Zakończono rozbudowę olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego [ZDJĘCIA]

Zakończono rozbudowę olsztyńskiego Szpitala Dziecięcego [ZDJĘCIA]
W poniedziałek w olsztyńskim szpitalu dziecięcym odbyła się konferencja prasowa dotycząca zakończenia dwóch inwestycji (rozbudowy brył A1 i A3), na której obecni byli m.in.: dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek (w środku), wicewojewoda Aleksander Soc
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Kolejny etap rozbudowy Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie zakończył się w lutym. Jego efektem jest powiększenie dwóch skrzydeł szpitala (brył A-3 i A-1), w którym nową lokalizację zyskały 4 oddziały szpitalne oraz całkowicie nowe, spełniające najwyższe standardy Medyczne Laboratorium Diagnostyczne. Koszt inwestycji to blisko 48 mln zł.

Z tego względu władze szpitala zaprosiły w poniedziałek media na konferencję prasową. Pokazano, jak pracuje Medyczne Laboratorium Diagnostyczne oraz jak wyglądają nowe oddziały.

Podczas konferencji prasowej dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek podziękowała marszałkowi i wojewodzie za przekazanie środków finansowych, a także Teresie Parys, dyrektor miejskiego sanepidu za powstanie laboratorium.

Rozpoczęcie budowy miało miejsce 11 maja 2018 roku (rozbudowa bryły A3). Rozbudowano także bryłę A1.

Po trzech latach inwestycja jest zakończona. Gotowe są 4 oddziały szpitalne. Równocześnie w tym samym czasie zakończona została druga inwestycja, nad przychodnią specjalistyczną dobudowane zostało piętro, do którego przenieśliśmy nasze laboratorium szpitalne. Tym samym przychodnia zyskała dodatkową klatkę schodową i na każdym piętrze powstały dodatkowe gabinety – powiedziała dyrektor Krystyna Piskorz-Ogórek.

Krystyna Piskorz-Ogórek i Gustaw Marek Brzezin

Kilka słów powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Dzisiaj możemy być dumni, że mamy wspaniały szpital wojewódzki dziecięcy, jedyny taki, który jest dobrem wspólnym całego regionu. Uznaliśmy, że w czasie pandemii jedynym dobrym rozwiązaniem jest inwestowanie. Inwestujemy w pełną infrastrukturę szpitalną. Samorząd województwa zainwestował ponad 80 mln zł tylko na walkę z pandemią – powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Następnie głos zabrał Aleksander Socha, wicewojewoda, który zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek i salowych.

Drogi personelu, najgorsza rzecz, która może spotkać rodzinę to choroba dziecka. Z tego względu chciałbym i pani dyrektor i personelowi serdecznie podziękować za pracę w szpitalu. Cieszę się, że powstały 4 nowe oddziały i laboratorium analityczne niezbędne przy tzw. chorobach rzadkich – powiedział wicewojewoda Aleksander Socha, który przekazał kwiaty w imieniu wojewody Artura Chojeckiego.

Na koniec nowe bryły zostały poświęcone przez metropolitę arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, a dziewczynka rozdawała ręcznie robione kwiaty od wszystkich dzieci w szpitalu.

Józef Górzyński

Dlaczego zdecydowano się na rozbudowę szpitala?

Głównym celem rozbudowy, oprócz podniesienia jakości udzielanych przez szpital świadczeń medycznych, była poprawa warunków pobytu w oddziałach dla pacjentów i ich opiekunów. Zakończona inwestycja jest jedną z najważniejszych w historii naszej placówki – przyznał Grzegorz Adamowicz, kierownik Sekcji Promocji, Marketingu i Sprzedaży szpitala dziecięcego.

Jeżeli chodzi o bryłę A3, to znajdują się tutaj 4 oddziały:

- Oddział Chorób Układu Kostno-Stawowo-Mięśniowego w zakresie Ortopedyczno-Urazowym z Chirurgią Kręgosłupa oraz Reumatologicznym (24 łóżka).

- Oddział Pediatryczny dla dzieci do 3. roku życia w strukturze izolacyjnej (18 łóżek) oraz 5-łóżkowy Pododdział Neurogenetyki i Chorób Rzadkich.

- Oddział Pediatryczny Chorób Zakaźnych (18 łóżek) wraz z odcinkiem wyposażonym w 2 boksy Meltzera do leczenia wysoce zakaźnych chorób u dzieci. Oddział ten posiada również odrębną Zakaźną Izbę Przyjęć.

- Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii (13 stanowisk).

Zmiany objęły także bryłę A1.

- Powiększono bryłę przychodni specjalistycznej,

- dobudowano dodatkową klatkę schodową do ewakuacji,

- w nadbudowie piętra utworzone zostanie Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, w tym Pracownia Mikrobiologii i Wirusologii oraz Pracownia Genetyki i Biologii Molekularnej.

Łączny koszt inwestycji to ok. 47,7 mln zł, w tym 22 mln zł to środki własne szpitala, 18,5 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego, 6,5 mln zł przekazał samorząd województwa, a 0,7 mln zł to wsparcie rządu.

 

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Podwykonawca 2021-06-01 02:50:25 46.215.*.*
  Wegner - złodzieju oddaj pieniądze podwykonawcą!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • aza 2021-05-18 07:57:04 83.5.*.*
  XXI wiek a tu w cywilizowanym kraju trwają uroczystości z okazji otwarcia skrzydła szpitala, podziękowania za laboratorium. Pani dyrektor, czy nie wygląda to idiotycznie? I jeszcze ten ksiądz. Zapraszanie księdza w miejsce gdzie leżą bezbronne dzieci a kler ciągle mataczy w ujawnieniu przypadków pedofilii to bardzo niezręczne.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • ro 2021-05-18 07:06:02 83.5.*.*
  Nie można odwiedzić swojego własnego dziecka leżącego w szpitalu. Młodsze dzieci są z 1 rodzicem, ale te starsze nawet przez chwilę nie mogą zobaczyć się z rodzicami, bo pandemia. Na teren szpitala do poradni tez może wejść tylko 1 rodzic z dzieckiem, bo pandemia. Ale mogą tłumnie zjawić się goście na zakończenie budowy i tu pandemii nie ma. Wstyd i hańba pani dyrektor.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • .R.O. 2021-05-17 22:25:32 5.184.*.*
  A „ksiunc” nadał temu miejscu znaczenie pozaziemskie, nadludzkie. Za skromny poczęstunek i przychylność władzy. Niby tylko pieczątka i kropidło, a potrafi zdziałać cuda w różnych instytucjach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 4
 • Ja pierdl 2021-05-17 21:27:40 95.160.*.*
  A co tam robi sukienkowy pasożyt? No tak szpital dziecięcy, zawsze mają niezdrowe zainteresowania wszystkim co z dziećmi związane, obleśne katabasy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 5
 • szkoda gadać 2021-05-17 19:55:47 95.49.*.*
  między innymi dlatego w naszym kraju jest jak jest, ciągle pasie się czarnych pasożytów, a podobno żyjemy w świeckim państwie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Świeckie państwo!!! 2021-05-17 16:54:42 31.60.*.*
  Co robi na tej uroczystością pan Józef Gorzyński?! Jaki jest wkład finansowy instytucji , której jest przedstawicielem?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 6