W kolejce po zdrowie

Kiedy skończą się kolejki do lekarzy specjalistów? Kiedy bez niepotrzebnej zwłoki pacjent będzie mógł wykonać badania? Czy człowiek musi być umierający żeby dostać się do lekarza bez kolejki?

Stan zdrowia polskiej służby... zdrowia, można ocenić jako bardzo ciężki. Żeby dostać się do lekarza specjalisty  trzeba czekać długie miesiące od dnia ''zarezerwowania'' sobie kolejki. Najgorsze jest to, że  umówiona wizyta wcale nie gwarantuje nam, że właśnie tego dnia dostaniemy się do lekarza. Zarejestrowani  pacjenci   ''swoje w kolejce muszę jeszcze odstać'', a jeśli lekarz w wyznaczonych godzinach nie zdoła przyjąć wszystkich, trzeba rezerwować następną wizytę. Zawsze można przyjść do przychodni jeszcze przed przyjściem lekarza i innych pacjentów czekać w nadziei na ''wciśnięcie się'' w kolejkę. Wielu oczekujących pacjentów tą właśnie zasadą się kieruje, ślepo licząc na łut szczęścia, zajmuje miejsce już o 6 rano. Szczęśliwi ci, których stać na prywatną wizytę u lekarza, choć i w tym przypadku nie ma gwarancji uniknięcia kolejki. Choć w naszym województwie to rzadkość, to część dużych firm wykupuje swoim pracownikom  specjalne ubezpieczenie w prywatnych klinikach, które gwarantują ubezpieczonym wizytę u specjalisty ''z marszu'' bez zbędnego czekania. Taki ''zdrowotny luksus'' sporo jednak kosztuje zarówno pracodawcę jak i pracownika. Dlatego też nie każde przedsiębiorstwo na to stać.

Najgorsze jest to, że nie ma optymistycznych prognoz zapowiadających rychłe zakończenie tej zdrowotnej pomyłki. Nikt jeszcze nie wymyślił rozwiązania, dającego nam pewność otrzymania pomocy lekarskiej na czas. Pozostaje jedynie życzyć wszystkim cierpliwości i zdrowia.

Źródło: Własne

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • oburzony 2010-08-31 14:04:05 212.244.*.*
  Mam duże zastrzeżenia do pracy opieki paliatywnej w Bartoszycach pielęgniarki są opieszałe, ich praca skupia się głównie na zbieraniu podpisów pod wizytami domowymi nawet jeżeli samemu przychodzi się do nich do gabinetu po recepty bo przecież do domu nigdy nie mają czasu przyjechać, nie wspominając już że po każdą receptę trzeba przychodzić trzy razy bo jest źle wypisana. Wszystkie zarzuty nie ją jedynie moją opinią ale potwierdzają się u każdego kto miał z paliatywem. Stąd moje pytanie gdzie można zgłosić takie uchybienia kiedy skargi do Pani Dyrektor z Bartoszyc nie przynoszą rezultatu..? PS. Poinformowałem już inspekcję pracy...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • el makabra 2010-02-09 15:00:50 83.9.*.*
  odciążyć szpitale z personelu, bo jest go zwyczajnie za dużo - i lekarzy i udających że pracują pielęgniarek. Racjonalnie poustawiać dyżury. Ale dopóki szpitale będą państwowe, zmian wielkich nie będzie. Bo wszystko co państwowe to dziura bez dna, a szastanie pieniędzmi podatników (czyt. cudzymi) jest aż za łatwe.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • chory do chore 2010-02-09 09:23:43 83.9.*.*
  Ech marudzisz! Jak już ktoś umiera to po co mu lekarz? Wiesz wszyscy zyskają: ZUS- niewydolny nie będzie musiał płacić emerytury, albo nie daj Boże renty; NFZ - nie ma pieniędzy, a płacić za diagnostykę i do tego jeszcze miejsce w szpitalu i może niestandardowe leczenie - dla umierającego - przesada; Szpital nie ma pieniędzy na leczenie ludzi i personelu, więc nie można gonić do pracy lekarzy i pielęgniarek, bo jeszcze nie daj Boże zastrajkują! Jak widzisz leczenie umierających i przewlekle chorych nikomu się nie opłaca. Tak będzie do póki nie staniemy się klientami a nie pacjentami i póki nie będzie konkurencji wymuszonej wolnym rynkiem!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • chore 2010-02-08 14:45:53 83.23.*.*
  ''Czy człowiek musi być umierający żeby dostać się do lekarza bez kolejki?'' - błąd, nawet taki się bez kolejki nie dostanie. To jest dopiero chore.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • TS 2010-02-08 14:44:09 83.23.*.*
  Życie prowadzi do śmierci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • życie_szkodzi 2010-02-08 13:23:54 83.23.*.*
  Bolesne, ale prawdziwe: w szpitalach całymi dniami przesiadują emeryci, często z nudów, bo w domu "nie ma do kogo gęby otworzyć, to choć z lekarzem sobie pogadam". A jeśli ktoś naprawdę potrzebuje zapisać się do lekarza, to nie może przepchnąć się przez ten tłum znudzonych emerytów i rencistów. A nie daj Boże jeszcze chcieć usiąść, no i co z tego, że noga złamana, jeszcze można laską w głowę dostać. Wprowadzić opłatę 5 złoty przy rejestracji i od razu wymiecie wycieczkowiczów, a do lekarza łatwiej się będzie zapisać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0