Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-29 09:32

Krzysztof Brągiel

Burmistrz Mikołajek o kampanii, planach, dokonaniach oraz kontrowersjach w mediach [WIDEO]

Piotr Jakubowski jest burmistrzem Mikołajek od ponad dwóch dekad. 7 kwietnia powalczy o kolejną kadencję. Z włodarzem mazurskiego kurortu porozmawialiśmy o sukcesach, wyzwaniach ale też kontrowersjach, które pojawiają się na jego temat.

reklama

Piotra Jakubowskiego gościliśmy w naszym studiu 12 marca. Na wstępie powiedział, że kandyduje na urząd burmistrza, ponieważ chce dokończyć rozpoczęte już zadania. - To nie jest chęć przedłużania kadencji, ale chęć dokończenia tego wszystkiego, co zaplanowaliśmy w ostatnim czasie, a zaplanowaliśmy bardzo ciekawe projekty – stwierdził.

Nadchodząca kadencja dla wielu włodarzy polskich miast i wsi może być ostatnią. Wszystko przez zmiany w prawie wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość, które zakładają dwukadencyjność. Czy nałożony limit jest według Jakubowskiego słuszny?

-  W zasadzie już wszyscy doszli do wniosku, że należy to zmienić (...) To, czy ktoś się nadaje, żeby pełnić funkcję wójta, prezydenta, burmistrza najlepiej weryfikują mieszkańcy – powiedział nasz gość.

7 kwietnia burmistrz Jakubowski będzie miał jednego rywala. Chęć startu wyraziła jedynie radna Wioleta Kuzyk. Jednego kontrkandydata burmistrz miał również w 2018 roku, kiedy uzyskał ponad 65% poparcia mieszkańców.

Mikołajki, podobnie jak inne turystyczne miejscowości, cieszy się natłokiem turystów w sezonie. Problemem są jednak miesiące, kiedy ruch turystyczny zamiera. Jakubowski podkreślił, że na terenie gminy jest kilka dużych hoteli, które gwarantują zatrudnienie przez cały rok.

- Największe hotele zatrudniają po 400-500 osób, a populacja naszej gminy to osiem tysięcy mieszkańców. W związku z tym, jeśli ktoś chce naprawdę pracować, to pracę znajdzie – powiedział.

Jednym z tematów, podnoszonych podczas kampanii wyborczej przez przeciwników Jakubowskiego, jest projekt kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Miałyby go otworzyć m.in. odkryte baseny. Sceptycy uważają, że lepszym rozwiązaniem byłaby budowa całorocznego, krytego obiektu, z którego mogliby korzystać nie tylko turyści latem, ale też mieszkańcy podczas chłodniejszych miesięcy.

- W Mikołajkach są cztery baseny kryte, w naszych hotelach. Po szczegółowej analizie doszliśmy do wniosku, że budowa następnego basenu czysto sportowego, krytego nie ma sensu, bo będzie generował ogromne koszty, jeśli chodzi o utrzymanie – przekonuje burmistrz i dodaje, że szansą dla mieszkańców na tańsze korzystanie z dostępnych obiektów, może być karta stałego mieszkańca. - Zapraszamy podmioty i przedsiębiorców, którzy dysponują basenami do współpracy. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i będziemy dofinansowywali pobyt na basenie w jednym hotelu, drugim czy trzecim

Wioleta Kuzyk, podczas wywiadu w naszym studiu, powiedziała, że burmistrz dba bardziej o interesy deweloperów i turystów, niż mieszkańców. W swoich mediach społecznościowych udokumentowała natomiast gminne drogi, będące w złym stanie. Na ich tle zestawiła nowoczesną, oświetloną jezdnię w Starych Sadach, gdzie mieszka burmistrz.

- To jest sposób na kampanię pani Kuzyk, aby pokazać mnie w jak najgorszym świetle – oświadczył Jakubowski. - Sukcesywnie, co roku, modernizujemy drogi i ulice w naszej gminie – dodał.

Co burmistrz uważa za swój największy sukces z perspektyy przeszło dwudziestu lat rządów? - Tego nie da się ocenić na podstawie jednej inwestycji – powiedział i dodał: - Przejąłem gminę w bardzo złym stanie finansowym. To był praktycznie bankrut. Doprowadziliśmy do ustabilizowania finansów gminy i zaczęliśmy inwestować.

