We wrześniu odbędą się wybory do dwóch rad osiedli

We wrześniu odbędą się wybory do dwóch rad osiedli
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Osiedla Śródmieście i Kościuszki nie mają obecnie swojego przedstawicielstwa. Na środowej (26 sierpnia) sesji rady miasta uchwalono, że we wrześniu odbędą się wybory do rad osiedli.

Podczas ostatnich wyborów mieszkańcy os. Śródmieście, jak i os. Kościuszki nie wybrali swoich reprezentantów.

Co ciekawe, reprezentacja tego drugiego osiedla nie została wyłoniona we wcześniejszej kadencji. Dlaczego? Z powodu braku kworum podczas zebrania wyborczego w październiku 2016 roku. A i sami mieszkańcy nie występowali z taką inicjatywą.

– Dlatego – zgodnie z przepisami – nie było możliwości przeprowadzenia wcześniejszych wyborów – przyznała Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Podczas środowej (26 sierpnia) sesji Rady Miasta rajcowie zdecydowali o zarządzeniu wyborów na nową kadencję. Taka procedura zostanie przeprowadzona we wrześniu. W tym samym miesiącu wybrać swoich przedstawicieli będą mogli także mieszkańcy Śródmieścia.

– W tym przypadku z inicjatywą wystąpili sami mieszkańcy. W takiej sytuacji wybory zarządza prezydent miasta – przyznała dyrektor Biura Rady Miasta Olsztyna, Marta Kilanowska-Lebiedzińska.

Marta Kamińska, radna i przedstawicielka os. Śródmieście, Kościuszki, Kormoran, Nagórki i Mazurskie, była zadowolona, że mieszkańcy dwóch pierwszych okręgów administracyjnych zyskają możliwość wyboru przedstawicieli.

– Mam nadzieję, że rada osiedla zostanie wybrana na jednym i drugim osiedlu. Wydaje mi się, że taka rada jest bardzo potrzebna mieszkańcom osiedli, bo może zbierać od nich informacje i wiadomości o problemach. Może to być organ pośredniczący między radą miasta a mieszkańcami. Poprzednia rada w os. Śródmieście działała dosyć prężnie. Organizowali przed świętami spotkanie dla osób starszych i samotnych, dlatego też mam nadzieję, że tym razem uda się wyłonić przedstawicieli osiedli – wyjaśniła nam Marta Kamińska.

Stolica Warmii i Mazur jest podzielona na 23 osiedla. W każdym z nich może działać rada osiedla.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • raad 2020-08-27 10:44:16 81.190.*.*
    Ja tylko przypominam, że Olsztyn ma 25 radnych, którzy biorą za coś pieniądze. Za co? Nie bardzo wiadomo, skoro potrzebni są radni osiedli, bo przecież Olsztyn to taaaaakie wielkie miasto, że przeciętny radny swojego osiedla nie jest w stanie ogarnąć i potrzebuje "pośredników". Os. Kościuszki jakoś przez 4 lata ich nie potrzebowało, ale widocznie nich ich nie uświadomił, że potrzebują. Już sam OBO świadczy o tym jak bardzo ci wszyscy naciskacze guzików są zbędni.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0