Lewica. Chcą reformy systemu opieki zdrowotnej. Co ich zdaniem trzeba zmienić?

Lewica. Chcą reformy systemu opieki zdrowotnej. Co ich zdaniem trzeba zmienić?
Na konferencji Lewicy dotyczącej reformy systemu opieki zdrowotnej o potrzebnych zmianach mówili m.in. Małgorzata Matuszewska-Boruc i Marcin Kulasek
Fot. Aleksandra Szczepaniak / Olsztyn.com.pl

W czwartek przed Miejskim Szpitalem Zespolonym w Olsztynie odbyła się konferencja Lewicy w sprawie „Paktu dla zdrowia”, czyli pomysłu na poprawę sytuacji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Politycy mówili m.in. o tanich lekach na receptę, podwyżce płac oraz zwiększeniu ilości placówek medycznych.

Pakt dla zdrowia Lewicy zawiera 9 postulatów. Jednym z nich jest wprowadzenie tanich leków.

Każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 zł. Ta sama zasada będzie dotyczyć wyrobów medycznych, tj. pomp insulinowych, aparatów słuchowych i inhalatorów. Dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli leki za darmo – zapowiada Marcin Kulasek, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Lewica jako priorytet stawia inwestycje w takie dziedziny medycyny, jak psychiatria, geriatria oraz onkologia. W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonują zaledwie 3 poradnie geriatryczne. Ponadto, według jednej z działaczek Lewicy sytuacja onkologii w Polsce jest poniżej norm europejskich.

Z 93 zarejestrowanych leków onkologicznych w Polsce niedostępnych jest aż 44. Onkologiczne normy europejskie nie są przestrzegane. Nie są stosowane także najnowsze terapie – mówi Małgorzata Matuszewska-Boruc z partii Razem.

Dodatkowo została poruszona kwestia podwyżek płac dla zawodów okołomedycznych, takich jak fizjoterapeuci, diagnostycy czy terapeuci uzależnień.

Opisywaliśmy ten problem w artykule pt. „Terapeuci ze szpitala psychiatrycznego w Olsztynie zachorowali jednocześnie. Czy... protestują?”. Terapeuci uzależnień domagają się zwiększenia wynagrodzeń. Bowiem na dzień dzisiejszy terapeuta z 30-letnim stażem zarabia ok. 2300 zł na rękę.

Lewica zapowiada również wprowadzenie specjalistycznych placówek porodowych w każdym powiecie oraz zwiększenie PKB na ochronę zdrowia do 7,2 proc.

W 2019 roku do szpitali powiatowych w regionie trafiło lub trafi w sumie 37 mln zł przekazanych przez rząd. Według danych Ministerstwa Zdrowia sytuacja kadrowa uległa znacznej poprawie. Tymczasem w Mrągowie w związku z brakiem lekarzy w dniu 1 października oddział dziecięcy został zamknięty. Traktat porodowy działający w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego z pododdziałem noworodkowym również zaprzestał działalności.

Inne postulaty Lewicy to wprowadzenie cyfrowej dokumentacji medycznej, zniesienie klauzuli sumienia w placówkach publicznych oraz skrócenie okresu oczekiwania na wizyty do lekarzy specjalistów.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Paul Cézanne 2019-10-05 11:35:52 192.40.*.*
  Ojoj czyżby to przodownicy, wielcy kontynuatorzy dzieła Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Fan Club Bartosza lista nr 3 miejsce 20 2019-10-04 16:53:15 83.5.*.*
  Każdy to powie, że Bartek rządzi w Mrągowie, każdy to powoe, że on też rządzi w Kortowie!!!
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Brać kibicowska Stomilu Olsztyn 2019-10-04 09:39:44 37.47.*.*
  My, Kibice Stomilu Olsztyn oficjalnie popieramy do Sejmu Pana Bartosza Grucelę. "Odwróć listę, Grucela będzie na czele."
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść