Rozkład jazdy MPK Ogłoszenia Katalog firm Otwarte Dane Imprezy w Olsztynie Dodaj raport Zaloguj się

Będzie okazja zwiedzić okolice zabytkowego kurhanu

Będzie okazja zwiedzić okolice zabytkowego kurhanu
Teren prac archeologicznych
Fot. Towarzystwo Naukowe Pruthenia

Wracamy do sprawy badań archeologicznych prowadzonych pomiędzy Bukwałdem a Cerkiewnikiem na terenie cmentarzyska datowanego na wczesną epokę żelaza. W najbliższą sobotę będzie okazja zobaczyć teren prac archeologicznych i dotychczasowe przedmioty wydobyte z wnętrza kurhanu.  

reklama

Jak informowaliśmy w ubiegły poniedziałek, archeolodzy od kilkunastu dni badający zawartość zabytkowego kurhanu z wczesnej epoki żelaza (od ok. V do I w. p.n.e.), położonego przy najważniejszym szlaku turystycznym naszego regionu - Szlaku Kopernikowskim, mają na swoim koncie pierwsze, ważne odkrycie. Odkopali pełen grób, czyli urnę z prochami zmarłego.  

Od tego momentu, mieszkańcy Olsztyna i okolic wypytują, kiedy będzie okazja zobaczyć teren wykopalisk, a przy tym dowiedzieć się więcej o pracach prowadzonych na terenie dawnej nekropolii w kompleksie lasu bukowego "Warmińskie Buczyny" położone gomiędzy wsiami Bukwałd i Cerkiewnik.

Badacze z Towarzystwa Naukowego Pruthenia postanowili więc wyjść naprzeciw oczekiwaniom zainteresowanych historią kurhanu mieszkańców regionu i zapowiedzieli dzień otwarty na terenie wykopalisk.

Spotkanie odbędzie się 6 sierpnia w godzinach 10.00-15.00.

- Będziemy opowiadać o historii badań cmentarzyska w Bukwałdzie, o kulturze kurhanów zachodniobałtyjskich, będziemy odpowiadać na Państwa pytania, a chętnych oprowadzimy po innych kurhanach, znajdujących się w obrębie cmentarzyska – zapowiadają organizatorzy.

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz
Odpowiadasz na komentarz.
Zaloguj się i odblokuj lepsze komentarze. Historia, wyróżnienie i dodatkowe opcje w Twoim profilu. Zaloguj się

Proponowane artykuły