Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-04 09:05
Ostatnia aktualizacja 2024-02-14 12:32

Aleksandra Sawczuk

Wywiad z Martą Miłoszewską, reżyserką "Ballady o miłości" [WIDEO]

Wywiad z Martą Miłoszewską, reżyserką
Marta Miłoszewska (z prawej) w rozmowie z Marceliną Chodyniecką-Kuberską
Fot. Łukasz Waleszczyński / Olsztyn.com.pl

Przy okazji premiery spektaklu "Warmia i Mazury. Ballada o miłości" redakcji portalu Olsztyn.com.pl wywiadu udzieliła reżyserka sztuki, Marta Miłoszewska.

reklama

Spektakl "Warmia i Mazury. Ballada o miłości" oparty został na książce "Wieczny początek. Warmia i Mazury" autorstwa Beaty Szady. Opisuje ona trudne dziedzictwo mieszkańców Warmii i Mazur. Miłoszewska dodaje, że pisarka zrobiła to w sposób, w jaki "nikt wcześniej tego nie zrobił". 

- Książka jest dla autora i dla czytelników, spektakl jest reżysera, aktorów i widzów. Następuje przetłumaczenie z języka literackiego na język teatralny. Beata (Szady - przyp. red.) była już naszym gościem i wyszła uśmiechając się, co było dla mnie ważne. Powiedziała, że nie krzywdzimy ani jej, ani jej książki, ani bohaterów - mówiła reżyserka. 

Marta Miłoszewska opisuje także proces powstawania "Ballady o miłości". Z książki zaczerpnęła kilka "najciekawszych" historii, które sprowadzone zostały do najbardziej charakterystycznych dla regionu figur.

Robimy z tego trochę rewię, trochę bestiariusz najlepszych kawałków o Warmii i Mazurach - wyjaśnia. 

Reżyserka tłumaczy, że spektakl nie ma "typowego" protagonisty. Jest nim po prostu Olsztyn, a antagonistą - trudna miłość, często napędzana złością na to, co się dzieje, na co mieszkańcy nie zgadzają się. 

Pełen wywiad z reżyserką "Warmia i Mazury. Ballada o miłości" Martą Miłoszewską w formie wideo poniżej. 

 

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Jagodaes 2024-02-14 10:30:41 213.134.*.*
    Szady to nazwisko nieodmienne 👋
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl