Cudze chwalicie, swego nie znacie

Dużo się mówi na temat rozwoju Olsztyna, niestety pod wieloma względami nasze miasto pozostaje w tyle za innymi. Olsztyn jest stolicą województwa, jednak to nie on, a Ostróda stanowi wizytówkę regionu.

 Niestety, to nie Olsztyn,  a Ostróda jest najchętniej odwiedzanym miastem naszego regionu. Nie bez przyczyny już od kilku lat zdobywa tytuł  Letniej Stolicy Warmii i Mazur, a także najpopularniejszej miejscowości turystycznej. To tu jest kompleks basenów, jakiego nie ma jeszcze Olsztyn, a także wyciąg dla nart wodnych, tor kajakowy i plaża –  inwestycje warte 7 mln złotych. Główne imprezy regionu częściej odbywają się w Ostródzie, niż w Olsztynie. Przed mazurskim miastem stoi kolejna szansa – dzięki zrealizowanym i rozpoczętym inwestycjom sportowo – turystycznym miejscowość ma ogromną szansę zdobyć miano centrum pobytowego podczas Euro 2012. Podpisana w ubiegłą sobotę umowa, dotycząca dofinansowania budowy stadionu, umożliwi wpisanie Ostródy na listę 16 miast ubiegających się o ten status. Już teraz wiadomo,  że jest ona jednym z liderów.

A co ma Olsztyn? Na pewno niewykorzystane szanse. Interesujące walory krajobrazowe miasta niestety nie przekładają się na zainteresowanie  turystów, a imprez i atrakcji, które mogłyby przyciągnąć ich, niestety brak. Jedno jest pewne: Olsztyn jest w tyle za mniejszymi miastami regionu i nic tu nie pomoże status miasta wojewódzkiego.  A przecież wcale tak nie musi być – stolica województwa może się poszczycić znacznie większą liczbą zabytków i walorów przyrodniczych niż wspominana Ostróda. Olsztyn jest niejako bramą do Warmii i Mazur, a  na jego terenie znajdują się liczne jeziora i lasy,  niestety ich zagospodarowanie nie jest tak dobre, jak w Ostródzie. Trzeba to jednak umiejętnie wykorzystać i wypromować.

 Szansą na poprawę sytuacji miało być porozumienie Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego na rzecz rozwoju olsztyńskiego obszaru aglomeracyjnego oraz wspólnej promocji i umacniania marki "Warmia". Efektów póki co nie widać, lecz jest nadzieja, że to się zmieni.

Źródło: własne

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Fan Arsenalu 2009-11-02 22:47:35
  A to, że ładniej to nikt nie kwestionuje. To najładniejsze miasto. Tylko, że władze nic nie robią.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • nataluska93 2009-11-02 22:14:52
  Głupotki piszecie ludzie. :-) Olsztyn jest wspaniały, byłam pare razy i jestem zachwycona. Milion razy ładniej niż w Warszawie np..
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • nataluska93 2009-11-02 22:12:26
  Ja się wybieram do Olsztyna na studia.. bardzo się boje, że sobie nie dam rady.. ale musi być dobrze! Piękny jest Olsztyn!! I ta wasza uczelnia UWM też!!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • adalbert 2009-11-02 14:42:18
  Pozostaje wnieść inicjatywę przeniesienia stolicy WM do Ostródy.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Smutny 2009-11-02 14:41:22
  Nie tylko Ostróda nas wyprzedza. Zobaczcie ile imprez jest przez całe lato w Mrągowie czy w Szczytnie. I nie są to takie gówniane przedsięwzięcia jak koncert kapeli ludowej na starówce w ramach OLA, tylko potężne imprezy. Po co ludzie mają przyjeżdżać do Olsztyna? Postać w korku? Ani tu hoteli nie ma, ani campingów, ani żadnych atrakcji. Za to co 50 metrów stoi się na czerwonym świetle.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Olsztynianin 2009-11-02 14:36:20
  Ale takich dziur w ulicach i tylu sygnalizacji świetlnych to nie ma żadne miasto w regionie. Pan Jaszczuk nas pod tym względem wypromował po mistrzowsku. Olsztyn - miasto tysiąca czerwonych świateł.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Zazdrośnica 2009-11-02 14:22:23
  Nie pozostaje nic innego jak zazdrościć Ostródzie, bo Olsztyn choć stolica Warmii i Mazur, wypada blado na jej tle.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść