Apel wojewody o odśnieżanie dachów!

W związku z coraz większą liczbą przypadków zawaleń się dachów pod naporem zalegającego śniegu, wojewoda warmińsko-mazurski ponownie apeluje, by podczas zimy odśnieżać dachy budynków.

Obowiązek usuwania śniegu i lodu z dachów, rynien, balkonów i innych elementów budowli - wszędzie tam, gdzie może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i samego obiektu, spoczywa na wszystkich właścicielach budynków.

To właśnie administratorzy obiektów budowlanych - w szczególności kompleksów wielkopowierzchniowych, takich jak galerie handlowe, hipermarkety, czy hale produkcyjne - są zobligowani przez prawo budowlane do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na ich terenie.

Dlatego wojewoda przypomina o systematycznym odśnieżaniu dachów, zwłaszcza w okresie zbliżającej się odwilży. Według wyliczeń, metr sześcienny topniejącego śniegu może ważyć nawet 600 kilogramów! Nawet dziesięciocentymetrowa warstwa mokrego śniegu stanowi duże zagrożenie dla konstrukcji dachu i może być przyczyną jego zawalenia.

Zaniedbanie nakazów rozporządzenia, o którym przypomina wojewoda, może grozić mandatami do 500 zł lub całkowitym zamknięciem obiektu.

Źródło: Urząd Wojewódzki/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz