak się okazuje błędna ,niech odpowie tak samo stołkiem ,kariera...
  Odpowiedz Oceń: 11 3 Zgłoś treść
 • Goool 2019-11-25 22:21:45 213.162.*.*
  -----Jak zawsze nad bezpieczeństwem uczestników meczu czuwali policjanci.----------- cytat, czy zawsze jest Policja na meczu ? ostatnio jak byłem nie rzucali mi się w oczy, widziałem tylko ochroniarzy ?
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • Z miasta 2019-11-25 22:06:26 86.164.*.*
  Niestety przypominają mi się lata 80 te PRL-u kiedy zomowcy palowali "pseudokibiców "Stomilu jak ci z radości po strzelonej bramce wskakiwali na ogrodzenie odzielajace trybuny od murawy i "akcja widelec" jak tajniak kopie bezbronnego młodego mężczyznę. Czy takiej Polski chcemy gdzie policja jest milicją?
  Odpowiedz Oceń: 16 7 Zgłoś treść