Wokół burmistrza Mikołajek nie brakuje kontrowersji. W roku 2020 samorządowiec był bohaterem „Magazynu śledczego Anity Gargas” wyemitowanego przez TVP. Dziennikarze zarzucali Jakubowskiemu m.in. pobicie mieszkańca gminy, Romualda Kozłowskiego czy sprzedaż gminnych nieruchomości po zaniżonej cenie.

Z kolei na łamach Wirtualnej Polski w ostatnich miesiącach regularnie pojawiają się artykuły dotyczące sprzedaży przez burmistrza dwuhektarowej działki za 700 tys. zł i związanej z transakcją opłaty planistycznej. Według ustaleń WP nabywca działki wystawił ją na sprzedaż z 10-krotnym przebiciem.

Jeśli natomiast chodzi o opłatę planistyczną, została ona uregulowana, dopiero gdy sprawą zainteresowały się media, blisko 2 lata po transakcji. Sposób naliczenia opłaty budzi wątpliwości prokuratury, która w styczniu br. wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Jakubowski w rozmowie z naszym portalem przekonywał, że media wzięły go sobie za cel. Jako przykład podał m.in. lokalny serwis Głos Mikołajek, który ma anonimowo publikować „paszkwile” na temat samorządowca. Wspomniany wcześniej materiał TVP miał natomiast powstać na zlecenie.

- Przypomnę, że Anita Gargas pracowała w telewizji reżimowej za czasów PIS-u i dostała zlecenie na przygotowanie takich artykułów – stwierdził nasz rozmówca i dodał. - Proszę zwrócić uwagę, jakie artykuły pisał na mnie pan Szmit (Jerzy Szmit to były szef PiS w okręgu olsztyńskim – red.). Określał mnie, jako największego wroga PIS-u w województwie warmińsko-mazurskim.

Przeciwnicy burmistrza podkreślają jego duży majątek. Chodzi m.in. o kilka domów, gospodarstwo o powierzchni 25 ha czy browar. W jaki sposób Jakubowski dorobił się wartych miliony złotych nieruchomości?

- W roku 1989 przeprowadziliśmy się tutaj ze Śląska i kupiliśmy zdewastowane gospodarstwo rolne od prywatnego rolnika. Od tamtej pory, z małżonką i dziećmi, pracujemy na tym gospodarstwie. Ciężko pracujemy. Najpierw zajmowaliśmy się hodowlą świń, potem mieliśmy hodowlę koni czy hodowlę krów mięsnych – tłumaczył w naszym studiu.

Na pytanie o główny cel na potencjalną, kolejną kadencję, Jakubowski odpowiedział, że priorytetów jest kilka i są związane z dokończeniem rozpoczętych programów. - Musimy wykorzystać środki, które zostały zabezpieczone przez FEWiM (Fundusze Europejskie Warmii i Mazur – red.), środki z Polskiego Ładu i te, które napłyną do nas z Krajowego Planu Odbudowy.

Na koniec burmistrz zdradził nam, jak lubi spędzać wolny czas. Okazało się, że jest zapalonym żeglarzem. - Żegluję od dziecka. Mało tego, w moje ślady poszedł najmłodszy syn – zdradził. Jednak na żeglowaniu nie kończą się zainteresowania włodarza Mikołajek. - Jest to bardzo niepopularne, niektórzy się do tego nie przyznają, ale jestem myśliwym. Należę do koła łowieckiego i wolne chwile spędzam w lesie. Niekoniecznie strzelając do zwierząt – podkreślił.

Streszczenie rozmowy:

0:34 – Dlaczego Piotr Jakubowski ponownie startuje w wyborach na urząd burmistrza Mikołajek?

1:29 – Czy dwukadencyjność to dobry pomysł?

3:31 – Małe zainteresowanie startem w wyborach wśród potencjalnych kontrkandydatów

4:47 – Mikołajki w sezonie i poza sezonem. Największe wyzwania?

7:09 – Budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Czy otwarte baseny to dobry pomysł?

12:44 – Jaki jest stan dróg w gminie?

16:43 – Burmistrz dba o potrzeby mieszkańców czy turystów i deweloperów?

18:47 – Największe sukcesy ponad 20 lat rządów

29:01 – Kontrowersje wokół sprzedaży 2 ha działki za 700 tys. zł.

37:21 – Czy bycie burmistrzem Mikołajek to dochodowe zajęcie?

40:01 – Skąd wziął się wielomilionowy majątek Piotra Jakubowskiego?

42:48 – „Paszkwile” w Głosie Mikołajek

47:36 – Anita Gargas i reportaż o „mrocznym obliczu ekskluzywnego mazurskiego kurortu”

51:40 – Główny cel na kolejną kadencję

54:42 – Żeglarstwo i myślistwo, jako sposoby na spędzenie wolnego czasu

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

 • Mikołajczanin 2024-04-01 16:18:06 83.28.*.*
  Oglądałem oba wywiady kandydatów z Mikołajek. Widać że i redaktor był przychylny jednej tylko osobie. Jedną pytał o co poprosiła a drugą starał się mocno dojechać , tylko słaby ten redaktorek na Piotra !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Aurelian 2024-03-31 19:08:01 46.113.*.*
  15 Grzechów Burmistrza Mikołajek Piotra Jakubowskiego w tym materiale 1.Chęć kandydowania na następną kadencje to jest wiek emerytalny Jakubowskiego ii przejście na ciepła emeryturkę przy zarobkach prawie 244 tyś zł brutto rocznie plus dodatki premie i inne 2. Kompleks otwartych basenów nie będzie służył mieszkańcom i ich dzieciom w wakacje tylko dla turystów i klientów deweloperów 3.Karty stałego mieszkańca będą wydawane i dofinansowane przez burmistrza żeby jego kolesie w okresie zimowym mieli dodatkowy zysk na utrzymanie swoich basenów i tu najlepszy przyjaciel burmistrza który prowadzi Hotel Roberts będzie miał najwięcej dopłat 4.Stare Sady miejscowość w której mieszka i posiada 25h ziemi i sprzedaje działki burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski sporządził jakieś 30% Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego w gminie mikołajki i doprowadził wszystkie media na koszt gminy podwyższył wartość swoich nieruchomości oraz swoich kolesi miedzy innymi właściciela hotelu Roberts oraz właściciela Kambud sp zoo gerharda Kammina nie pobierając ani opłaty adiceńskiej ani opłaty planistycznej 5.dla deweloperów kolesi i dla siebie 95% Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego zostało zrobione a dla mieszkańców tylko 5 % wystarczy przeanalizować wszystkie 55 Planów w gminie mikołajki 6.w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 zasiadają kolesie i koleżanki burmistrza Jakubowskiego który jest prezesem a skarbnikiem jest burmistrz Rucianego-Nidy Piotr Feliński który jako organ zastępczy wyłoniony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie wyliczył opłatę Planistyczną w wysokości około15 tyś zł za działkę blisko 2h Piotra Jakubowskiego sprzedaną w Starych Sadach która po wprowadzeniu Planu z możliwością zabudowy 3,5 kondygnacyjnych apartamentowców z ziemi rolnej wzrosła wg nich o około 50 tys zł :):):) i w dalszej części wywiadu burmistrz Mikołajek mówi ż to obliczył niezależny biegły tylko nie podał jego nazwiska kto się pod tym podpisał sprawą tą zajmuje się aktualnie prokuratura 7.Ktoś kupił działkę Burmistrza za 700 tys zł i sprzedawał ją za 7,5 mln zł ciekawe bo kupiła te działkę osoba która posiada udziały w dwóch firmach deweloperskich a wystawiona była na sprzedaż przez biuro nieruchomości należące do brata pani sekretarz gminy Mikołajki Łukasza Wróbla ciekawe ile by wyniosła opłata planistyczna od 7,5 mln zł i dlaczego dziennikarz nie skontaktował się z tą osobą która kupiła i sprzedaje jest to do sprawdzenia w księgach wieczystych i czy ona to potwierdzi i gdzie był urząd skarbowy też nic nie widział Burmistrz twierdzi że tylko się cieszyć że ktoś na tym zarobi 8.Opłata Planistyczna dla gminy powinna być uiszczona niezwłocznie po jej naliczeniu a nie w ciągu pięciu lat jak twierdzi Burmistrz Jakubowski po pięciu latach to ta opłata się przedawnia a burmistrz zapłacił ją dopiero po artykułach w Wirtualnej Polsce i Po zawiadomieniu do prokuratury po prawie 2 latach na co czekał Jakubowski jako Burmistrz i prawy obywatel prawie 2 lata na Przedawnienie? 