Dziś jest: 26.02.2024
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Data dodania: 2023-04-30 16:44
Ostatnia aktualizacja 2023-05-24 17:15

Redakcja

55 lat mineło jak jeden dzień...

55 lat mineło jak jeden dzień...
30 kwietnia 2023 roku kończy się trwająca od 1968 roku współpraca Spółki Michelin Polska z Miastem Olsztyn oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w zakresie dostaw przez Michelin ciepła do miejskiej sieci
Fot. Kamila Rostkowska-Różacka

30 kwietnia 2023 r. kończy się trwająca od 1968 roku współpraca spółki Michelin Polska z miastem Olsztyn oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w zakresie dostaw przez Michelin energii cieplnej do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z ciepła produkowanego przez Michelin przez lata korzystała ponad połowa odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

reklama

Kilkanaście lat temu - wobec nadchodzących, surowych norm środowiskowych - fabryka Michelin stanęła wobec konieczności modernizacji istniejącej w fabryce elektrociepłowni. W następnym etapie zdecydowano o rozpoczęciu budowy w zakładzie nowoczesnej ciepłowni gazowej. W 2015 roku Michelin zapowiedział, że w związku z nową inwestycją planuje zaprzestanie dostarczania miastu energii cieplnej.

Budowa nowej ciepłowni gazowej umożliwi fabryce opon rezygnację z węgla z końcem 2024 roku. Dzięki temu koncern Michelin będzie spełniać restrykcyjne europejskie normy środowiskowe poprzez ograniczenie emisji CO2 o ponad 80 proc. oraz zminimalizowanie emisji innych substancji.

Po zakończeniu współpracy z Michelin Polska ciepło do miejskiej sieci ciepłowniczej będzie dostarczać budowana Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), której uruchomienie planowane jest w ostatnim kwartale 2023 roku.

W związku z zakończeniem współpracy w urzędzie miasta odbyło się spotkanie przedstawicieli Michelin i MPEC Olsztyn z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem, podczas którego podkreślono wieloletnią bardzo dobrą współpracę oraz znaczenie wspólnej odpowiedzialności wszystkich partnerów w zapewnieniu bezpiecznych i komfortowych dostaw ciepła dla mieszkańców Olsztyna.

- Jesteśmy wdzięczni, że świadczenie tych usług odbywało się bezproblemowo i zawsze ze zrozumieniem naszych oczekiwań - przyznał prezydent Olsztyna. - W szczególności dotyczy to okresu budowy Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, która jako jeden z elementów systemu energetycznego miasta zastąpi dotychczasową ciepłownię Michelin. Dziś, gdy realizacja tej ważnej inwestycji dobiega końca, przyszedł czas by podziękować firmie Michelin za dotychczasową, tak ważną dla naszych mieszkańców, współpracę.

W równie miłym tonie wypowiedział się prezes MPEC-u, Konrad Nowak, który przyznał, że współpraca z Michelinem "zawsze miała charakter partnerski".

- Zaczynając od codziennych kontaktów na szczeblu operatorskim, poprzez wspólne planowanie pracy źródeł w poszczególnych sezonach, aż po strategiczne dyskusje w kontekście przyszłości i zabezpieczenia potrzeb grzewczych mieszkańców; przedstawiciele koncernu zawsze wykazywali się zrozumieniem i zaangażowaniem w znalezieniu najbardziej optymalnego dla obu stron rozwiązania - powiedział Nowak.

I dodał: - Dobitnym wyrazem woli współpracy ze strony Michelin było wielokrotne przychylanie się do wniosków miasta o przedłużenie współpracy z MPEC, co pozwalało zachować komfortowe i bezpieczne dostawy ciepła dla mieszkańców Olsztyna. Przez wszystkie lata współpracy spółka Michelin pokazała, jak bardzo jest zintegrowana z miastem, będąc jego istotnym filarem nie tylko jako największy pracodawca, ale również świadomy realizator misji świadczenia usług na rzecz lokalnej społeczności. W imieniu swoim i wszystkich współpracowników składam serdeczne podziękowania zarówno Zarządowi Spółki, jak również wszystkim jej pracownikom, z którymi mieliśmy bezpośrednie i bardzo partnerskie relacje.

Głos zabrał także prezes zarządu i dyrektor generalny Generalny Michelin Polska Sp.z.o.o. Juan Antonio Alvarez-Ossorio, który także podziękował za "wzorową współpracę".

- W naszym programie zaplanowaliśmy zaprzestanie używania węgla do 31 grudnia 2024 roku. W tym celu zainstalowaliśmy w olsztyńskiej fabryce dwa nowe kotły gazowe - powiedział Alvarez-Ossorio.

I dodał: - Wpływ przemysłu na środowisko jest bardzo ważny W konsekwencji tej inwestycji znacznie wzrosną nasze koszty energii – jednak odpowiedzialność zobowiązuje nas do przyczyniania się do ochrony naszej planety ponad wszelkimi względami ekonomicznymi i będziemy to czynić aż do momentu, gdy osiągniemy w przyszłości zerowy poziom emisji i neutralny wpływ na środowisko. Jesteśmy przekonani, że zrównoważony rozwój jest koniecznym elementem rozwoju i funkcjonowania naszej firmy bo służy naszym pracownikom, naszym klientom i społeczeństwu wokół nas. Zwłaszcza w kontekście energetyki. Jestem wdzięczny Zespołom MPEC i Michelin oraz władzom Olsztyna za wieloletnie wspólne planowanie działań, rozwiązywanie problemów i przygotowywanie rozwiązań najkorzystniejszych dla lokalnej społeczności, a także dla rozwoju naszych firm

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Tom 2023-05-02 06:41:03 145.237.*.*
  Miszlę nie jest taki ekologiczny. Codziennie trzeba ścierać czarny pył z balkonu i balustrad. Osiada wszędzie. Pic polega na ty, że jest tak rozdrobniony iz go nie widać jak leci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • doc 2023-05-01 22:47:44 83.24.*.*
  współpraca spólki Miszelę z miastem Olsztyn na pewno nie rozpoczęła się w 1968 roku. Wtedy wszystko było państwowe a ceny regulowane były w Warszawie. Fabryka opon zrobiła z miasta ogrodu siedlisko Kurpi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • stasia 2023-05-01 18:35:36 178.42.*.*
  Jarku G więcej spacerów a nie obiadków michelinowskich
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • doc 2023-05-01 16:32:51 83.24.*.*
  Czy Miszelę dostarczać będzie ciepło do Pojezierza ? Czy wartało budować sieć i odłączać się od mpec ? Ile kasy przepalono na szkodę mieszkańców i kto za to odpowie finansowo ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2
 • StadionDlaStomilu 2023-04-30 18:59:00 2a01:11cf:4008:*
  A ja powiem kontrowersyjnie ale wprost prosto z mostu - przydałaby się kasa dla Stomilu od takiej firmy ogromnej jak Michelin jak na każdej transmisji widać ich ogromny budynek z ogromnym logo, miliony ludzi przed telewizorami, a reklama za darmo...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8

www.autoczescionline24.pl