W święta marnujemy nawet 3 razy więcej jedzenia. Nadwyżkę żywności można zostawić w lodówce społecznej

W święta marnujemy nawet 3 razy więcej jedzenia. Nadwyżkę żywności można zostawić w lodówce społecznej
Lodówka społeczna znajduje się przy ul. Niepodległości w Olsztynie
Fot. Bank Żywności w Olsztynie

Przed Bożym Narodzeniem wiele osób kupuje znacznie więcej żywności. Część jednak trafia do śmietnika. Z danych wynika, że w okolicach świąt marnuje się około 2-3 razy więcej jedzenia niż w innych dniach. Olsztynianie, którzy będą chcieli podzielić się nadwyżką jedzenia z osobami ubogimi, mogą je pozostawić w lodówce społecznej.

Lodówka społeczna w Olsztynie powstała w ubiegłym roku przed świętami Bożego Narodzenia. To moment, kiedy problem marnowania żywności osiąga punkt krytyczny.

— W okolicach świąt marnujemy 2-3 razy więcej jedzenia niż w ciągu pozostałych dni w roku — mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. — Lodówki społeczne powstają w kolejnych miastach Polski i za każdym razem jest to trafiona inicjatywa.

Jaką żywność można zostawiać w lodówce? — Przede wszystkim taką, którą sami chcielibyśmy zjeść — tłumaczy Marek Borowski. — Mogą to być produkty zapakowane, przed upływem przydatności do spożycia. Produkty domowe, jak sałatki, ciasta, zupy muszą być szczelnie zamknięte, opatrzone datą przygotowania i opisem. Nie jesteśmy w stanie weryfikować jakości podarowanych produktów. Liczymy jednak na to, że osoby wychodzące z inicjatywą będą miały na uwadze zdrowie i godność drugiego człowieka.

W lodówce można pozostawić produkty o przedłużonej dacie ważności, ale także świeże warzywa i owoce lub potrawy gotowe do odgrzania. Jednak każda osoba, która chce skorzystać z zawartości lodówki, robi to na własną odpowiedzialność.

Lodówka społeczna znajduje się przy stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Rodzinie „Arka” przy ul. Niepodległości.

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • LeTo 2021-03-11 18:58:28 95.160.*.*
  Uczciwy człowiek napisze na opakowaniu kiedy kupił lub sam zrobił produkt...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Piotr 07 2020-12-23 12:50:30 95.160.*.*
  Ja bym z niej nie skorzystał.Nie wiadomo w jakich warunkach ta żywność była przechowywana.Czy nie jest zepsuta.Salmonella itd.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • tt 2020-12-23 12:07:20 77.111.*.*
  oj
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0