''Iustitia'' krytykuje decyzję kolegium. Trzej olsztyńscy sędziowie rezygnują z procedury awansowej

''Iustitia'' krytykuje decyzję kolegium. Trzej olsztyńscy sędziowie rezygnują z procedury awansowej
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" podjął uchwałę, w której krytycznie ocenia decyzję kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie Pawła Juszczyszyna. Sędzia został zwolniony z rozpoznawania przydzielonych mu spraw.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" w swojej uchwale pisze, że krytycznie ocenia decyzję kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sędziowie dodają, że oczekują pełnej solidarności z osobami walczącymi o praworządność, takimi jak sędzia Paweł Juszczyszyn.

Poniżej przedstawiamy pełną treść uchwały stowarzyszenia „Iustitia”.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" krytycznie ocenia decyzję kolegium Sądu Okręgowego
w Olsztynie o zwolnieniu sędziego Pawła Juszczyszyna z obowiązku rozpoznania przydzielonych mu spraw. Co prawda, Kolegium trafnie przyjmuje, że nie wiążą go decyzje osób zasiadających w Izbie Dyscyplinarnej SN, to jednak faktycznie umożliwia wdrożenie wadliwego orzeczenia tej Izby.

W tym trudnym dla polskich sędziów czasie oczekujemy pełnej solidarności z osobami
walczącymi o praworządność, takimi jak sędzia Paweł Juszczyszyn. Dbałość o prawa obywateli wymaga sprzeciwienia się odsuwaniu od orzekania sędziów, których dotknęły represje w upolitycznionym postępowaniu dyscyplinarnym.

Jako sędziowie stoimy teraz przed wyborem, czy wyraźnie opowiemy się po stronie prawa, wykonując orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego, czy też po stronie bezprawia i politycznej siły. Brak możliwości działania w zgodzie z rotą ślubowania sędziowskiego powinien skutkować rezygnacją z zajmowanych funkcji. Każdy sędzia, szanujący orzeczenie TSUE z 19 listopada 2019 r. oraz uchwałę trzech połączonych Izb SN z 23 stycznia 2020 r. ma obowiązek ustalić, czy poszczególni członkowie KRS, a tym samym cała piętnastka sędziów, zasiadających w obecnej Krajowej Radzie Sądownictwa, została prawidłowo wybrana. Można to czynić, jak sędzia Juszczyszyn podejmując próbę ustalenia, czy istniało poparcie dla sędziów członków obecnej KRS wymagane ustawą lub poprzez wytoczenie powództwa o ustalenie, że poszczególne osoby nie są członkami KRS. Toczą się już trzy takie postępowania sądowe.

SSP IUSTITIA będzie udzielać informacji niezbędnych do sprawdzenia, czy osoby, które otrzymały nominację przed obecną KRS, gwarantują niezależność. Podkreślić jednak należy, że ważność tych nominacji zakłada ważność wyboru KRS. Ustalenie, że choćby jeden z wybranych piętnastu członków nie miał wymaganego poparcia 25 sędziów, oznacza, że Rada nie rozpoczęła kadencji i nie było organu zdolnego do wnioskowania do prezydenta RP o powołanie na urząd sędziego. W konsekwencji taka osoba nie byłaby sędzią z znaczeniu ustrojowym.

Po uchwale trzech Izb Sądu Najwyższego trzej olsztyńscy sędziowie postanowili zrezygnować z procedury awansowej, która toczy się przed nową Krajową Radą Sądownictwa. Według sędziów KRS jest upolityczniona.

Nominacja sędziowska uzyskana w takich okolicznościach godzić może w bezpieczeństwo prawne stron postępowań powodując niepewność co do stabilności orzeczeń wydanych przez tak ukształtowany skład sądu, dlatego pomimo uzyskania wyróżniającej się kwalifikacji oraz pozytywnej opinii Kolegium Sądu Administracyjnego w Białymstoku, rezygnujemy z ubiegania się o awans do Sądu Okręgowego w Olsztynie

- czytamy w piśmie.

Dokument podpisali: sędziowie Sądu Rejonowego w Olsztynie Joanna Bury i Andrzej Hinz oraz sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach Arkadiusz Rokicki.

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Roman 2020-02-14 05:55:17 83.137.*.*
  Niemieccy właściciele portalu nakazali usuwać niewygodne komentarze. Wiem bo sam je pisze
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść
 • Agent Max 2020-02-13 09:36:04 162.247.*.*
  Juszczyszyn chce być drugim Wałęsą. Ciekawe tylko komu donosi?
  Odpowiedz Oceń: 7 7 Zgłoś treść
 • Pijrzywdzony 2020-02-12 22:05:46 37.248.*.*
  Czy nie macie innych tematów? Kogo to obchodzi gdzie byli dziennikarze jak wsa w Olsztynie orzekal tak jak chciała policja obniżając policjantowi na dzień przed emerytura pokory aby emerytura byla mniejsza z datą wsteczna Gdzie prawo zadziałało wstecz potwierdzajac w dokumentach nieprawdę falszujac protokoły wbrew ustawie o policji i wielu innych kłamstwach oraz orzecznictwu NSA obliczajac emeryturę z sufitu i dopiero niezależny sąd pracy z Warszawy nakazał przywrócić dodatki służbowe lecz niestety sądy pracy nie mogą zmieniać wyroków wsa i policjant mimo dowodów wytworzonych przez BSW o klamstwach ze strony policji dalej ma niższa emeryturę wyliczona z sufitu i ja takim sędziom ręki nie podam
  Odpowiedz Oceń: 6 3 Zgłoś treść
 • tow.Janusz Pisiewicz 2020-02-12 18:38:08 178.235.*.*
  Towarzyszki i Towarzysze a ja nic nie powiem, w myśl zasady: „Tisze jedziesz dalsze budiesz”. A na "zakańczanie okresu błędów i wypaczeń" przyjdzie jeszcze czas. Póki co zaś, jadę na Nowogrodzką po instrukcje na najbliższy kwartał-wszak rewolucja w toku. Prześlę ukłony Panu Prezesowi, o ile otrzymam audiencję.
  Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść
 • tewu 2020-02-12 17:54:36 88.156.*.*
  Sędziowie z "Iustitii" pokazali jasno i wyraźnie gdzie mają "niezawisłość" i "niezależność" sędziowską hahahaha
  Odpowiedz Oceń: 11 9 Zgłoś treść
 • Roman 2020-02-12 17:01:01 83.137.*.*
  Przyjdą nowi, i jak będziemy mieli szczęście bez związków z PRLem, czy to przez historię zawodową czy rodzinę. I z czasem wyprzemy z urzędów potomków czerwonych oraz niemców - przytyk do właścicieli tego portalu
  Odpowiedz Oceń: 8 11 Zgłoś treść
 • MP 2020-02-12 16:37:45 88.156.*.*
  Kolejni ZDRAJCY NARODU i Polskiej tożsamości ,gdzie Wy żyjecie w TSUE czy w POLSCE
  Odpowiedz Oceń: 13 11 Zgłoś treść