Czy w końcu zagospodarują dziurę pod Wysoką Bramą? Miasto czeka na wyniki konkursu

Czy w końcu zagospodarują dziurę pod Wysoką Bramą? Miasto czeka na wyniki konkursu
Dziura przy Wysokiej Bramie być może zostanie w końcu zagospodarowana odsłaniając rondelę
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Na przełomie maja i czerwca rozstrzygnie się drugi nabór w Programie Inwestycji Strategicznych. Olsztyn złożył tam trzy projekty: modernizację boiska na Dajtkach, zakup 20 autobusów elektrycznych oraz uczytelnienie reliktów przy Wysokiej Bramie. Pojawia się zatem szansa, że dziura przy Wysokiej Bramie zostanie w końcu zagospodarowana odsłaniając rondelę.

Pod koniec kwietnia wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker powiedział, że Program Inwestycji Strategicznych cieszył się dużym powodzeniem samorządów, a wyniki poznamy wkrótce, tj. na przełomie maja i czerwca.

– Ten drugi nabór, myślę, będzie rozstrzygnięty na przełomie maja i czerwca, tak żeby przed wakacjami samorządy mogły rozpocząć te działania – przyznał Szefernaker podczas Europejskiego Kongresu Samorządowego w Mikołajkach.

Dodał, że początkowo rozstrzygnięcie naboru miało nastąpić szybciej, ale rząd i samorządy muszą na bieżąco realizować różne zadania związane z pomocą ukraińskim uchodźcom.

Olsztyn złożył trzy projekty w tym programie. Pierwszy z nich, z dofinansowaniem do 5 mln zł to modernizacja boiska piłkarskiego w Dajtkach.

Druga inwestycja – z dofinansowaniem do 30 mln zł – zakłada uczytelnienie reliktów przy Wysokiej Bramie (Ratusz zgłosi trzy wnioski o dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu). Obecnie przed jedyną zachowaną w Olsztynie bramą miejską znajduje się dziura, w której częściowo odkopano ruiny rondeli. Aby je zagospodarować, trzeba było sięgnąć po finansowanie zewnętrzne. Taka szansa się pojawiła i miasto przygotowało projekt.

– Inwestycja ta będzie współgrała z krańcówką tramwajową – powiedział prezydent Piotr Grzymowicz – I będzie to część ambitnego projektu biura Dżus GK Architekci, które zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie na uczytelnienie terenu przy Wysokiej Bramie. Teraz chcielibyśmy zrealizować pierwszą część, ale docelowo projekt zakłada nie tylko wyeksponowanie rondeli i zagospodarowanie tego terenu, ale także uczytelnienie dalszego przebiegu murów obronnych wzdłuż ul. Nowowiejskiego.

Pierwszy etap zakłada uczytelnienie rondeli i zagospodarowanie terenu wokół niej.

– Ma zostać odrestaurowana rondela, wykonane schody terenowe, kładki nad rondelą, ciągi piesze i rowerowe, ławki i urządzenie zieleni – wyjaśnił Patryk Pulikowski z Biura Prezydenta Miasta i Dialogu Obywatelskiego.

Urzędnik dodał, że miasto liczy na te pieniądze, aby w końcu zagospodarować teren przy Wysokiej Bramie.

– Gdy otrzymamy promesę, będziemy mogli ogłosić postępowanie na wybór wykonawcy – przyznał Patryk Pulikowski.

Trzeci projekt – do 65 mln zł – zakłada zakup 20 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą.

2147382000

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • dis 2022-05-13 08:09:16 212.160.*.*
  Ludzie... wykopali jakiś nic nie warty gruz lata temu i się zastanawiają. Panie el presidente - zorganizuj ankietę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 3
 • Dzielnicowy jak długo jeszcze będziesz zwlekał ?!?! 2022-05-12 11:53:27 5.184.*.*
  Na ulicy Puszkina w budynku nr 9 , dzieją się rzeczy , które w końcu obrócą się w totalne ZŁO dla mieszkańców. Policjo rusz się , rower który tam stoi pod drzewem od 48 h na pewno jest z kradzieży . Nikt z mieszkańców ani ich gości tak nie robi .!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Lesny AL 2022-05-12 11:16:06 89.10.*.*
  Ty redaktorku z koziej D,DZIURA to jest w DoooPiee,a to jest Wykop,Odkrywka.Idz do szkoly pisiorku
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Kruszynin Yjiskiewicz 2022-05-12 10:55:12 31.0.*.*
  Az do dziewietnastego wieku caly Olsztyn zamykal sie w granicach fortyfikacji Starego Miasta. Z tych murow obronnych jedynym kompletnym elementem pozostala ,, gotycka ,, Wysoka Brama, pod ktora jest ta rondela, a raczej jej podstawka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • N. 2022-05-12 10:12:57 31.61.*.*
  Czeka na wyniki konkursu?? Żałosne
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1