Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2024-02-06 08:30

Mateusz Sikorski

Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie burmistrzem Iławy?

Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie burmistrzem Iławy?
Do walki o fotel burmistrza z ubiegającym się o reelekcję Dawidem Kopaczewskim (po lewej) stanąć mogą przewodniczący rady miasta Michał Młotek (środek) oraz radny Andrzej Rykaczewski (po prawej)
Fot. Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski - Łączy nas Iława / Facebook, Michał Młotek / Facebook, Andrzej Rykaczewski / Facebook

Nadchodzące wybory samorządowe wiązać się będą ze zmianami we władzach w dużej liczbie polskich miast. Jednym z nich może być Iława. Sytuacja obecnego burmistrza - Dawida Kopaczewskiego - nie rysuje się w najlepszych kolorach. Kto może zagrozić mu w nadchodzących wyborach?

reklama

W 2018 nastąpiła zmiana na stanowisku burmistrza Iławy - Adama Żylińskiego, byłego parlamentarzystę pokonał młody kandydat Dawid Kopaczewski. W trakcie kadencji mieszkańcy podzielili się na tych, którzy obecnego burmistrza popierają oraz jego zagorzałych przeciwników. Pod deklaracją ubiegania się o reelekcję, jaką znajdziemy w serwisie Infoiława.pl dominują głosy sprzeciwu wobec polityki Kopaczewskiego. Opinie internautów często różnią się jednak od wyników wyborów. Nie oznacza to jednak, że kampania dla obecnego burmistrza będzie jedynie formalnością. 

Pierwszym z kandydatów, który zadeklarował oficjalnie chęć startu. jest Michał Młotek - przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie. W oświadczeniu, którego treść znajdziemy na portalu Infoiława.pl, czytamy o motywacjach kierujących radnym. 

Chcę, by Iława była atrakcyjnym miejscem do życia dla wszystkich. Moim głównym celem jest ściągnięcie do Iławy inwestorów i stworzenie tu, na miejscu, dobrze płatnych miejsc pracy - tak, by zatrzymać wyjazdy młodych ludzi z naszego miasta - pisze Młotek. 

Na tym (do tej pory) kończy się lista osób potwierdzających oficjalne kandydatury. Kto jeszcze może chcieć ubiegać się o fotel burmistrza Iławy?

Jednym z potencjalnych kandydatów jest Tomasz Kiejstut Dąbrowski, lokalny aktywista, jeden z głosów domagających się budowy trasy S5 w pobliżu Iławy. W wyborach parlamentarnych startował do Senatu z ramienia partii Wolnościowcy, będąc jedynym kandydatem tego ugrupowania do izby wyższej parlamentu w skali kraju. Otrzymał ponad 4 tys. głosów, z czego najwięcej padło właśnie w Iławie. Choć wynik ten - jak przyznał sam zainteresowany - nie był zadowalający, nie zniechęcił do dalszego starania się o wejście w politykę. W trakcie kampanii podkreślał, że najbardziej interesuje go samorząd.

Kolejnym z potencjalnych kandydatów jest Andrzej Rykaczewski, wiceprzewodniczący iławskiej Rady Miasta z Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie jak Dąbrowski startował w wyborach do parlamentu - znalazł się na listach PiS do Sejmu. Z blisko 5,5 tys. głosów otrzymał 5. wynik w okręgu, gdzie jego lista otrzymała 4 mandaty. Wynik taki może zmotywować go do stanięcia w szranki o fotel burmistrza Iławy - zwłaszcza, że PiS bardzo dobrze radzi sobie tam w wyborach samorządowych. 

Ostatnim nazwiskiem, które pada w iławskich kuluarach, jest Ewa Wiśniewska. Do 2020 pełniła ona funkcję dyrektor Iławskiego Centrum Kultury. W ciągu 5 lat udało się jej podbudować instytucję - odchodząc, ICK miało nadwyżkę rzędu 700 tys. złotych. Mieszkańcy Iławy dobrze wspominają  plany kulturalne Wiśniewskiej. Pytanie brzmi - czy na tyle dobrze, by wybrać ją na burmistrza Iławy? 

Sonda: Kto zostanie burmistrzem Iławy?

Zobacz wyniki

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • Znajomy Iławy 2024-02-07 08:07:08 2a00:f41:82e:*
  Na moje to Pan Kopaczewski jest rozsondnym burmistrzem i kandydatem . Kto zna Pana Kopaczewskiego to wie , a inny kandydat co zrobi dla Iławy ? . Będzie puste gadanie i chwalenie się co ja zrobię. A na końcu rozczarowanie . A z pustego nikt nie naleje by był dobrobyt . A widać to co się dzieje
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • MP 2024-02-06 15:02:24 79.191.*.*
  Ludzie obudźcie się LEWACY chcą wrócić do władzy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 6
 • Obserwator 2024-02-06 12:46:20 188.147.*.*
  Kopaczewski jest skończony w Iławie i każdy o tym wie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • stadiondlastomilu@o2 2024-02-06 09:28:52 2a00:f41:1c3c:*
  Gdy myślę o Iławie to się ze śmiechu dławię
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 13
 • MŁODA1 2024-02-06 08:49:44 5.173.*.*
  Nie chcę, by Olsztyn był atrakcyjnym miejscem do życia dla mieszkańców. Moim głównym celem jest zniechęcenie inwestorów i likwidacja dobrze płatnych miejsc pracy - tak, by spowodować wyjazdy młodych ludzi z naszego miasta. To program Grzymowicza i Popaprańców. Olsztyn i Iława. Dwa miasta a jakże różne programy rozwoju.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 10

www.autoczescionline24.pl