Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-08 15:29

Emil Marecki

Jesteśmy potęgą w bojerach. Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn mistrzem świata

Jesteśmy potęgą w bojerach. Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn mistrzem świata
Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) po raz czwarty został mistrzem świata w bojerach
Fot. Polski Związek Żeglarski

Michał Burczyński z AZS-u UWM Olsztyn został bojerowym mistrzem świata w klasie DN. Olsztynianin dokonał tego po raz czwarty w swojej sportowej karierze. Wicemistrzem świata został inny zawodnik z regionu - Łukasz Zakrzewski z MKŻ Mikołajki.

reklama

Tegoroczne mistrzostwa świata odbyły w dniach 4-7 lutego w Estonii w Parnawie na lodzie Zatoki Ryskiej na Bałtyku. Pierwotnie planowano rozegrać zawody na jeziorze Rekyva na Litwie. Wystartowało łącznie 149 zawodników i zawodniczek w klasie DN oraz 19 zawodników klasy Ice-Optimist. Najlepiej spisał się zawodnik AZS-u UWM Olsztyn.

- Regaty były bardzo szczęśliwe dla mnie - powiedział po wywalczeniu mistrzostwa świata Michał Burczyński. - Rywalizowaliśmy łącznie przez trzy dni. Udało się rozegrać sześć wyścigów, czyli prawie wszystkie. Zabrakło wiatru na ostatni siódmy wyścig. Fajnie było się pościgać. Wystartowało wielu utytułowanych zawodników. Drugie miejsce zajął Łukasz Zakrzewski. Karol Jabłoński, Tomek Zakrzewski i Robert Graczyk także znaleźli się w dziesiątce. Było dużo ścigania, dużo adrenaliny. Kluczowe - jak zawsze - było poprawne żeglowanie, odpowiedni dobór sprzętu, zachowanie koncentracji, spokoju, bo wszystko zaczyna się i kończy w głowie. Cieszę się, że w takich dość trudnych dla mnie regatach - bo stresujących, ze zmiennym wiatrem - udało mi się osiągnąć taki wynik. Nie jestem zawodnikiem, który często staje na podium, ale fajnie jest wracać, cieszę się, że jestem w miejscu jakim jestem.

Nie jest to pierwszy w historii tytuł Michała Burczyńskiego. Łącznie na swoim koncie ma cztery tytuły mistrza świata, trzy srebrne medale oraz cztery brązowe. Dwa razy został mistrzem Europy.

Wicemistrzostwo świata zdobył inny zawodnik z naszego regionu - Łukasz Zakrzewski, który na co dzień reprezentuje barwy MKŻ Mikołajki. Trzecie miejsce wywalczył Estończyk Joonas Kiisler. Na dalszych miejscach także byli zawodnicy z województwa warmińsko-mazurskiego. Piątą lokatę zajął Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), szóste i siódme zawodnicy Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego odpowiednio Jarosław Radzki i Karol Jabłoński.

Pierwszy raz w 50-tych mistrzostwach świata wystartował zawodnik z Chin. Na liście startowej był także 80-letni (!) Janusz Marek Taber, komandor Yacht Klubu Polski. Aktualnie bojerowcy w tym samym miejscu walczą o mistrzostwo Europy.

Wyniki tegorocznych bojerowych MŚ seniorów w klasie DN:

1. Michał Burczyński (Polska) 9 pkt

2. Łukasz Zakrzewski (Polska)  23

3. Joonas Kiiser (Estonia) 26

4. Hardi Laurits (Estonia) 26

5. Tomasz Zakrzewski (Polska) 27

6. Jarosław Radzki (Polska) 30

7. Karol Jabłoński (Polska) 32

8. Robert Graczyk (Polska) 32

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Bóg tak chce 2024-02-08 18:01:58 88.156.*.*
    Niszowy, nic nieznaczący sport, nie podniecajcie się
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 17
  • Kocham Olsztyn 2024-02-08 16:20:04 81.190.*.*
    Jakieś 35-40 lat temu co roku na zamarzniętym jeziorze Ukiel śmigały bojery aż miły odgłos szedł. Niestety mrozy już nie te. Fajny widok to był widząc bojery na jeziorze.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0

www.autoczescionline24.pl