Dziś jest: 25.05.2024
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Data dodania: 2024-05-07 12:19

Krzysztof Brągiel

Andrzej Abako ponownie starostą olsztyńskim

Andrzej Abako ponownie starostą olsztyńskim
Andrzej Abako wybrany starostą olsztyńskim w kadencji 2024-2029
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Dzisiaj (7 maja) odbyła się I Sesja Rady Powiatu w Olsztynie nowej kadencji. Starostą po raz kolejny wybrano Andrzeja Abako (Nasz Powiat Olsztyński). 

reklama

Podczas wiosennych wyborów samorządowych najwięcej mandatów w radzie powiatu olsztyńskiego zdobyła Koalicja Obywatelska (9). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Nasz Powiat Olsztyński (8), Prawo i Sprawiedliwość (6) i Trzecia Droga (2). Wyborcze rozstrzygnięcia oznaczały, że żaden z komitetów nie mógł rządzić bez koalicjanta (do większości potrzebne było 13 mandatów).

Początkowe negocjacje między największymi komitetami w radzie miały zakończyć się fiaskiem. Dziś jednak wiadomo, że udało się dojść do porozumienia. W tajnym głosowaniu za tym, aby Andrzej Abako pozostał starostą olsztyńskim było 19 radnych, przeciwko 5, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Abako był jedynym kandydatem.

- Dziękuję za zaufanie. Jest to druga moja kadencja, którą rozpoczynam wspólnie z Koalicją Obywatelską i Naszym Powiatem Olsztyńskim, ale obiecuję współpracę z każdym, bez względu na barwy polityczne - powiedział nowy-stary starosta, Andrzej Abako, po odczytaniu wyniku głosowania.

Abako zapowiedział, że w najbliższej kadencji powiat zamieni się w "plac budowy". Chodzi m.in. o inwestycje drogowe. Starosta podkreślił, że chce maksymalnie wykorzystać wszystkie dostępne środki finansowe np. pochodzące z KPO. 

Rada powiatu głosowała dziś wielokrotnie. Wybrano przewodniczącego rady, którym został Grzegorz Drozdowski z Koalicji Obywatelskiej. Kandydaturę poparły 22 osoby, 3 były przeciw. Wiceprzewodniczącymi zostali Krystyna Szter i Zbigniew Czabrycki.

Wicestarostą olsztyńskim wybrano Artura Wrochnę (Koalicja Obywatelska), którego poparło 23 radnych, a 2 było przeciw. Skład zarządu powiatu uzupełnili: Joanna Michalska-Reda, Janusz Radziszewski i Marcin Politewicz

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Pięknie pan wykiwał 2024-05-07 22:08:04 88.156.*.*
    Pięknie pan wykiwał serduszko
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1

www.autoczescionline24.pl