Co można znaleźć w lesie oprócz grzybów? Pociski, granaty, amunicję... [ZDJĘCIA]

Co można znaleźć w lesie oprócz grzybów? Pociski, granaty, amunicję... [ZDJĘCIA]
W lasach ciągle można znaleźć pociski z czasów II wojny światowej
Fot. RDLP w Olsztynie

W lasach Nadleśnictwa w Olsztynie ciągle można znaleźć powojenne niewybuchy i niewypały. Pociski mogą być niebezpieczne, dlatego trzeba zachować ostrożność i o znalezisku poinformować odpowiednie służby.

Co jesienią można znaleźć w lasach oprócz grzybów? Pociski, granaty, amunicję, granatniki przeciwpancerne, które są pamiątkami po II wojnie światowej. W minioną niedzielę jeden z grzybiarzy trafił na niebezpieczne przedmioty militarne w lesie podlegającym pod Nadleśnictwo Zaporowo.

Straż Leśna natychmiast rozpoczęła poszukiwania osoby, która wskazałaby dokładną lokalizację pocisków. Udało się to dopiero dwa dni później, około godz. 9. Na miejsce przyjechała policja oraz saperzy, którzy unieszkodliwili znaleziska.

- W efekcie wydobyto i wywieziono z terenów leśnych pocisk artyleryjski, granat moździerzowy i dwa ręczne granaty przeciwpiechotne typu F1. Ludzie w dalszym ciągu nie zdają sobie sprawy, że takie znaleziska są bardzo niebezpieczne, i od szybkiej ich reakcji zależy by jak najszybciej je zneutralizować, aby nikomu się nic nie stało – powiedział Ireneusz Płoski, komendant posterunku Straży Leśnej z Nadleśnictwa Zaporowo.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie w tym roku miała już osiem podobnych interwencji. Leśnicy przypominają, że o każdym takim znalezisku należy poinformować policję, straż miejską, patrol saperski, Centrum Zarządzania Kryzysowego lub odpowiednie nadleśnictwo. Niewybuchy nawet sprzed 70 lat mogą stanowić zagrożenie dla życia.

Źródło: własne/RDLP w Olsztynie

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Kudo 2019-10-16 19:25:01 188.147.*.*
    Oprócz tego można znaleźć pełno puszek i paczek po fajkach zostawionych przez podludzi bo nikt nie widzi
    Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść