ZUS sprawdził, ilu pracowników z Warmii i Mazur przebywało na zwolnieniach lekarskich w 2021 r. Zaskakujące liczby

ZUS sprawdził, ilu pracowników z Warmii i Mazur przebywało na zwolnieniach lekarskich w 2021 r. Zaskakujące liczby
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdził, ile zwolnień lekarskich w ubiegłym roku wystawili lekarze. Na Warmii i Mazurach w 2021 r. liczba ta była niższa niż rok wcześniej, mimo pandemii koronawirusa.

W 2021 r. lekarze wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 r. spadła zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc.

Na Warmii i Mazurach w 2021 r. ubezpieczeni otrzymali ok. 651 tys. zwolnień lekarskich (z terenu oddziału ZUS w Elblągu 221 tys., a z oddziału w Olsztynie – prawie 430 tys.) na około 8 mln dni. To mniej, niż w 2020 r., kiedy na Warmii i Mazurach wszystkich wystawionych zwolnień było ok. 671 tys., w tym z powodu Covid – ok. 16 tys.

- Zwolnienia lekarskie były wystawiane przeciętnie na 11,7 dnia. Ale jedna osoba może otrzymać kilka zwolnień w ciągu roku. Przynajmniej jedno zwolnienie otrzymało w ubiegłym roku 6,5 miliona osób, czyli ok. 45 proc. liczby osób podlegających w jednym momencie ubezpieczeniu chorobowemu. Zatem przeciętna długość absencji chorobowej wyniosła 36,7 dnia. Przy czym w przypadku mężczyzn było to 33,5 dnia, a w przypadku kobiet 39,5 dnia - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zwraca uwagę, że z wstępnych danych wynika, iż w ubiegłym roku lekarze w całej Polsce wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS aż 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z tytułu ich choroby. - Łączna liczba dni absencji chorobowej w pracy wynikającej z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. W porównaniu z 2020 r. spadła zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc. - dodaje szefowa ZUS.

W rejestrze e-ZLA są także zapisywane zaświadczenia lekarskie wystawiane osobom ubezpieczonym w ZUS w celu opieki nad dzieckiem oraz innym członkiem rodziny, w związku z ich chorobą. Ponadto zwolnienia lekarskie są wystawiane osobom, które nie są ubezpieczone w ZUS. Absencja uwzględniająca również te przypadki wyniosła aż 282,5 mln dni, na które złożyło się 24,6 mln zaświadczeń od lekarzy.

- Dominującą przyczyną absencji chorobowej były choroby związane z ciążą, porodem i połogiem. Odpowiadały one za ok. 17 proc. absencji. Niewiele mniej, bo 16,5 proc. przerw w pracy dotyczyły choroby układu mięśniowo-szkieletowego. Dalsze miejsca tego rankingu zajmują urazy i zatrucia (13,1 proc.), choroby układu oddechowego (11,6 proc.) oraz zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania (10,5 proc.), które od lat nabierają coraz większego znaczenia - wskazuje prezes ZUS.

Przypomina, że w rejestrze e-ZLA uwidoczniona jest jedynie część absencji chorobowej wynikającej z epidemii Covid-19. - Wynika to z faktu, że usprawiedliwieniem nieobecności w pracy oraz podstawą wypłaty zasiłków jest również decyzja o nałożeniu kwarantanny i izolacji. Dlatego w 2021 r. zarejestrowano jedynie 528,3 tys. zaświadczeń lekarskich z tytułu jednostki chorobowej Covid-19 (kod U07) na łączną liczbę 4,2 mln dni – wyjaśnia.

A jak sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach?

- Lekarze wystawiają także zaświadczenia na jednostki chorobowe powiązane z Covid-19 (kod U08, U09, U10, U12), np. powikłania po Covid, rehabilitacja po Covid. W 2021 r. zarejestrowaliśmy 165,4 tys. takich zaświadczeń na 1,7 mln dni absencji. W województwie warmińsko-mazurskim takich zwolnień wystawiono ponad 15 tys. (10 tys. z terenu oddziału ZUS w Olsztynie i 5 tys. z terenu oddziału ZUS w Elblągu), na ponad 119 tys. dni – wyjaśnia Anna Ilukiewicz, rzecznik ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

2147382000
Tagi: zdrowie ZUS

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • Gdzie logika? 2022-02-09 16:38:12 194.5.*.*
    Co ma zrobić ktoś, kto ma jednoosobową działalność gospodarczą Musi wystawiać faktury, bo ba zobowiązania w firmie nawet kiedy jest chory ale prawo mówi: " Jeśli jesteś na Zwoleniu L4 możesz płacić faktury i rachunki ale nie możesz dokonywać tej samej czynności w duga stronę - wystawiać rachunków czy faktur" Nie prcujesz u nikogo musi wystwaić nawet dla biura rachunkowego które za ciebie zrobi choćby deklarację ZUS czy PIT. Gdzie logika? Jeśli wyswisz chociaż malutkoi rchunek np. za swoje usługi nawet za poprzedni miesiąc komuś żeby mieć pieniądze na życie = Tracisz świadczenie + musisz zapłacić ZUS w całości. Badura? Tak ale takie jest prawo RP - TEN KRAJ TO MAFIA BANDYCI !!!! Z FASZYSTOWSKIM RZĄDEM NA CZELE !!!! Żadnego "Ch..a" z Rządu na ciepłych posadkach nie interesuje, że nie można brać L4 będąc na własnej dziłalności bo = zamknąć firmę na która pracował ktoś wiele lat...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
  • Wielki Lord NO. 2022-02-09 15:25:32 31.0.*.*
    Przecież te NOLe biorą L4 średnio co 2 tygodnie narażając pracodawców na straty. Powinno cos się zrobić z tymi leniwymi hipochondrykami bo zrujnują NFZ
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2