W Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie przywrócono porody rodzinne

W Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie przywrócono porody rodzinne
Namioty "śluzy" przed szpitalem wojewódzkim w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Od dziś (22 maja) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie możliwe są porody rodzinne. Są jednak pewne zasady, których należy przestrzegać. Na oddział będą mogli wejść wyłącznie ojcowie.

Od dziś, po szczegółowej analizie sytuacji epidemiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym oraz województwie warmińsko-mazurskim, władze placówki podjęły decyzję o przywróceniu porodów rodzinnych.

Jednak ojcowie ciągle będą musieli przestrzegać kilku zasad:

1. Wypełnienie ankiety epidemiologicznej i uzyskanie negatywnych odpowiedzi na wszystkie pytania;

2. Podpisanie oświadczenia o bezwzględnym przestrzeganiu wszystkich zasad epidemiologicznych związanych z pobytem na Trakcie Porodowym(m.in. zakaz wychodzenia z jednoosobowych sal porodowych, opuszczenie Traktu 2 godz. po porodzie, stosowanie się do poleceń personelu Oddziału);

3. Przez cały okres pobytu w Szpitalu obowiązek noszenia maski, rękawiczek i fizelinowego fartucha ochronnego, przyniesionych ze sobą;

4. O momencie i możliwościach uczestniczenia w porodzie decyduje personel Traktu Porodowego;

5. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie zostaną wpuszczone na teren Szpitala, a zatajenie tych informacji obarczone jest odpowiedzialnością karną.

- Chcemy także jednoznacznie podkreślić, że procedura porodów rodzinnych zarezerwowana jest tylko dla tzw. porodów fizjologicznych – nie dotyczy planowych cięć cesarskich i porodów z towarzyszącą patologią ciąży – informuje Przemysław Prais, rzecznik prasowy WSS w Olsztynie.

Placówka przygotowuje się również do znoszenia kolejnych restrykcji, m.in. możliwości odwiedzin na oddziale położniczym. Jednak decyzja ta będzie uzależniona od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Wkurzony 2020-05-22 14:46:42 5.173.*.*
    Za to podstawowe badania wykrywające raka np gastroskopia są kolejny raz odwoływane. Za to Pani w rejestracji ma pełną listę lekarzy wykonujących takie badania prywatnie. Mam wrażenie że ( mam nadzieję niektóre) środowiska lekarskie zrobiły sobie z koronawirusa pomysł na biznes! Wiem że koronawirus ewentualnie u kilkuprocent zarażonych może powodować zgon. Natomiast jestem pewien, że nieleczony nowotwór ma 100% śmiertelności!!!! Więc albo kumuś mylą się priorytety albo jest to celowy biznesowy proceder!
    Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść