Czy przystanki kolejowe w Olsztynie zmienią nazwę?

Czy przystanki kolejowe w Olsztynie zmienią nazwę?
Niektóre nazwy przystanków kolejowych w Olsztynie zostaną zmienione
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Radny Paweł Klonowski w interpelacji do prezydenta Olsztyna sugerował, że nazwy przystanków kolejowych powinny zostać zmienione w taki sposób, aby spełniały one funkcję drogowskazów turystycznych. Piotr Grzymowicz odpowiedział, że niektóre przystanki zyskają nowe nazwy. Które?

Paweł Klonowski, zasugerował, że miasto powinno podjąć rozmowy z PKP PLK w sprawie nietrafionych nazw przystanków kolejowych.

Dobrym przykładem jest w tym kontekście nadanie budowanemu przystankowi w centrum miasta nazwy „Olsztyn Śródmieście”. Wśród natomiast stacji nie spełniających tej funkcji wskazać należy przede wszystkim „Olsztyn Zachodni”, który z powodzeniem kierować mógłby przyjezdnych na olsztyńską starówkę, przybierając nazwę „Olsztyn Zachodni - Stare Miasto” lub po prostu „Olsztyn Stare Miasto”. Nietrafiona wydaje się również robocza nazwa stacji „Olsztyn Szkoła” przy ulicy Jeziornej, która położona przy jednej z największych atrakcji naszego miasta, a mianowicie Centrum RekreacyjnoSportowym „Ukiel”, niewątpliwie akcentować powinna bliskość tego miejsca w nazwie kolejowego przystanku, przybierając przykładową nazwę „Olsztyn Plaża Miejska”

- napisał w interpelacji olsztyński radny.

Prezydent Piotr Grzymowicz odpowiedział na pismo. Wyjaśnił, że urząd miasta prowadził konsultacje z PKP PLK i niektóre nazwy ulegną zmianie.

Odnosząc się do zaproponowanych przez PKP PLK S.A. nazw i dążąc do zachowania ciągu nazewnictwa poszczególnych przystanków, które pochodzą od nazw osiedli w rejonie, których wspomniane przystanki zostaną zlokalizowane, zaakceptowano następujące nazwy: „Olsztyn Śródmieście”, „Olsztyn Likusy” oraz „Olsztyn Redykajny”. Jednocześnie, w przypadku stacji „Olsztyn Szkoła” zasugerowana została inna nazwa: „Olsztyn Osiedle Nad Jeziorem Długim”. Niemniej jednak, po otrzymaniu negatywnej opinii PKP PLK S.A. z uwagi na zbyt długą nazwę, ostatecznie została ona zmieniona na: „Olsztyn Jezioro Ukiel”

- wyjaśnił Piotr Grzymowicz.

Włodarz Olsztyna dodał, że nazwa „Olsztyn Zachodni” pozostanie, ponieważ na stałe wpisała się w pamięć mieszkańców oraz turystów, dla których przystanek ten stanowi punkt orientacyjny.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • patson 2020-09-24 21:37:28 88.156.*.*
  Jak zawsze interpelacja w punkt, świetna robota Panie Klonowski.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • bra 2020-09-24 19:57:35 88.156.*.*
  Brawo pan Klonowski. On i pan Arczak to nowa klasa osób które naprawdę chcą coś zrobić dla miasta i mieszańców. Małe kroki ale zawsze do przodu. I głowy pełne świeżych pomysłów.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3
 • fdd 2020-09-24 14:47:16 81.190.*.*
  Dobrze, że będzie "Olsztyn Jezioro Ukiel", bo "Olsztyn Szkoła" brzmiało jak na jakieś wiosce z jedną szkołą ;-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1