Zagraniczny fanpage opublikował filmik z ul. Żołnierskiej w Olsztynie [WIDEO]

Zagraniczny fanpage opublikował filmik z ul. Żołnierskiej w Olsztynie [WIDEO]
Na zagranicznym fanpage'u zamieszczono nagranie z przesadzenia drzewa na ul. Żołnierskiej
Fot. Screen z nagrania / Facebook

Jedna z zagranicznych stron społecznościowych przed kilkoma dniami opublikowała filmik z Olsztyna, a konkretnie z ul. Żołnierskiej (nieopodal Sanepidu). Co się na nim znajduje?

Nasze miasto od czasu do czasu jest ukazywane na nagraniach trafiających do sieci. Kilka z nich opublikowaliśmy. Zazwyczaj filmiki z Olsztynem są publikowane przez Polaków.

Jednak tym razem nagranie udostępnił zagraniczny fanpage. Polubiło je 4,7 tys. osób. Filmik został zatytułowany „wykopywanie drzewa jest łatwe” (ang. - digging a tree is easy).

Nagranie przenosi nas na ul. Żołnierską nieopodal Sanepidu. Przedstawione są tam roboty polegające na wykopaniu sosny za pomocą specjalistycznego sprzętu. Drzewo zostało później przesadzone kilkaset metrów dalej (również przy ul. Żołnierskiej) – na przeciwko szpitala wojewódzkiego.

Jak się dowiedzieliśmy, przesadzenie miało miejsce w kwietniu 2012 roku. Było związane z budową w tym miejscu ul. Obiegowej.

Przypomnijmy, że sosna od kilkudziesięciu lat rosła w pobliżu Sanepidu. Początkowo miała iść pod topór.

Sprzeciwiły się temu środowiska ekologiczne.

W Olsztynie tnie się dużo i często bez namysłu, z takiego urzędniczego rozpędu. Tnie się i w miejscach sensownych inwestycji i tam, gdzie wycinka nie jest potrzebna. To zatrważające, co się dzieje – powiedział w 2012 roku w rozmowie z „Wprost” śp. prof. Zbigniew Endler, ekolog.

Ówczesna wycinka budziła duże kontrowersje z uwagi na to, że Olsztyn jest reklamowany jako miasto-ogród. Ekolodzy zorganizowali nawet happening, który odbył się pod ratuszem.

Prezydent Piotr Grzymowicz, pod naporem opinii publicznej, nieco zmienił decyzję. Pozwolił na przesadzenie niektórych drzew, które rosły na trasie przyszłej ul. Obiegowej. Sosna z filmiku jest jednym z nich.

Digging a tree is easy 😱

Digging a tree is easy 😱

Opublikowany przez Bes ツ Niedziela, 26 lipca 2020

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • spółdzielca plus 2020-08-03 16:31:01 213.184.*.*
    SM Pojezierze korzystając skwapliwie z Lex Szyszko wycięła przepiękną wierzbę przy poczcie na ul. Pstrowskiego. Nigdy w życiu nie widziałem tak pięknego drzewa...Brawo Wy!
    Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
  • Granat 2020-08-03 16:15:58 5.184.*.*
    Czy nie można tak wszystkich drzew zamiast pod topór - w inne miejsce.
    Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść