Z jezior Długiego i Kortowskiego usuwają groźną dla środowiska roślinę

Z jezior Długiego i Kortowskiego usuwają groźną dla środowiska roślinę
Z jeziora Długiego i Kortowskiego usuną moczarkę delikatną, która ma negatywny wpływ na środowisko
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Trwają prace związane z usuwaniem rośliny wodnej moczarki delikatnej. Zadanie jest realizowane w ramach projektu „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”.

Jednym z celów jest dostarczenie wiedzy na temat najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie metod zwalczania inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Ich stosowanie ograniczy negatywny wpływ tych gatunków na środowisko naturalne, gospodarkę i zdrowie człowieka.

Prace związane z usuwaniem moczarki delikatnej będą polegały na ręcznej eliminacji roślin (metoda nurkowa i koszenia) oraz stosowaniu barier bentosowych i potrwają do końca października 2021 r. Opracowane metody zakładają dostosowanie ich w taki sposób, aby nie prowadziły do degradacji środowiska naturalnego, ale do poprawy jego stanu po przez eliminacje gatunków obcych inwazyjnych. Wszelkie działania wykonywane będą przez wykwalifikowany zespół ekspercki.

Moczarka delikatna Elodea nuttallii to inwazyjny gatunek obcy rośliny wodnej. Należy do zanurzonych makrofitów posiadających duże zdolności adaptacyjne oraz regeneracyjne. Występuje w wodach słodkich, głównie jeziorach i innych zbiornikach wodnych lub wolno płynących rzekach, gdzie może zdominować pozostałe rośliny wodne. Osiąga do 1 metra długości, zakorzeniając się w dnie zbiornika wodnego. W miarę rozwoju moczarka delikatna tworzy zwarty kożuch pędów unoszących się przy powierzchni wody, ograniczając w ten sposób wzrost wszystkim innym gatunkom roślin w wodzie.

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • czy ktoś to czyta? 2021-08-24 14:32:29 95.160.*.*
  "poprzez", a nie "po przez"...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • Pycha kroczy przed upadkiem 2021-08-23 23:24:26 95.160.*.*
  Dwie rzeczy: 1. Nie napisaliście jaki ta roślina ma wpływ na rodzimy ekosystem zbiorników wodnych. Jakieś ogólne i mętne pitu-pitu. 2. Zawsze jak czytam lub słyszę określnie "gatunek inwazyjny" to nieprzerwanie mnie to bawi. Wystarczy sobie zadać pytanie - czy przez miliony lat ewolucji jedne gatunki fauny i flory nie zastępowały lub nie wypierały innych? Można tylko domniemać ile razy miał kiedyś miejsce ten cykl wymiany. A obecnie człowiek ubzdurał sobie, że zatrzyma ten proces raz na zawsze i że to on będzie teraz dyktował naturze co może pływać w jeziorku i co może hasać po lasach. Moczarka Delikatna jest inwazyjna, ale już sprowadzone z Ameryki Południowej pomidory i ziemniaki takimi gatunkami inwazyjnymi nie są, tak? Eh... Najbardziej inwazyjnym gatunkiem to raczej jest sam człowiek. Tyle w temacie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 2
 • Kabib 2021-08-23 21:00:55 5.173.*.*
  O nie a ja tam ostatnio jeździłem na rowerze
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 14