Dziś jest: 31.07.2025
Imieniny: Heleny, Ignacego
Data dodania: 2025-07-30 12:24

Aleksandra Sawczuk

Akcja ewangelizacyjno-modlitewna „Z Maryją na jeziorach” po raz kolejny ściągnęła tłumy do Mikołajek [ZDJĘCIA]

Akcja ewangelizacyjno-modlitewna „Z Maryją na jeziorach” po raz kolejny ściągnęła tłumy do Mikołajek [ZDJĘCIA]
Przedsięwzięcie zgromadziło setki wiernych, którzy wspólnie wypłynęli w rejs, by w skupieniu i jedności oddać hołd Matce Bożej
Fot. Miasto Mikołajki, Mateusz Klimek / Facebook

W minioną sobotę (26 lipca) w Wiosce Żeglarskiej, mieszczącej się w Mikołajkach, odbyła się dziewiąta odsłona spotkania ewangelizacyjno-modlitewnego „Z Maryją na jeziorach”. Przedsięwzięcie zgromadziło setki wiernych, którzy wspólnie wypłynęli w rejs, by w skupieniu i jedności oddać hołd Matce Bożej. Kolejno odbyła się procesja. Akcji przewodniczył biskup ełcki, Jerzy Mazur.

reklama

Czas zadumy i skupienia

Wyjazd nad jezioro najczęściej traktujemy jako formę rozrywki, zwłaszcza w okresie letnim. Często na plażach odbywają się różnorodne wydarzenia, także mogące stanowić dla wielu atrakcję. Jednak akweny to nie tylko przestrzeń do wypoczynku czy zabawy. Dla wiernych mogą być, np. miejscem skupienia oraz modlitwy. Przedsięwzięcie dostarczające tego rodzaju duchowych doświadczeń miało miejsce w minioną sobotę (26 lipca) w Wiosce Żeglarskiej, w Mikołajkach.

Akcja pn. „Z Maryją na jeziorach” zorganizowana została przy współpracy dwóch parafii Matki Bożej Różańcowej i Świętego Mikołaja oraz Urzędu Miasta w Mikołajkach. Warto podkreślić, że spotkanie odbyło się już po raz dziewiąty. Cel wydarzenia stanowiło oddanie hołdu Matce Bożej. Zgromadzeni na statkach wierni wspólnie modlili się o pokój, jedność oraz błogosławieństwo dla całego regionu oraz turystów, wypoczywających na terenie diecezji. Wydarzenie otworzyła część artystyczna, w postaci występu Tomasza Dorniaka z zespołu Massuana. Muzyk zaprezentował zarówno utwory autorskie, jak też patriotyczne i maryjne.

Żadna łódka nie utonie od wody, która ją otacza”

Następnie zgromadzonych powitał biskup ełcki, Jerzy Mazur. Podczas swojej przemowy podkreślił, że spotkanie „Z Maryją na jeziorach” daje dowód temu, że modlitwa czyni cuda. Porównał też zagrożenia, których mogą doświadczać pływający na różnego rodzaju akwenach do niebezpieczeństw, na które w życiu może trafić człowiek.

- Kiedy patrzymy na te statki, łódki, kajaki, uświadamiamy sobie, że żaden kajak, żadna łódka nie utonie od wody, która ją otacza. Dopiero, gdy ta woda dostanie się do wewnątrz, wtedy ona idzie na dno. Tak też jest w życiu człowieka. Zło, zagrożenia zewnętrzne, które w nas uderzają w dzisiejszym świecie, nie spowodują, że utoniemy. Dopiero, gdy pozwolimy, aby to zło weszło do naszych serc, to wtedy ono nas ciągnie na dno grzechu – tłumaczył biskup.

Punkt kulminacyjny i procesja

Rejs poprzedziło udzielenie błogosławieństwa wszystkim jednostkom pływającym. W czasie wydarzenia największe wrażenie na uczestnikach, jak również przechodniach, wywołało wypłynięcie statkami „Gałczyński” i „Kazimierz” z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Maryja unosząca się na tafli wody zdecydowanie wprowadziła wiernych w stan duchowego uniesienia. Zgromadzeni dali temu wyraz poprzez modlitwę oraz śpiew.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Na miejscu pojawili się bowiem nie tylko parafianie, ale również turyści, wypoczywający w tym czasie na Mazurach.

Po rejsie wierni, idąc w procesji, której przewodziła wspomniana figura, udali się z portu do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej.

Coroczna tradycja w Mikołajkach

Warto wspomnieć, że wydarzenie z całą pewnością stanowi już część tradycji, praktykowanej w Mikołajkach. Zdaniem organizatorów akcja ma na celu pogłębianie relacji międzyludzkich oraz duchowych w społeczeństwie.

Czytaj również:

„Modlitwa to siła”. Czy Olga Semeniuk-Patkowska wymodli mandat poselski z olsztyńskiego okręgu?

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Nie DLa Bonżura 2025-07-30 14:41:41 193.32.*.*
    Szanowna Redakcjo, dziękuję za piękny artykuł. Te 50 modlących się i płacących dla księży by nie musieli pracować oni jest bardzo ważne. Lewactwo chce nas zniszczyć proszę zobaczyć wymyślili pedofilię - stronę z tysiącami kłamiących dzieci www mapa pedofilii kościelnej oraz książkę o tajemnicach Wiary Jana Pawła 2 pod tytułem Maxima Culpa! Tak walczą z niepracującymi Duchownymi cholerni lewacy! Skoro w Biblii można było uprawiać pedofilię to jest to Święte! Przecież inaczej Wszechcmogacy by chyba zabronił co nie? Okropność. Jeszcze te LGBT zabiera księża młodych ciasnych ministrantów! Kiedyś geje i pedofile szli do Seninarium Duchownego! A teraz ani jednego nowego w pustym Seminarium na Redykajnach! Jest za to Sławomir ksiądz Święty - na Litwie wcisnęli mu iż jest karany za twardą pedofilię! Lewacy! Na szczęście teraz organizuje dla dzieci kolonie Święte! Na pewno dzieci nie będą się nudzić z księdzem! Poznają czym jest modlitwa Święta! Jeszcze gorsze jest iż NIE MA OBJAWIEŃ ani Wszechmogący NIE PRZEMAWIA a kiedyś mówił! Lewactwo odkryli schizofrenię paranoidalną i nie ma Boga ani objawień! To jest straszne te lewactwo! To jest Święte! Bóg zapłać. Himen
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 2
  • MT 2025-07-30 14:22:26 31.0.*.*
    A jak się to ma do "ewangelii MT 6" ".....5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie...."
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 2
  • Podolsztyński 2025-07-30 12:58:42 31.0.*.*
    Pierdolca religijnego c.d...teraz w Mikołajkach-niech będzie pochylony..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 26 7
  • Kartofel 2025-07-30 12:35:10 213.184.*.*
    Wysyp buraczanych antyteistów w komentarzach wyzywających tych ludzi od ciemnogrodu za 3...2...1
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 20