Biorą przykład z Pawła Juszczyszyna. Olsztyńscy sędziowie pytają o nową KRS

Biorą przykład z Pawła Juszczyszyna. Olsztyńscy sędziowie pytają o nową KRS
Olsztyńscy sędziowe wysłali do Sądu Najwyższego pytanie ws. nowej KRS
Fot. Sąd Okręgowy w Olsztynie

Sędziowie Sądu Okręgowego w Olsztynie w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym skierowali do Sądu Najwyższego pytanie, czy orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych przez nową KRS są ważne.

Pismo do Sądu Najwyższego 7 stycznia skierowało siedem trzyosobowych składów, orzekających w siedmiu różnych sprawach odwoławczych. Pytanie miało następującą treść:

Czy skład sądu, w którym zasiada osoba powołana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej przez wybór, na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw, piętnastu jej członków spośród sędziów przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, może stanowić samoistną przesłankę uznania przez sąd odwoławczy:
1) że skład sądu był niezgodny z przepisami prawa, a wydane orzeczenie zapadło w warunkach nieważności postępowania (art. 379 pkt 4 k.p.c.),
czy też,
2) że wydane przez sąd z udziałem takiej osoby orzeczenie jest orzeczeniem nieistniejącym w znaczeniu prawnoprocesowym (sententia non existens)?

W skierowaniu zagadnienia do SN udział wzięło ośmiu z dziesięciu sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W ten sposób sędziowie chcą się dowiedzieć, czy orzeczenia wydane w pierwszej instancji przez sędziów, których kandydatury przedstawiła prezydentowi nowa Krajowa Rada Sądownicza, są orzeczeniami ważnymi w rozumieniu art. 379 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego. Wspomniany przepis mówi, że postępowanie jest nieważne, jeśli „skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy”.

- Sędziowie w pisemnym uzasadnieniu decyzji o skierowaniu pytań prawnych do SN zwrócili uwagę, że od rozstrzygnięcia wskazanego przez nich zagadnienia zależy ocena, czy istnieje przedmiot zaskarżenia, ewentualnie czy zaskarżone zarządzenie podlega uchyleniu. Odpowiedź na postawione pytanie prawne ma zatem znaczenie dla rozstrzygnięcia badanej przez nich sprawy. Wskazali również, że przedstawione do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzi bardzo poważne wątpliwości, mając przy tym fundamentalne znaczenie ustrojowe dla prawidłowego funkcjonowania sądów, szczególnie zaś dla bezpieczeństwa prawnego obywateli i zapewnienia im konstytucyjnego prawa do sądu – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik olsztyńskiego sądu.

Akta siedmiu spraw zostały wysłane do Sądu Najwyższego. Wszystkie dotyczą zażaleń do orzeczeń wydanych przez sądy w Bartoszycach, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim i Nidzicy.

Pytania te zostały wysłane zanim zapadł wyrok Sądu Najwyższego, Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z 8 stycznia, dotyczący m.in. badania z urzędu przez Sąd Najwyższy, czy Krajowa Rada Sądownictwa jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Alien 2020-02-08 05:58:00 37.47.*.*
  Zawsze sądziłem że sędziowie mają ekstra prawicowe poglądy i są żelaznym elektoratoratem PiSu a tu taka niespodzianka 33 z 37 olsztyńskich sędziów jest przeciwna pomysłowi aby to prokuratorzy decydowali o wyrokach w polskich sądach a nie Sędziowie bo do tego sprowadza się reforma obecnych rządzących.A że poglądy Pana Ziobry są takie jakie są to za przechodzenie na czerwonym świetle może pragnąć 15 lat paki a za wykrzykiwanie haseł na Kaczyńskiego jak za zdradę Państwa i dożywocie. To Sędziowie powinni sądzić nie Prokuratorzy. Bo zabraknie miejsc w więzieniach jak oni będą o tym decydować.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • nierzetelny nick 2020-01-14 11:57:35 80.53.*.*
  a do bazy danych z przepiami kulinarnymi takie zdanie pasuje nie trzeba wyzej bo moderator przyslany przez gazete olsztynska usunie komentarz nierzetelny nick @ RESIDENT EVIL mowi do CURWVERA ECU '' przestawiciel alior banku pierdolniety samohhodem zanim zaprezentowal baristom uzywajac olsztyn coma stare kortowo dla nastepnego elektrycznego wegetarianina ktory wybiegnie z tej prehistori nastepna tablica rejestracyjna od wspolczesnyhh nie takihh znowu kurew . CURWER ECU : zostawmy to i hocmy na spacer, tymi alejkami po ktoryh hodzi ulubienica cd actionow , no nie mamy innego wyjscia kobiete brutto tez trzeba bedzie sprzatnac . [..]//
  Odpowiedz Oceń: 0 1 Zgłoś treść
 • Z miasta 2020-01-13 15:35:49 86.191.*.*
  Bata na Was trzeba i to porządnego!Kasta jest już swoistym państwem w państwie i próbuje zdestabilizować państwo polskie probujac wprowadzac anarchie.Mam nadzieję że wkrótce anarchiści i wywrotowcy w togach zostaną z tego rozliczeni nie przez PiS jak Wy sobie to tlumaczycie a przez naród polski
  Odpowiedz Oceń: 7 23 Zgłoś treść
 • Jasiek 2020-01-13 15:07:58 37.47.*.*
  Brawo WY
  Odpowiedz Oceń: 12 2 Zgłoś treść