UWM chce wybudować nowy szpital

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zabiegają o pozyskanie środków finansowych, które mają być przeznaczone na modernizację Szpitala Uniwersyteckiego. Fundusze, pochodzące z Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 pozwolą także na budowę nowego budynku.

Olsztyński uniwersytet rozpoczął starania o pozyskanie 70% kwoty potrzebnej do realizacji I etapu modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego, znajdującego się przy al. Warszawskiej. Całkowity koszt prac jest szacowany na 32 miliony złotych. Projekt przewiduje m. in. modernizację oraz przebudowę budynków wybudowanych pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przestrzeń uzyskana z likwidacji dwóch budynków, usytuowanych przy wjeździe ma umożliwić jego poszerzenie, instalację szablonów, a także wybudowanie nowej portierni. Na terenach należących do szpitala powstanie nowa hydrofornia, zmodernizowane zostaną drogi wewnętrzne, chodniki i miejsca parkingowe.

Modernizacje i rozbiórki kilku obiektów mają stworzyć dodatkowe miejsce, w którym powstanie nowy budynek szpitalny. - Przepisy unijne i ministerialne zobligowały nas do podniesienia standardów opieki medycznej - mówi prof. Józef Górniewicz, rektor UWM. - A w obecnym kształcie baza medyczna, którą dysponujemy wymaga modernizacji i rewitalizacji oraz wybudowania nowego budynku szpitala.

- Przebudowa starych pawilonów i ich połączenie ze sobą pochłonęłyby znacznie więcej środków niż zbudowanie niewielkiego nowoczesnego budynku szpitalnego, który pomieści większość oddziałów szpitalnych. Nie chcieliśmy także niszczyć magii tego miejsca, więc doszliśmy do wniosku, że nie marnując pieniędzy publicznych jesteśmy w stanie wybudować nowy obiekt i zmodernizować istniejące - dodaje prof. Mariusz Majewski, prodziekan ds. nauki Wydziału Nauk Medycznych.

Nowy budynek szpitalny ma być pięciokondygnacyjny, w tym jedna z kondygnacji ma znajdować się pod ziemią. W nowym obiekcie znajdą się najprawdopodobniej oddziały: chirurgii ogólnej, neurologiczny, laryngologiczny i endoskopia. W budynku powstać ma także izba przyjęć, zakład radiologii, nowoczesny blok operacyjny, Oddział Intensywnej Terapii i sale seminaryjne. Pieniądze na wyposażenie szpitala miałyby pochodzić z kolejnego dofinansowania

Wstępne analizy zakładają, że z nowej infrastruktury co roku skorzysta niemal 3,5 tys. osób.

Źródło: UWM/własne

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • pstryk 2010-02-17 14:50:29 88.156.*.*
  Dobry pomysł , a zadłużenie szpitali wynika wielu czynników i wcale brak pieniędzy nie jest najważniejszym
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Renata 2010-02-17 14:31:32 83.9.*.*
  A ja też uważam, że dobry szpital, dobrze wyposażony z fachowym i chętnym do pomocy personelem bardzo przyda się. Dodatkowo jeśli będą dobrze zarządzani, nie będzie problemów z wynikiem finansowym.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • maeedyk z UWM 2010-02-17 14:07:37 83.9.*.*
  Słusznie, popieram. Do Oliwii jesli szpitale oferowały by dobrą opiekę i sprzęt to nie ma podstaw do sądzenia o długach. Najbardiej zadłużone są szpitale ze starym sprzętem ostatnio modernizowane prze 1939, wiec sprzet często się psuje, budynki walą i częśc z funduszy idzie na remonty i naprawy. takie sa realia
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • oliwia 2010-02-17 13:17:58 88.156.*.*
  Dziwi mnie taka inwestycja nie mają pieniędzy,szpitale są zadłużone i jeszcze kolejny...
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść