Galerie handlowe ponownie otwarte. Już na pierwszy rzut oka widać zmiany [ZDJĘCIA]

Galerie handlowe ponownie otwarte. Już na pierwszy rzut oka widać zmiany [ZDJĘCIA]
Przy wejściach do galerii stoją ochroniarze i sprawdzają temperaturę ciała klientów
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek, decyzją rządu, galerie handlowe zostały otwarte. Czy jednak tyczy się to wszystkich sklepów, które w nich się znajdowały? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Galerii Warmińskiej i Aurze Centrum Olsztyna.

Na początku odwiedziliśmy Galerię Warmińską. Pierwszym co rzuciło się w oczy, było to, że otwarte są tylko wejścia główne. Przy każdym z nich stała ochrona i mierzyła temperaturę ciała klientów. Przy wejściach ustawiły się mniej więcej 30-osobowe kolejki. Jednak procedura przebiegła sprawnie i po kilku minutach weszliśmy do środka.

Kolejna rzecz, która rzuciła się w oczy, to pustki. Szerokimi korytarzami przechadzały się pojedyncze osoby. Podobnie było w strefie gastronomicznej. Tam także stali ochroniarze, tym razem dzierżący w rękach płyny dezynfekcyjne. Mimo że oblegane zazwyczaj punkty światowych marek były otwarte, to próżno było szukać smakoszy chcących posilić się hamburgerem czy kurczakiem.

Restauracje mniejszych marek były zamknięte. Podobnie jak wszystkie punkty turystyczne czy lokal Urzędu Miasta Olsztyna.

Zamknięte pozostały także niektóre sklepy odzieżowe, m.in. Mohito, Sinsay, Cropp czy House.

Z kolei w Aurze, którą odwiedziliśmy później, na wejściu ochrona zaopatrzona była nie tylko w termometry, ale także w płyny dezynfekcyjne.

W środku obraz był w zasadzie identyczny jak w Galerii Warmińskiej. Korytarzami przechadzało się niewielu klientów. Zamknięte były stoiska niektórych sklepów, w tym m.in. Reserved.

Ogólnopolskie media informowały o tym, że grupa LPP, właściciel marek typu Mohito, Sinsay, Cropp, House czy Reserved, wypowiedziała umowy galeriom handlowym. Powodem są wysokie czynsze i straty spowodowane rządowymi obostrzeniami.

Czynsze na dotychczasowym poziomie nie są w żaden sposób uzasadnione biorąc pod uwagę ograniczony zakres usług, jakie w związku z restrykcjami w handlu mogą obecnie świadczyć galerie handlowe dla użytkowników lokali i swoich klientów. Brak dostosowania wysokości czynszów do obecnej sytuacji galerii handlowych oznaczałyby konieczność zamykania sklepów, a tym samym zwolnień pracowników, a tego za wszelką cenę staramy się uniknąć. Od kilku tygodni głośno mówimy o tragicznej sytuacji całego sektora handlu i usług. Jeśli chcemy obronić miejsca pracy, musimy jak najszybciej dostosować warunki prowadzenia działalności handlowej, w tym w szczególności kosztów najmu, do nowej rzeczywistości. Każdy dzień zwłoki w tej sprawie zwiększa ryzyko gigantycznej fali zwolnień. Dlatego musimy podejmować decyzje tu i teraz, opierając się na dostępnych metodach i bazując na dotychczasowej wiedzy o długotrwałych skutkach epidemii – skomentował Sławomir Łoboda, wiceprezes zarządu LPP.

I dodał: – Jesteśmy świadkami bezprecedensowych i trwałych zmian w stosunkach gospodarczych i społecznych, które wymagają od wszystkich stron dostosowania się do nowej rzeczywistości. Jeśli właściciele centrów handlowych, nie dokonają weryfikacji sposobu rozliczania kosztów najmu, zmuszeni będziemy zlikwidować sklepy. Wciąż jednak wierzymy, że w oparciu o konstruktywny dialog z centrami handlowymi uda nam się wypracować rozwiązania uczciwe dla obu stron.

Otwarte za to były salony Empik. Przypomnijmy, że ta firma także zapowiedziała, że jej sklepy znikną z galerii handlowych na terenie Polski. Czy zatem likwidacja punktów należących do Empiku ominie Olsztyn? Na to wygląda.

Większość salonów Empik w centrach handlowych została dziś otwarta, w tym wszystkie sklepy w Olsztynie – powiedziała w rozmowie z nami Monika Marianowicz, rzecznik prasowy Empik SA.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • krzysztof.kka 2020-05-09 12:13:45 5.173.*.*
  Galeria warmińska przestala mierzyc temperature klienta po zgloszeniu sprawy do sanepidu ,wybitnie nie mila pani poinformowala mnie ze spraw zglosic powinienem do samej galeri warmiskiej!!Rece opadają
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Mario 2020-05-06 09:05:10 81.190.*.*
  Idiotyzm nie zna granic. Kupa bezmyśnych upośledzonych ochroniarzy. Nim otworzyli" wchodziłem bez maski, bo mam problem z jej noszeniem,nie tylko oddychaniem podczas noszenia. Wchodzę,a tu na dzień dobry kilku ochroniarzy jak do potencjalnego przestępcy. Przecież nawet w rozporządzeniu dostępnym na gov.pl jest jasno,że jeśli ktoś nie może nosić maski, nie musi jak ma problem z oddychanie i nie potrzebuje zaświadczenia. Ci goryle pewnie z orzeczeniem o symbolu "P", twierdza, że trzeba mieć zaświadczenie. Powiedziałemim, że umiem jeszcze czytać i myśleć samodzielnie, dlatego nie pracuje w ochronie w Aurze. Inni klienci widząc ich zachowanie, zwracali do wyjścia. Ja tam chodzę sporadycznie i tak. Życzę im powodzenia,choć i tak tej sprawy tak nie zostawię, chyba że rozporządzenie ministra jest bez pokrycia. Zawsze misiem wrażenie, ochrona w takich miejscach, to przygłupy na psychotropach i z problemami czytania ze zrozumieniem.
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść
 • Hahaha 2020-05-04 13:01:35 188.147.*.*
  No janusze czas start teraz , teraz beda siedzieć cały miesiąc bez przerwy w galerii żeby odrobić czas pandemii . I znow zacznie się kupowanie różowych pedalskich koszulek spodni , męskich stringów i na facebuka .Nie zapomnijcie zjeść w mc i musowo umyć samochód na samoobsługowej bo brudnym audi nie wypada do takiego sklepu pieknego .Nie zapomnijcie zaplacic swoja ulubiona kartą bo to takie modne ,banki się cieszą
  Odpowiedz Oceń: 18 14 Zgłoś treść
 • etyka stosowana 2020-05-04 12:45:05 188.146.*.*
  No więc w skrócie: firmy odzieżowe żyjące z dymania dzieci na dalekim wschodzie mają pretensje, że tutaj są dymane przez galerie handlowe. Cała zadyma, pod pretekstem epidemii i dbania o pracowników, ma na celu zwiększenie zysków tych firm, poprzez wywarcie zbiorowego nacisku na galerie do obniżenia absurdalnych kosztów najmu, na który te firmy z własnej woli się zgodziły.
  Odpowiedz Oceń: 13 4 Zgłoś treść