9,Stowarzyszenie KOMPAS wg Burmistrza Jakubowskiego pisze donosy i tu widać wychowanie PRL u w tamtych czasach pisało się donosy teraz pisze się zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa i nieprawidłowościach i wg prawa każdy ma obowiązek powiadomić odpowiednie organy ścigania o takich podejrzeniach i tu prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo 10.Działki na Półwyspie Kusnort co tak pokazuje na mapie Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski Należą do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego byłej Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa dane są dostępne na ich stronie internetowej i w geopotrtalu nie wiem o jakich lobbystach on mówi chyba że byłaby to duża konkurencja dla jego działek w Starych Sadach bo sprzedał następną działkę 20 arową za 500 tyś zł wg oświadczenia majątkowego i wg danych ze starostwa powiatowego w Mrągowie nijak to się ma do działki 2 h za 700tys zł o czy pisałem powyżej i też nie wiadomo czy zapłacił opłatę planistyczną i czy czeka 5 lat 11.wpływanie na posady i inne korzyści które można czerpać z gminy Burmistrz zapomniał opowiedzieć ze synowie pani notariusz Lachowicz która obsługuje wszystkie transakcje burmistrza prywatnie i gminy mikołajek która zapomniała przesłać aktu notarialnego do gminy w celu naliczenia opłaty planistycznej dla burmistrza o czym pisała wirtualna polska ,zasiadają w radach nadzorczych spółek należących do Miasta i gminy mikołajki i droga sprawa cała rodzina byłej pani skarbik gminy Mikołajki wykonywała roboty budowlane na rzecz gminy 12. Co do wydawania warunków zabudowy i zmian planów burmistrz tez manipuluje jak chce bo w moim przypadku wydanie warunków mi się należało wg prawa i on pięciokrotnie mi odmówił na co SKO w Olsztynie potwierdziło moja racje i nakazało pięciokrotnie burmistrzowi dostosować się do ich wytycznych przedstawionych a on i tak tego nie zrobił tylko w to miejsce wprowadził plan z całkowitym zakazem zabudowy co jest niezgodne z obowiązującym prawem i konstytucją obecnie toczą się postępowania administracyjne i karne i jak twierdzi burmistrz urbanista się pod tym podpisuje to dlaczego w tym planie mi zakazał jakiekolwiek zabudowy a swoim kolesiom dwie działki przeznaczył pod zabudowę i jeden dom już powstał a ten sam urbanista pozwolił w planie na działkach burmistrza wybudować 3,5 kondygnacyjne apartamentowce na wsi gdzie zabudowa powinna być jednorodzinna max 1,5 kondygnacji 13.Na temat Paszkwili o których mówi Burmistrz Mikołajek wystarczy przeczytać w Internecie artykuły Wirtualnej Polski Tygodnik NIE Tygodnik Angora i wiele innych a program Anity Gargas przytacza raport NIK o sprzedaży po zaniżonych cenach działek gminnych przez niego dla swojego kolesia Gerharda Kammina o którym pisałem i NIK zawiadomił prokuraturę tylko dziwnym trafem zostało to jak zwykle umorzone jak w innych przypadkach pogryzienie pobicie i tu widać jak chorągiewka się przestawia z PIS na PO chełbii się tym że zapraszał Trzaskowskiego ale nie wspomina o tym że browar Mikołajki współwłasność z żoną sprzedaje piwo na stacjach ORLEN i spotykał się z Obajktiem co jest ujawnione już wg listy Onetu 14. I znowu Burmistrz Mikołajek twierdzi że Wirtualna Polska pisze artykuły na zlecenie deweloperów z Półwyspu Kusnort i znowu musze sie powtórzyć że działki na półwyspie Kusnort należą do KOWRu 15. w ostatniej wypowiedzi już burmistrzowi nie zależy na ilości kadencji dla samorządowców tylko doczekanie cieplej emeryturki na wszystko co opisałem posiadam dowody i materiały jeśli jesteś zainteresowany prześle na maila kontakt [email protected]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Ja , kochana przez.. 2024-03-29 12:13:21 2a00:f41:8ce:*
  Jestem z Olsztyna . Mikołajki bywałam u was w wieku 19/20 lat . Pan Jargóz był sędzią piłki nożnej . Jeziora czyste , roślinność , ptactwo nie nękane przez pseudo myśliwych. ( mieli swoje odgrodzone tereny , nikt strzelając nie pomylił człowieka na rowerze z dzikiem ) . Było bosko , rajosko , miłość pod namiotami , jedzenie jagód garściami . Orgazm nie do opisania .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1

www.autoczescionline24.pl