Jeleń zaatakował grzybiarzy. Leśnicy z Olsztyna: ''Do ataków na ludzi dochodzi bardzo rzadko''

Jeleń zaatakował grzybiarzy. Leśnicy z Olsztyna: ''Do ataków na ludzi dochodzi bardzo rzadko''
Do ataku jeleni na ludzi dochodzi bardzo rzadko
Fot. Krzysztof Stasiaczek / Nadleśnictwo Strzałowo

Wczoraj (9 września) młody samiec jelenia zaatakował czworo grzybiarzy w gminie Górowo Iławeckie. Leśnicy przyznają, że do ataków na ludzi dochodzi bardzo rzadko, a w tym wypadku zwierzę mogło potraktować ludzi jak swoich rywali.

Do niecodziennej interwencji policji i leśników doszło przed godz. 11 w lesie w okolicy Kamińska. Samiec jelenia zaatakował czworo grzybiarzy. Po pomoc zadzwoniła kobieta, która z rodziną i sąsiadem zbierała grzyby i jako pierwsza uciekła przed agresywnym zwierzęciem.

Z jej relacji wynikało, że rozwścieczony jeleń skierował swoją agresję w kierunku 56–latka i przeciągnął go kilkanaście metrów po ziemi. Z pomocą mężczyźnie przyszedł 55–letni sąsiad zaatakowanego i scyzorykiem ugodził jelenia w kończynę, dopiero wówczas zwierzę uciekło w głąb lasu.

Poszkodowany mężczyzna został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego. Na szczęście nie wymagał hospitalizacji.

Dlaczego doszło do ataku? Leśnicy wyjaśniają, że do takich zdarzeń dochodzi niezwykle rzadko, a gdy tak się stanie, to winni zazwyczaj są ludzie. Teraz trwa okres godowy jeleni, dlatego byk mógł wziąć ludzi za swoich rywali.

- Burza hormonów sprawia, że podczas rykowiska jelenie są bardzo aktywne. Chociażby podczas pogoni byków za samicami może dojść do przypadkowego stratowania człowieka – szczególnie w gęstych fragmentach lasu, gdzie widoczność jest ograniczona. Dlatego prosimy o roztropność i zwrócenie uwagi, że las jest domem wielu zwierząt – apeluje Adam Pietrzak, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • ? 2020-09-10 15:25:39 81.190.*.*
  Dlaczego jeleń zaatakował grzybiarzy ? - Bo mógł.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Świński ryj 2020-09-10 15:02:14 195.136.*.*
  Jelen na bank jest bezobjawowym nosicielem koronaswirusa gdy zobaczyl antymaseczkowcow w lesie zaatakowal ich dajac do zrozumienia ze do lasu bez maseczek Szumowskiego nikt nie ma wstepu.Darz Bór.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • prof. Czacha Dymi 2020-09-10 13:13:20 185.220.*.*
  Rogacz się wkurzył, że ktoś bzyka jego kobietę i zaatakował grzybiarzy, których o to podejrzewał.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3