Jak będzie wyglądać Urania po przebudowie?

Tylko 15 pracowni z 67 początkowo zainteresowanych – zdecydowało się ostatecznie zgłosić swoje pomysły w konkursie na przygotowanie koncepcji architektonicznej przebudowy hali Urania w Olsztynie. Zwycięski pomysł poznamy jeszcze w tym miesiącu.

W grudniu ubiegłego roku ruszyło przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do konkursu na przygotowanie koncepcji architektonicznej przebudowy i rozbudowy hali Urania. Chęć udziału w konkursie zgłosiło aż 67. Ostatecznie w konkursie udział wzięło tylko 15 pracowni. To ich propozycje będą podlegać ocenie sądu konkursowego. Najlepszy pomysł na przebudowę Uranii poznamy 24 marca.

Zwycięska pracownia zostanie zaproszona do negocjacji w sprawie przygotowania projektu budowlanego przebudowy.

Propozycje architektów są oceniane przede wszystkim za jakość, atrakcyjność i realność rozwiązań. Punkty przyznawane będą za funkcjonalność obiektów i proponowany sposób odniesienia się do istniejącej konstrukcji kopuły. Co ważne – nowa hala ma być ''eko'', co oznacza, że ważne będą zaproponowane przez projektantów rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Koszt przebudowy hali Urania szacuje się na około 40 mln złotych. Środki na realizację najpewniej pochodzić będą z dotacji unijnej z programu gospodarski niskoemisyjnej oraz z ministerstwa sportu.

Przypomnijmy, miasto planuje niemal całkowitą przebudowę starej hali. Po obiekcie pozostać ma jedynie konstrukcja stalowa i charakterystyczna kopuła. Przebudowa hali ma polegać na zwiększeniu ilości miejsc siedzących na widowni z obecnej liczby 1909 do maksymalnej liczby lecz nie mniejszej niż 2600 miejsc.

„Urania” po przebudowie będzie areną do organizowania imprez sportowych zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. W ramach planowanej inwestycji powstanie też hala treningowo – rozgrzewkowa, która służyć będzie również do niezależnego organizowania imprez sportowych o mniejszej randze i wymaganiach. Poza imprezami sportowymi w hali widowiskowo – sportowej „Urania” możliwe będzie organizowanie widowisk i imprez, jak do tej pory. Powstanie więc nowa scena.

W ramach przebudowy w okolicy hali powstaną ciągi piesze, dojazd techniczny oraz otwarty, dwupoziomowy parking.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz