Zamieszanie wokół TVP Olsztyn. Prezydent zarzuca brak rzetelności, radny broni

Zamieszanie wokół TVP Olsztyn. Prezydent zarzuca brak rzetelności, radny broni
Piotr Grzymowicz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W ostatnich dniach głośno zrobiło się wokół olsztyńskiego oddziału Telewizji Polskiej. Prezydent Piotr Grzymowicz, w swoim wystąpieniu zarzuca TVP brak rzetelności i pomijanie relacji z ważnych wydarzeń miejskich. Z kolei radny Michał Wypij uważa, że włodarz miasta nie ma szacunku wobec widzów telewizji.

W poniedziałek, 9 września, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wystosował do Rady Programowej Oddziały TVP S.A. w Olsztynie pismo, w którym zarzuca m.in., że telewizja straciła już publiczny charakter i stała się rządowo-partyjnym medium. Dodaje, że dziennikarze TVP notorycznie pomijają relacje z ważnych wydarzeń organizowanych przez ratusz, np. otwarcie Łynostrady.

- Prawo do informacji jest jednym z filarów demokracji. Dlatego w odniesieniu do mediów publicznych mówimy o ich społecznej misji. Niestety, ta misja jest zaniedbywana, co w przypadku wydarzeń miejskich jest aż nadto widoczne. Z tych powodów wystąpiłem z prośbą o interwencję do Rady Programowej TVP Olsztyn. Mieszkańcy Olsztyna zasługują na rzetelną informację – uważa włodarz Olsztyna.

Pełną treść wystąpienia Piotra Grzymowicza prezentujemy poniżej:

Szanowni Państwo,

Ponieważ, jako Rada Programowa są Państwo organem opiniująco-doradczym Rady Nadzorczej Oddziału TVP S.A. w Olsztynie, powołanym do oceny poziomu i jakości programu, proszę o interwencję w sprawie pomijania w relacjach telewizyjnych  ważnych  wydarzeń, mających miejsce w Olsztynie, których organizatorem jest samorząd miasta. Stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu i można określić go jako permanentny.

Rozumiem, że treść i wymowa wydarzeń, organizowanych przez olsztyński Ratusz, nie zawsze pokrywają się z polityką programową, realizowaną przez Oddział TVP. Nie zmienia to jednak faktu, że te wydarzenia odbywają się  i są ważne dla mieszkańców miasta. Publiczny charakter medium rodzi zrozumiałe oczekiwanie na obiektywne przedstawianie wszystkich przejawów życia społecznego, w tym także relacjonowanie problemów naszej wspólnoty samorządowej.

W ostatnim okresie zapraszaliśmy redakcję TVP Olsztyn na otwarcie bardzo ważnego i społecznie oczekiwanego projektu Łynostrady - traktu pieszo-rowerowego wzdłuż Łyny. Niestety, bezskutecznie. Jeszcze większe zdziwienie, by nie nazwać tego skandalem, wywołał brak obecności telewizji publicznej na uroczystych olsztyńskich obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Redakcja TVP Olsztyn nie skorzystała także z zaproszenia na wyjątkowo ważną konferencję prasową, poświęconą dramatycznej sytuacji finansowej samorządów, zorganizowaną 5 września br. Z równie dużym zdziwieniem od notowany został fakt nieobecności regionalnej telewizji 7 września br. na olsztyńskiej edycji "Narodowego Czytania" - akcji pod patronatem Prezydenta RP. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać informacji na temat różnych aspektów funkcjonowania miasta, wpływających na ich codzienne życie, a obowiązkiem samorządu jest im tej informacji dostarczać. Ważną rolę w tym przekazie pełnią media publiczne. Jeśli tę rolę pełnią wybiórczo, znaczy to, że określenie "publiczne" pozostaje w sprzeczności z rzeczywistością.

Niechęć telewizji publicznej wobec działań Ratusza jest coraz bardziej widoczna, a odpowiedzi na pytania o nieobecność jej dziennikarzy coraz bardziej kłopotliwe. Sugestie, że TVP, a tym samym i jej olsztyński oddział, zatraciła swój publiczny charakter i stała się telewizją rządowo-partyjną, są coraz trudniejsze do odpierania,  albowiem stają się coraz bardziej oczywiste.

Sądzę, że w Państwa gestii leży podjęcie stosownych decyzji i wystąpienie do władz spółki o zmianę tego, dalekiego od standardów demokratycznych, stanu rzeczy. Proszę o to, gdyż nie mam wątpliwości, że rzetelna i obiektywna informacja jest działaniem w najlepiej rozumianym interesie obywateli - mieszkańców Olsztyna.

Z poważaniem,

Prezydent Olsztyna

Piotr Grzymowicz

Jednak w obronie lokalnego oddziału TVP stanął Michał Wypij, olsztyński radny z ramienia partii Porozumienie Jarosława Gowina. Polityk uważa, że włodarz miasta nie ma szacunku dla widzów TVP Olsztyn, co pokazał w ubiegłym roku przy okazji wyborów.

- Krótko: Piotr Grzymowicz wielokrotnie odmawiał udziału czy komentarza TVP 3 Olsztyn, a swój szacunek wobec widzów TVP 3 Olsztyn i mieszkańców Olsztyna najlepiej pokazał nie pojawiając się na debacie prezydenckiej ubiegłego roku – podsumowuje Michał Wypij.

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • babcia olasztynianka 2019-09-16 14:59:59 89.228.*.*
  Brawo Panie Prezydencie Grzymowicz,oglądam TVP lokalną i nic poza wiadomościami ogólnie dostępnymi,jako widz z Olsztyna chcę wiedzieć co się dzieje w moim mieście a nie w Warszawie ,słusznie pretensje,niby redaktorzy pracowici i Ci sami lecz jakby Ich przenicowano na drugą stronę.z całym szacunkiem do profesji redakcyjnej.CZAS NA ZMIANY SZANOWNI REDAKTORZY .
  Odpowiedz Oceń: 1 1 Zgłoś treść
 • Krzych 2019-09-15 08:42:58 83.9.*.*
  Dobrze ze chociaż jedno z mediów nię wchodzi p.Prezydentowi bez wazeliny.Potrzbne są również krytyczne opinie. Mobilizują urzędników do myślenia i pozytywnego działania. P. Prezydęcie.... więcej miejsc parkingowych w centum. Architektoniczne,budowlane wstawki w niby wolnych miejscach szkodliwe. Architekcie miejski pochyl się nad pięknem Olsztyna.
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • ni 2019-09-13 13:21:59 217.99.*.*
  Radny Wypij jest w radzie programowej tvp Olsztyn, trudno więc dziwić się Jego zagorzałej obrony. Za darmo w radzie nie zasiada.
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • mm2 2019-09-13 12:12:07 79.184.*.*
  wypij pluje jadem bo mu kampanie prezydencka w Olsztynie nie poszła. I nie pójdzie ci nigdy. zabieraj się z tego miasta bo za twoich rządów to dopiero byłby tu zaścianek.
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • nerox 2019-09-13 11:36:40 95.160.*.*
  O ho ho Grzymowicz i koalicja POyebów zaczeła swoją kampanię. Niech lepiej Grzymowicz odpowie, ilu inwestorów sprowadził do Olsztyna przez tyle lat swoich rządów? Nie mówię tu o galerii, biedronkach, stonkach, lidlach z pracą za najniższą krajową, często dla studentów na umowę śmieciową i za śmieszne pieniądze. Grzymowicz zrobił z Olsztyna drugi Ciecocinek, skansem dla starych babć i dziadków, tu młodzi ludzie żyją w stagnacji i często o tym nawet nie wiedzą. Około 25 moich znajomych w przeciagu 3 lat wyjechało do trójmiasta, Warszawy, Poznania lub zagranicę i gdy z nimi rozmawiam, to są zadowoleni z wyprowadzki z tego skansenu. Nie będę przytaczał niecenzuralnych słów jakie często mówią o Grzymowiczu, bo zaraz dostanę wezwanie na komisariat.
  Odpowiedz Oceń: 7 6 Zgłoś treść
 • popiłem 2019-09-13 09:37:31 83.12.*.*
  A jak ma Pan Wypij nie bronić TVP skoro ona cały czas właśnie jego nagrywa ;-)
  Odpowiedz Oceń: 11 1 Zgłoś treść
 • Karolek 2019-09-13 08:18:20 213.184.*.*
  Może Pan Wypij niech powie, jak to na Twitterze określił zachowanie Grzymowicza "dostatecznie obelżywie" podczas inauguracji roku szkolnego, gdzie wg. kilku świadków i jego znajomych, Prezydent obraził rząd. Skoro nie ma twardego dowodu, to dlaczego wysuwa takie tezy?
  Odpowiedz Oceń: 7 0 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-09-13 07:05:38 188.146.*.*
  Grzymowicz powinien zamienić się z wypijem na partie arbuz myśli tak jak pisiory czyli zadłużać na głupoty i w to brnąć .Panowie wymienię się bo szkoda wypija na PiS
  Odpowiedz Oceń: 2 2 Zgłoś treść
 • Piotrek 111 2019-09-13 06:37:07 188.146.*.*
  To nie gazeta wyborcza która piekę z zachwytu na karzdy beznadziejny krok arbuza.Zadluzyles Olsztyn i masz pretensje do tv , a jakie ważne wydarzenia w olsztynie ty chyba nie opuszczasz Olsztyna i nie widzisz jak można naprawdę rozwinąć miasto nieudaczniki
  Odpowiedz Oceń: 3 4 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-09-13 01:00:15 83.6.*.*
  Pan Wypij zadowolony, bo oni mówią i to na dodatek tylko dobrze. Bądźmy szczerzy, to co wyczynia TVP to przybliża nas do standardów Korei Północnej. Muszą jeszcze tylko nauczyć spikerów tej dźwięczne intonacji.
  Odpowiedz Oceń: 16 3 Zgłoś treść