Dziś jest: 19.05.2024
Imieniny: Celestyna, Iwa, Piotra
Data dodania: 2024-04-25 12:41

Aleksandra Sawczuk

„Wiele konwencji, przeciwieństw i sprzecznych emocji”. Teatr Jaracza zaprasza na nietuzinkową „Balladynę”

„Wiele konwencji, przeciwieństw i sprzecznych emocji”. Teatr Jaracza zaprasza na nietuzinkową „Balladynę”
W Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie odbyła się próba medialna "Balladyny" w reżyserii Jarosława Kiliana
Fot. Paulina Karaszkiewicz

We wtorek (23 kwietnia) w Teatrze Warmii i Mazur im. Stefana Jaracza odbyła się próba medialna do spektaklu „Balladyna”. Za reżyserię sztuki odpowiada Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego teatru Lalka. Dzieło stanowić ma zupełnie inne spojrzenie na utwór Słowackiego. Widzowie odnajdą w sztuce wiele elementów grozy oraz przeciwieństw.

reklama

Kilian zdecydował się przedstawić „Balladynę” już po raz czwarty w swojej karierze. Poprzednio realizował spektakl, m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie. Reżyser zapowiada zupełnie inne odczytanie arcydzieła.

- W tej sztuce znajdziemy i kryminał i horror, i dramat historyczny, i coś z Szekspira, i cudowność zmieszaną z grozą, zatopioną w prasłowiańskich wątkach, wiele ludowości, a nawet coś z komedii absurdu. Wiele konwencji, przeciwieństw i sprzecznych emocji. Chcę opowiadać o chaosie świata, o jego rozpadzie – wskazał Jarosław Kilian.

Główne sformułowanie, na którym oparta będzie sztuka, to słowa wypowiadane przez Goplanę „poplątałam ludzkie losy”.

Za oprawę muzyczną odpowiada Adam Walicki, natomiast warstwę wizualną urozmaici ironiczne i drapieżne malarstwo Jarosława Modzelewskiego.

Do pracy przy kostiumach reżyser zaprosił Dorothée Roqueplo- absolwentkę renomowanej École Internationale des Arts de la Mode w Paryżu, jedną z czołowych polskich kostiumografek. Jest aktywną członkinią Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

W głównej roli widzowie zobaczą olsztyńską aktorkę Alicję Parczewską.

Premiera sztuki odbędzie się już w piątek 26 kwietnia na deskach Teatru Warmii i Mazur im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Bilety na sztukę zakupić można pod linkiem.

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl