Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2023-02-18 08:28

Redakcja

400 tys. kredytu — jaka rata, jak starać się o kredyt?

400 tys. kredytu — jaka rata, jak starać się o kredyt?
Zdjęcie ilustracyjne do tekstu
Fot. Materiał Partnera

Kredyt hipoteczny jest jednym z najczęściej zaciąganych zobowiązań bankowych. To finansowe wsparcie, które udzielane jest w konkretnym celu, po to, aby nabyć nieruchomość. Sprawdź, jakie warunki stawiają banki, które udzielają 400 tys. kredytu. Jaka rata będzie konieczna do spłaty i kto w ogóle może liczyć na decyzję pozytywną w tym zakresie. Czy masz wystarczającą zdolność kredytową, aby ubiegać się o 400 tys. kredytu? Szczegóły znajdziesz poniżej.

reklama

Kredyt na 400 tys. zł — najważniejsze informacje

Chcesz spełnić marzenie o własnych „czterech kątach”? Możesz nabyć mieszkanie lub dom korzystając z finansowego wsparcia ze strony instytucji bankowej. Służy w tym celu kredyt hipoteczny, na przykład kredyt na mieszkanie 400 tys. Jaka rata będzie wymagana przez bank? Zanim dowiesz się, jakie będą Twoje miesięczne płatności z tego tytułu, sprawdź, czy w ogóle masz szanse na współpracę z bankiem.

Okazuje się, że instytucje bankowe współpracują z tylko w pełni wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami, a podstawą w ramach wydawania decyzji pozytywnej jest zdolność kredytowa. Jej weryfikacja jest obowiązkiem banku, a w jej skład wchodzą:

 • generowane stale i regularnie dochody,
 • koszty stałe,
 • forma zatrudnienia,
 • historia kredytowa, w tym zachowanie kredytobiorcy względem płatności innych kredytów,
 • dodatkowe zabezpieczenie jak obowiązkowy wkład własny czy ubezpieczenie.

Musisz wiedzieć, że bank nie udzieli Ci kredytu na 400 tys. jeśli zarabiasz zbyt mało albo kiedy Twoje miesięczne koszty stałe są wysokie. Co więcej, zawsze analizowany jest raport BIK, w którym uwzględniane są płatności innych zobowiązań. Jeśli jesteś dłużnikiem, masz przeterminowane należności, ciąży na Tobie egzekucja komornicza albo spóźniasz się ze spłatą innych rat, raczej nie masz szans na współpracę z banku.

Co istotne, kredyt hipoteczny na 400 tys. złotych wymaga wkładu własnego, który wynosi dzisiaj co najmniej 20% wartości całego zobowiązania. Dopiero spełnienie tych warunków pozwoli Ci uzyskać finansowe wsparcie, aby cieszyć się wymarzoną nieruchomością.

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 400 tys. zł?

Podstawą w ramach weryfikacji zdolności kredytowej, są dochody potencjalnego kredytobiorcy. Musisz jednak wiedzieć, że każdy bank realizuje własną politykę kredytową, przez co warunki stawiane klientom mogą być zupełnie różne. Nie da się jasno wskazać, jakie dochody są konieczne, chcąc wziąć kredyt 400 tys. Jakie zarobki musisz wykazywać? Wiele zależy od kosztów stałych, jakie ponosisz każdego miesiąca oraz od specyfiki samego kredytu, przede wszystkim od okresu trwania współpracy z bankiem. Im większa jest liczba miesięcznych rat, tym Twoje zarobki mogą być niższe.

Eksperci rynku finansowego podkreślają jednak, że chociaż konkretne informacje na temat zarobków wymaganych przy kredycie hipotecznym na 400 tys. zł. są udzielane bezpośrednio przez banki, to jednak udaje się je oszacować. Dzięki temu przyszły klient instytucji bankowej zyskuje wiedzę, czy w ogóle stać go na spłatę takiego zobowiązania. Wylicza się, że konieczne zarobki w celu zaciągnięcia kredytu 400 tys.i jego dogodna spłata bez utraty płynności finansowej jest możliwa, jeśli kredytobiorca generuje stałe, miesięczne dochody w wysokości przynajmniej 5000 złotych.

Jeśli nie generujesz takich zarobków samodzielnie, zawsze możesz ubiegać się o kredyt hipoteczny ze współkredytobiorcą.

Ile wyniesie rata kredytu hipotecznego na 400 tys. zł?

Czy da się oszacować, ile będzie kosztować kredyt hipoteczny 400 tys.? Jaka rata będzie konieczna do spłaty w skali miesiąca? Doradcy kredytowi przyznają, że wysokość miesięcznych płatności jest zależna od wielu czynników. Wiąże się przede wszystkim z indywidualnymi warunkami, jakie stawia bank, ale również z preferencjami samych kredytobiorców. Znaczenie ma nie tylko oprocentowanie, marża czy dodatkowe opłaty, jakie poniesie klient instytucji bankowej. Liczy się również okres współpracy z bankiem. Im liczba rat jest większa, tym miesięczne raty są mniejsze. Warto zwrócić jednocześnie uwagę na fakt, że kredyt na 400 tys. można zaciągnąć nawet na 30 lat. Aby przyszły kredytobiorca miał jasny obraz prognoz w zakresie kosztów kredytu hipotecznego o tej wartości, poniżej przedstawiono symulację kosztów z rozróżnieniem różnego okresu spłaty zobowiązania. Tym samym:

 • Kredyt 400 tys. na 15 lat — jaka rata? Miesięczna rata takiego zobowiązania to średnio 4000 złotych.
 • Kredyt 400 tys. na 20 lat — jaka rata? Przy takim okresie spłaty raty miesięczne oscylują wokół kwoty około 3500 złotych.
 • Kredyt 400 tys. na 25 lat — jaka rata? Miesięczna rata wyniesie blisko 3300 złotych.
 • Kredyt 400 tys. na 30 lat — jaka rata? Kredytobiorca będzie spłacał miesięcznie około 3200 złotych.

Jak obliczyć ratę przy kredycie na 400 tys. zł?

Chociaż konkretne warunki współpracy i wszelkie koszty zostaną przedstawione przez bank, do którego został złożony wniosek o kredyt 400 tys., kalkulator kredytów hipotecznych staje się świetnym, pomocniczym narzędziem, z którego warto skorzystać jeszcze przed wyborem instytucji bankowej. Dzięki szacowanym wyliczeniom udaje się podjąć racjonalną decyzję o wyborze najbardziej opłacalnej oferty.

Kalkulator kredytów hipotecznych znajdziesz w sieci i jest udostępniany za darmo. Wystarczy, że w poszczególne rubryki wpiszesz wartości, takie jak:

 • wartość kredytu hipotecznego,
 • oprocentowanie,
 • liczba rat.

Na podstawie tych danych kalkulator oszacuje nie tylko miesięczną ratę, ale też wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych opłatach. Wyliczy również, czy masz wystarczającą zdolność kredytową, aby ubiegać się o kredyt na 400 tys. zł. w danym banku.

Kredyt na 400 tys. zł — jaka rata w wybranych bankach?

Aby wybrać ten najlepszy kredyt na 400 tys. zł., warto porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert. Z pomocą przychodzi nie tylko kalkulator kredytów, ale również ranking. Takie porównania ujmują nie tylko koszty, ale również inne czynniki, które mówią o atrakcyjności danego zobowiązania. Zwróć uwagę, że zaciągając kredyt hipoteczny, Twoja współpraca z instytucją bankową będzie długa, ważna jest więc jakość obsługi klienta czy dodatkowe bonusy, jak wakacje kredytowe.

Jak obniżyć ratę kredytu na 400 000 zł?

Co zrobić, żeby zmniejszyć kredyt 400 tys.? Jaka rata forum przybliży Ci możliwości pomniejszenia miesięcznych płatności. Najwięcej kredytobiorców decyduje się w tym celu na:

 • wydłużenie okresu współpracy z bankiem,
 • konsolidację kilku kredytów,
 • nadpłacenie zobowiązania kredytowego.

Materiał Partnera

Artykuł sponsorowany

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone

www.autoczescionline24.pl