Imieniny: Filipa, Jakuba, Judyty
Data dodania: 2009-06-29 13:50

Aneta

Wyniki 66. Rajdu Polski

W niedzielę, 28 czerwca 2009 zakończył się 66 Orlen Platinum Rajd Polski, ósma eliminacja rajdowych samochodowych mistrzostw świata. Po raz pierwszy kierowcy ze światowej czołówki rywalizowali na polskich trasach. Nie obyło się bez niespodzianek, a ostateczne rozstrzygnięcia zapadły dopiero na ostatnim odcinku specjalnym.

Rajdowe święto w Mikołajkach trwało od czwartku do niedzieli i przyciągnęło około 150 tysięcy kibiców z całego świata. Murowanym faworytem rajdu był pięciokrotny i aktualny mistrz świata Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC), jednak już na pierwszym kilometrze czwartego odcinka specjalnego wypadł z trasy, co ostatecznie pozbawiło go zwycięstwa w rajdzie. Sytuację wykorzystał Fin Mikko Hirvonen (Ford Focus RS WRC), który jechał szybko i bezbłędnie i stanął na najwyższym stopniu podium. Wygrana pozwoliła Finowi awansować na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata. Największym przegranym został jego rodak Jari-Matti Latvala, który nie ukończył ostatniego odcinka i stracił pewne drugie miejsce w rajdzie. Doskonale spisał się olsztyński kierowca Krzysztof Hołowczyc (Ford Focus RS WRC), który z powodzeniem nawiązał walkę ze światową czołówką i ostatecznie zajął szóste miejsce na mecie 66 Rajdu Polski. Rajd zebrał bardzo pochlebne opinie zarówno ze strony zawodników, władz FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa - organizator mistrzostw świata), kibiców jak i dziennikarzy. Szybkie i widowiskowe mazurskie trasy porównywane były do słynnego Rajdu Finlandii. Mamy nadzieję, że Rajd Polski na stałe zagości w kalendarzu rajdowych mistrzostw świata.