Posłanka Wiosny, Monika Falej, zbadała, ile zarabiają księża w szpitalach w regionie

Posłanka Wiosny, Monika Falej, zbadała, ile zarabiają księża w szpitalach w regionie
Monika Falej
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Warmińsko-mazurska posłanka „Wiosny” Monika Falej jest z wykształcenia prawniczką. I dlatego wyraźnie dostrzega przypadki naruszania przepisów prawa przez instytucje publiczne. Jej uwagę zwróciła kwestia zatrudniania katolickich kapelanów w placówkach publicznej służby zdrowia. 

Zaczęło się od skarg kobiet leżących w izbach porodowych. Zazwyczaj nie było przeszkód, by towarzyszył im tam ich partner, który służył duchowym wsparciem oraz asystował także lekarzom w trakcie samego porodu, trzymając za rękę mamę swojego dziecka. Po nadejściu pandemii koronawirusa „żarty się jednak skończyły”. Ścisłe reżimy sanitarne nie dopuszczają przecież możliwości wchodzenia na oddział osób z zewnątrz.

– Chyba, że jest to katolicki ksiądz – mówi nam posłanka Falej z oburzeniem. – Jak to jest możliwe, że osoba najbliższa rodzącej kobiecie, ojciec jej dziecka, nie może mieć do niej teraz dostępu a na oddział wchodzi, kiedy chce, obcy mężczyzna w sutannie?! Do tego odwiedza różne oddziały szpitala więc zapewne nie ma przeszkód, by wraz z nim „przemieszczały się” po oddziałach różne zarazki.

Kobiety z porodówek skarżyły się posłance, że przygotowanie do porodu a potem odpoczynek po nim, z noworodkiem w ramionach, to sytuacja bardzo intymna. I na pewno chciałyby mieć wtedy obok siebie swojego partnera, ojca dziecka. Ale na pewno nie potrzebują „jakiegoś obcego faceta”. 

– Jak wynika z relacji tych pań, ten obcy mężczyzna nie nosi też żadnego białego fartucha – dodaje posłanka. – Jest on po prostu jeszcze jednym pracownikiem szpitala, tyle, że jemu wolno chodzić po oddziałach w zwykłym ubraniu, czyli w sutannie. Zapewne nie wchodzi przy tym na oddziały covidowe, ale i tak nie przebiera się przecież w świeżą sutannę przed wejściem na kolejny oddział. 

Szczególną uwagę posłanki zwrócił fakt, iż prawdopodobnie jedynie księża katoliccy są takimi „pracownikami w sutannach”.

– To jest niedopuszczalne finansowanie ludzi kościoła z pieniędzy publicznych – mówi Monika Falej. – Szczególnie kontrowersyjne w sytuacji nie tylko ogólnego niedofinansowania służby zdrowia, ale właśnie obecnych wydatków na walkę z pandemią. Słyszymy o przenoszeniu lekarzy czy pielęgniarek z braku środków na ich utrzymanie a tu finansujemy ludzi kościoła. 

Jak podkreśla posłanka, czym innym jest zaproszenie na oddział osoby duchownej, jeżeli o jej obecność poprosi na przykład umierający pacjent, a czym innym  opłacanie „etatowego księdza” w szpitalu.

– To jest łamanie ustawy o prawach pacjenta. Posłowie „Wiosny” przeprowadzili kontrolę tych „etatów kapelańskich” w całym kraju. Ja osobiście wysłałam zapytanie w tej sprawie do wszystkich, ponad 20, placówek szpitalnych w naszym województwie oraz do wojewody warmińsko-mazurskiego - przyznaje.

Część odpowiedzi już nadeszła i te prezentujemy Państwu poniżej: 

 • starostwo ostródzkie: Szpital w Ostródzie S.A. zatrudnia kapelana katolickiego, wykonuje obowiązki w zależności od potrzeb pacjentów, wynagrodzenie 2 tys. zł brutto, zatrudniony na umowę cywilnoprawną, wynagrodzenie opłacane ze środków własnych placówki, starosta nie rozważa redukcji zatrudnienia 
   
 • starostwo elbląskie: powiat nie posiada samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, szpital na terenie powiatu jest spółką prawa handlowego - Szpital Powiatowy Sp. z o. o. w Pasłęku
   
 • starostwo nidzickie: wg starosty interpelacje do niego mogą kierować tylko radni powiatu, a posłowie mogą tylko do Prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych członków Rady Ministrów. Sprecyzowanie, czy zapytanie jest w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej pozwoli na dalsze procedowanie. 
   
 • starostwo działdowskie: w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Działdowie zatrudniony jest kapelan katolicki, ½ etatu, wynagrodzenie wynosi 1663,20 zł, zatrudniony na umowę o pracę, wynagrodzenie opłacane jest ze środków własnych placówki
   
 • starostwo kętrzyńskie: Szpital Powiatowy w Kętrzynie: czterech kapelanów (katoliccy i innych związków wyznaniowych) po 0,25 etaty, łącznie jeden etat, wynagrodzenie zasadnicze wynosi od 650 zł do 660 zł plus dodatek stażowy zgodnie z regulaminem wynagradzania, opłacane ze  środków własnych placówki, nie rozważa się redukcji zatrudnienia.  Zespół Opieki Zdrowotnej w Reszlu: kapelan katolicki, 10 godzin tygodniowo/ 40 godzin miesięcznie, 960 zł brutto, umowa cywilnoprawna - umowa zlecenie, opłacane ze środków własnych placówki, nie rozważa się redukcji zatrudnienia. 
  • odpowiedź Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie, kapelan katolicki, ½ etatu, umowa o pracę, 1,721,60 zł brutto, wynagrodzenie jest opłacane ze środków własnych placówki. 
    
 • starostwo mrągowskie: Szpital Mrągowski im. Michała Kajki zatrudnia dwóch kapelanów (rzymsko-katolicki i prawosławny), średnio wykonują obowiązki dwa lub trzy razy w tygodniu przez średnio 9 godzin tygodniowo, szpital nie chce udzielić informacji o wysokości wynagrodzeń "Informacja o wysokości wynagrodzenia podlega ograniczeniu w zakresie wyjawienia tej informacji ze względu na prywatność osoby fizycznej i ochronie dóbr osobistych", wynagrodzenie jest kosztem własnym placówki
   
 • Starostwo iławskie: Powiatowy Szpital w Iławie, kapelana katolickiego oraz grekokatolickiego. Katolicki - umowa o pracę 3/4,  grekokatolicki - umowa zlecenie 40 godzin tygodniowo. Łącznie ich wynagrodzenie wynosi 3570 zł. brutto
   
 • Starostwo ełckie: Spółka "Pro-Medica" w Ełku, zatrudnia kapelana katolickiego w pełnym wymiarze zatrudnienia - 8 godz. dziennie, brak info o wysokości wynagrodzenia ze "względu na ochronę danych osobowych".
   
 • Starostwo gołdapskie - szpital nie zatrudnia już kapelana 
2147382000

Komentarze (56)

Dodaj swój komentarz

 • Loka 2021-01-30 19:22:31 188.146.*.*
  A niby dlaczego chodzi? Jeęsli go ktoś zaprosi to łóżka to niech przyjdzie, ale tak, bo ma taki kaprys?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Pozdr 2021-01-29 10:15:52 31.60.*.*
  Przecież to jest żart, pogonić tych czarnych leni i dać pół etatu dla położnej/pielęgniarki. W domu opieki ksiądz raz na tydzień jest gdzie są starsze osoby często na łożu śmierci i tam gdzie są potrzebni to się nie pchają bo tyle kasy nie dostaną co w szpitalu pazerne świnie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • REK 2021-01-28 22:30:56 81.190.*.*
  To jest skandal. Skandalem też jest wieszanie przez pacjentów krzyży w pomieszczeniach szpitalnych
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • [Usunięty] 2021-01-28 21:24:26 5.173.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Ania 2021-01-28 19:58:26 31.60.*.*
  A ile pani Monika Falej zarobiła w organizacji FOSA.?Czy została rozliczona z dotacji z Urzędu Miasta?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 11
 • Kobieta 2021-01-28 13:29:33 81.190.*.*
  Straszydło..babochłop LGBT Fuj. Strasznie wulgarne i okropne babsko. Szkoda, że wypowiada się w imieniu "wszystkich kobiet".. A nie powinna, bo sobie tego nie życzę...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 43
 • nie inaczej 2021-01-28 12:38:19 95.160.*.*
  Parady zboczeńców na platformach, LGBT, aborcja, eutanazja jak to miało miejsce ostatnio w Anglii i dotyczyło naszego rodaka. To właśnie ta "nowoczesna" Europa.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 41
 • kmk 2021-01-28 09:37:00 188.47.*.*
  Nawet jeśli u źródeł zainteresowania się tą sprawą stała antyklerykalna szajba, to efekt jest godny pochwały. Pokazał, że duchowni różnych wyznań wykonują swoją szlachetną i trudną pracę w szpitalach za mniejsze wynagrodzenia niż choćby salowa. Opowieści o sowitych pensjach kapelanów okazały się blagą. Brawo Pani Posłanko!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 24
 • Elb. 2021-01-28 09:09:01 188.146.*.*
  a ja mam pytanie dla czego pani posłanka nie działa we własnym okręgu wyborczym, tylko poza swoim ??, Czyżby tam się na niej już poznali i wiedzieli że nic konstruktywnego nie potrafi ???.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 30
 • inżynier 2021-01-28 08:45:39 95.160.*.*
  Protesty "kobiet" pod którym ukryte jest troglodyctwo umysłowe, spowodowane niezdolnością do konstruktywnej rozmowy, a wyrażone w wulgarnych słowach jak wypi***j. Jest to dobre dla osób z niskim ilorazem inteligencji, któore nie potrafią zaskoczyć drugiej strony wykorzystując właśnie konstruktywną rozmowę i solidne argumenty. DNO UMYSŁOWE.
  Odpowiedz Oceń: 24 42
2147382000