''Aktywizacja kulturalna Starego Miasta'' – plany nowego dyrektora MOK-u

''Aktywizacja kulturalna Starego Miasta'' – plany nowego dyrektora MOK-u
Fot. Marcin Kierul/UM Olsztyna

W ratuszu podpisano umowę z nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury. Mariusz Sieniewicz, który przez najbliższe trzy lata będzie zarządzał placówką, planuje między innymi rozszerzenie projektów kulturalnych na na środowiska wykluczone społecznie , a także aktywizować przestrzeń starówki.

Nowy dyrektor MOK-u podpisał już umowę w ratuszu. Od października oficjalnie rozpocznie prace w placówce. Mariusz Sieniewicz to olsztyński autor powieści i opowiadań, współtwórca pisma literackiego "Portret". Był nominowany do nagrody NIKE i Paszportów Polityki, laureat Nagrody Literackiej Warmii i Mazur.

Jak zaznaczył, w swoich planach ma kontynuację części projektów rozpoczętych przez wcześniejszą dyrektor instytucji, rozszerzając je na środowiska wykluczone społecznie. Nowe inicjatywy mają integrować olsztynian i zachęcać do interakcji. Jednym z zamierzeń nowego dyrektora jest aktywizacja kulturalna Starego Miasta, w obrębie którego mieści się kilka obiektów należących do MOK. Ma również plany związane z budżetem instytucji. Poza dotacją z miasta, zamierza szukać dodatkowych źródeł finansowania w postaci dotacji ministerialnych oraz środków unijnych.

Sieniewicz zajął stanowisko po odwołanej przez prezydenta Olsztyna animator kultury Agnieszce Kołodyńskiej. W styczniu tego roku prezydent wydał zarządzenie powołujące komisję ds. zbadania zarzutów stosowania mobbingu przez dyrektor MOK-u. W trakcie wyjaśniania sprawy przez komisję powołaną przez prezydenta, swoją kontrolę w placówce przeprowadził Okręgowy Inspektorat Pracy, który ustalił, że 19 z 39 pracowników MOK-u stwierdziło występowanie działań lub zachowań charakterystycznych dla mobbingu. Z kontroli wynikało także, że w MOK-u ma miejsce konflikt między częścią pracowników, głównie z działu animacji kulturalnej, a kierownictwem MOK-u. Wyniki kontroli komisji powołanej przez prezydenta Olsztyna były zbieżne z ustaleniami Okręgowego Inspektoratu Pracy. Na tej podstawie prezydent miasta już w kwietniu uruchomił procedurę zwolnienia dyrektor MOK-u, a w maju Kołodyńska oficjalnie pożegnała się ze stanowiskiem.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz