Fotowoltaika. Jednorazowa inwestycja w przyszłość i oszczędności na długie lata

Fotowoltaika. Jednorazowa inwestycja w przyszłość i oszczędności na długie lata
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. AdobeStock

Coraz więcej właścicieli domów czy firm postrzega fotowoltaikę nie jako spory wydatek, ale inwestycję w przyszłość. Decyduje o tym głównie zarówno szereg korzyści jakie niesie za sobą to rozwiązanie oraz korzystny wpływ na środowisko., Ile kosztuje fotowoltaika i po jakim czasie się zwraca? Dowiedz się, dlaczego już teraz warto na nią postawić.

Fotowoltaika – inwestycja w przyszłość

Wyobraź sobie, że kwoty na Twoich rachunkach za prąd znacząco spadają, a Ty stajesz się niezależny od rosnących cen energii elektrycznej oraz zewnętrznych dostawców. Dodatkowo jeśli jesteś przedsiębiorcą, sam zdecydujesz czy nadwyżki wyprodukowanej energii sprzedaż czy wykorzystasz w okresach niedostatecznej produkcji np. zimą. Posiadając własną elektrownie słoneczną zyskujesz darmowe, nieskończone źródło elektryczności generowanej przez bezobsługowy i bezawaryjny system z wieloletnią gwarancją. Wszystko to odbywa się z dbałością o środowisko, w którym żyjesz.

Brzmi niewiarygodnie? Nie dziś, ponieważ właśnie takie możliwości otwiera fotowoltaika. Nic więc dziwnego, że przez coraz więcej osób postrzegana jest jako jednorazowa inwestycja w przyszłość, która przez długie lata owocuje oszczędnościami oraz innymi korzyściami nie tylko w obszarze rachunków, lecz także zdrowia i środowiska.

Za tym, że fotowoltaika to inwestycja w przyszłość, przemawia również fakt, że po 31 grudnia 2020 roku prawo Unii Europejskiej nakazuje budowę wyłącznie domów energooszczędnych. Zmiany dotyczą i nowych, i starych budynków, dlatego prawdopodobnie prędzej czy później każdy właściciel będzie musiał postawić na nowe rozwiązania, a te stare wyrzuć w kąt.

Fotowoltaika – niezależność, oszczędność i komfort

Zgodnie z przewidywaniami specjalistów ceny energii elektrycznej mogą rosnąć nawet do 2030 roku. Od 1 stycznia br. gospodarstwa zobowiązane są uiszczać stałą opłatę mocową niezależnie od ilości wyprodukowanej energii w ciągu 12 miesięcy. Szacuje się, że w jej wyniku roczne wydatki na prąd wzrosną nawet o blisko 130 zł.

Fotowoltaika to jedno z niewielu rozwiązań, które pozwala wyraźnie zmniejszyć, a nawet uniknąć takiej podwyżki. Instalacja PV pobiera energię z promieni słonecznych, przekształcając ją w prąd do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Nadwyżki oddane do sieci można wykorzystać w mniej słonecznych okresach.

Takie rozwiązanie bilansuje zużycie energii w gospodarstwie domowym. Dobierając instalację fotowoltaiczną w taki sposób, by całkowicie pokrywała zapotrzebowanie energetyczne budynku, można uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i jego rosnących cen, a także uniknąć opłaty mocowej. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, warto skorzystać z porady fachowców, np. Stilo Energy.

Fotowoltaika niesie za sobą nie tylko oszczędności, ale i komfort. Instalacja PV nie produkuje zanieczyszczeń, jest tania i łatwa w utrzymaniu oraz konserwacji, a panele posiadają długoletni okres gwarancji na efektywność wynoszący nawet 25 lat. To naprawdę długo, biorąc pod uwagę, że pieniądze zainwestowane w fotowoltaikę zwracają się po mniej niż jednej trzeciej tego okresu.

Po jakim czasie fotowoltaika się zwraca?

Ile kosztuje i po jakim okresie zwraca się inwestycja w fotowoltaikę? Odpowiedź brzmi: to zależy, ponieważ pod uwagę należy wziąć kilka istotnych czynników. Posłużmy się jednak prostym przykładem.

Przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa rocznie średnio 3400 kWh, płacąc za prąd 2130 zł (z opłatą mocową będzie to 2252 zł). Instalując na dachu domu 10 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 3,8 kW, pokryjesz całkowity koszt zapotrzebowania budynku, zyskując przy tym niewielką nadwyżkę energetyczną. Przy cenie instalacji wynoszącej blisko 20 tys. zł, oszczędzasz rocznie około 2200 zł.

Warto dodać, że lwią część wydatków może pokryć dofinansowanie fotowoltaiki programami „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze”. Dzięki dotacjom w wysokości nawet kilku tysięcy złotych zwrot poniesionych kosztów nastąpi szybciej o nawet 2-3 lata.

Przemyślana inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja w przyszłość. Z każdym kolejnym rokiem możesz oszczędzać, będąc niezależnym od rosnących cen prądu i komercyjnych dostawców, a także żyjąc w zgodzie ze środowiskiem oraz standardami nowoczesnego budownictwa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz