Zabytkowa kapliczka na os. Mazurskim odzyska blask

Zabytkowa kapliczka na os. Mazurskim odzyska blask
Kapliczka na osiedlu Mazurskim
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Na os. Mazurskim w pobliżu ul. Pstrowskiego stoi samotna zabytkowa kapliczka warmińska. Stoi i niszczeje. Na szczęście już wkrótce zostanie odrestaurowana. Należy zaznaczyć, że w tym roku będą to jedyne prace na obiekcie zabytkowym w Olsztynie.

W zeszłym roku w artykule pt. „Zaniedbana kapliczka na os. Mazurskim. Czy znajdzie się dla niej ratunek?” poruszyliśmy temat kapliczki z 1862 roku.

Przypomnijmy, że kapliczka stała na gruncie prywatnym, dlatego też niemożliwa była jej renowacja. Urzędnicy przeprowadzili jednak procedurę przejęcia części działki, na której znajduje się obiekt.

– Gdy wszystko zostanie sfinalizowane – w miarę dostępnych pieniędzy – będzie możliwy remont obiektu. Jest już bowiem pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków – wyjaśnił w zeszłym roku Patryk Pulikowski z Biura Komunikacji i Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta Olsztyna.

Niedawno radny Mirosław Arczak na swoim profilu na Facebooku poinformował, że kapliczka zostanie odrestaurowana.

W tym roku zabytkowa kapliczka przydrożna z 1862 r. zacznie odzyskiwać dawny blask! Po uporządkowaniu kwestii własnościowych, obiekt i teren przy ul. Pstrowskiego są już w gestii Miasta Olsztyn.

– możemy przeczytać w poście.

Radny skrytykował także zabiegi władz miasta. Chodzi o zmniejszenie budżetu na kulturę, przez co prace konserwatorskie na innych obiektach zabytkowych zostały przełożone przynajmniej na następny rok.

Niestety, po bezrefleksyjnym okrojeniu budżetu 2020 r. na szeroko pojętą kulturę (w tym konserwację zabytków i dotacje na remonty kamienic) są to JEDYNE prace na obiekcie zabytkowym w tym roku.

– dodał radny Arczak.

Galeria

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • Miras 2020-08-31 14:57:38 188.147.*.*
  Takie kapliczki to powinien kler remontowac
  Odpowiedz Oceń: 7 2 Zgłoś treść
 • dziedzictwo 2020-08-31 13:47:16 95.160.*.*
  Takie zabytkowe kapliczki to coś więcej niż współczesne kościelne skojarzenia i niechęć do kleru. To jest ważny element warmińskiego dziedzictwa kulturowego, który powinien być zachowany. Przecież obecnie nikt nie będzie tam urządzał modlitw, bo takie obiekty maja obecnie inną wartość i znaczenie niż niegdyś. Mam tylko nadzieję, że po odnowieniu nie będzie automatycznwego gestu w kierunku władz kościelnych w postaci przekazania im tego zabytku.
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • Granat 2020-08-31 12:54:54 31.60.*.*
  Nie można sal lekcyjnych w szkołach wyposażyć!??! W dupie mam kapliczki !!!! Klechy niech się o nie martwią!!!!
  Odpowiedz Oceń: 7 7 Zgłoś treść
 • Golden_Eye 2020-08-31 12:07:21 31.60.*.*
  Po wyremontowaniu i przywróceniu blasku kapliczki z 1862 roku za pieniądze z budżetu miasta, panowie w czerni przejmą jako swoją. Czegoś nie rozumiecie lewaki?
  Odpowiedz Oceń: 2 8 Zgłoś treść
 • kpina 2020-08-31 10:20:20 83.5.*.*
  a czy to nie jest obowiązek księżulków dbać o takie kapliczki w swojej parafii ? po to podatki płacimy? by kapliczki remontować?? za mało na kościół idzie ???????
  Odpowiedz Oceń: 10 7 Zgłoś treść