Eko-Urania w Olsztynie. Nie brakuje chcących podjąć wyzwanie

Konkurs na koncepcję przebudowy hali Urania cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród architektów z całej Polski. Chęć przygotowania swoich koncepcji zadeklarowało aż 67 pracowni. Która zaprezentuje najciekawszy pomysł na eko-halę?

W grudniu ubiegłego roku ruszyło przyjmowanie wniosków o dopuszczenie do konkursu na przygotowanie koncepcji architektonicznej przebudowy i rozbudowy hali Urania. Konkurs podobnie jak ten ogłoszony dla stadionu Stomilu ma na celu zachęcenie architektów z całego kraju do przesyłania swoich koncepcji na zmianę wysłużonego, olsztyńskiego obiektu. O ile chęć udziału w konkursie na koncepcję stadionu wyraziło 40 pracowni, tak w przypadku Uranii – takich zgłoszeń było aż 67.

Teraz trwa sprawdzanie wniosków pod względem formalnym. Pracownie, które miałyby braki w dokumentacji, zostaną wezwane do ich uzupełnienia. Decyzja o dopuszczeniu do konkursu zostanie podjęta 19 stycznia. Pracownie, które zostaną zaproszone do przygotowania koncepcji, będą miały na to dwa miesiące, a więc do 15 marca. Następnie złożone koncepcje oceni sąd konkursowy.

Propozycje architektów będą oceniane przede wszystkim za jakość, atrakcyjność i realność rozwiązań. Punkty przyznawane będą za funkcjonalność obiektów i proponowany sposób odniesienia się do istniejącej konstrukcji kopuły. Co ważne – nowa hala ma być ''eko'', co oznacza, że ważne będą zaproponowane przez projektantów rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej i zmniejszenia kosztów eksploatacji.

Rozstrzygnięcie konkursu, które zaplanowano na 24 marca, wyłoni najlepszą koncepcję urbanistyczno-architektoniczną, która będzie podstawą do wykonania dokumentacji projektowej przez autora. Następnie miasto przystąpi do przebudowy obiektu. Koszt realizacji zadania szacuje się na około 40 mln złotych. Środki na przebudowę najpewniej pochodzić będą z dotacji unijnej z programu gospodarski niskoemisyjnej oraz z ministerstwa sportu.

Przypomnijmy, miasto planuje niemal całkowitą przebudowę starej hali. Po obiekcie pozostać ma jedynie konstrukcja stalowa i charakterystyczna kopuła. Przebudowa hali ma polegać na zwiększeniu ilości miejsc siedzących na widowni z obecnej liczby 1909 do maksymalnej liczby lecz nie mniejszej niż 2600 miejsc.

Hala „Urania” po przebudowie będzie areną do organizowania imprez sportowych zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym. W ramach planowanej inwestycji powstanie też hala treningowo – rozgrzewkowa, która służyć będzie również do niezależnego organizowania imprez sportowych o mniejszej randze i wymaganiach. Poza imprezami sportowymi w hali widowiskowo – sportowej „Urania” możliwe będzie organizowanie widowisk i imprez, jak do tej pory. Powstanie więc nowa scena.

W ramach przebudowy w okolicy hali powstaną ciągi piesze, dojazd techniczny oraz otwarty, dwupoziomowy parking.

Źródło: UM Olsztyn/własne

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • mieszkaniec 2016-01-15 12:48:34 5.172.*.*
    Eco - zbieranie deszczowki i uzycie do splukiwania toalet, panele sloneczne, materialy z odzysku i wtorne. To wg mnie jest eco, zapewne wiele projektow bedzie z wygladu eco.
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść