Olsztyński radca prawny odpowiada na opublikowane przez nasz portal listy lewicy ws. ''szubienic''

Olsztyński radca prawny odpowiada na opublikowane przez nasz portal listy lewicy ws. ''szubienic''
Spór o "szubienice" toczy się od długiego czasu.
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Do sporu o Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej dołączają kolejne osoby. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o listach działaczy lewicy z prośbami o remont kontrowersyjnego monumentu. Z opinią działaczy Lewicy Razem i Polskiej Partii Socjalistycznej nie zgadza się olsztyński radca prawny, Michał Pietrzak, który przesłał do redakcji Olsztyn.com.pl list otwarty.  

Spory dotyczące znajdującego się na placu Xawerego Dunikowskiego pomnika toczą się od wielu lat. Prawdziwy konflikt zaczął się jednak pod koniec lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Po jednej stronie znajdują się zwolennicy pozostawienia monumentu w pierwotnym miejscu i wyremontowania go. Po drugiej – osoby chcące przenieść lub całkowicie zburzyć "szubienice", zastąpić je innym pomnikiem. Do grupy osób, polemizujących z chcącymi remontu i pozostawienia pomnika bez zmian dołącza radca prawny, Michał Pietrzak.

- Ze zdumieniem przyjąłem prezentowaną przez was (działaczy przedstawicieli Lewicy Razem i PPS-u - dop. autor) argumentację w której, z jednej strony, historia pomnika wyjęta została z kontekstu historycznego ziemi warmińskiej, a z drugiej – pomija stosunek znacznej części mieszkańców miasta do monumentu – pisze radca w liście otwartym, przesłanym do redakcji Olsztyn.com.pl.

Radca prawny Michał Pietrzak

- Polska na skutek wejścia Armii Czerwonej straciła pół terytorium, suwerenność i możliwość samostanowienia na pół wieku. Wreszcie poprzez narzucony sobie ustrój ideologiczny komunizmu – skrajnie niewydolny ekonomiczny, korupcjogenny i tłamszący oddolną inicjatywę, doprowadził do zapóźnienia kulturowego i ekonomicznego, które na tle zachodu odczuwamy do dziś – wyjaśnia Pietrzak w dalszej części dokumentu. Jaką receptę przewiduje na problem "szubienic"?

- Dla mnie jako mieszkańca Olsztyna, nieakceptowalnym pozostaje obecny charakter placu Dunikowskiego z dominującymi nad nim "szubienicami" – bez nadania temu miejscu i pomnikowi właściwego kontekstu historycznego – kończy list otwarty radca.

Całość do przeczytania poniżej:

Wysłany do redakcji Olsztyn.com.pl list radcy Michała Pietrzaka

Stanowisko to jest bardzo podobne do rozwiązania proponowanego przez prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza. W reakcji na spory prawej i lewej strony ogłosił, że pomnik zostanie na starym miejscu, ale będzie opatrzony specjalnymi tablicami, informującymi o kontekście historycznym. Sprawę opisywaliśmy szerzej w artykule: Badanie na zlecenie miasta: większość olsztynian chce pozostawienia "szubienic" w obecnym miejscu.

Innego zdania są członkowie organizacji patriotycznych i prawicowych, domagający się usunięcia monumentu. To za ich sprawą "szubienice" są regularnie "ozdabiane" bannerami. Niektóre z nich zawierały symbole totalitarne.

O sporze o Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej więcej przeczytać można w artykułach:

"Szubienice" zagrażają ludziom? Konserwator przeprowadził ekspertyzę

Chcą usunięcia "szubienic" z Olsztyna. Prezes ZChR, Bogusław Rogalski: "Prezydent jest zaczadzony komunizmem"

Lokalny PiS nie wierzy, że większość olsztynian chce pozostawienia "szubienic"

"Panteon walczących o polskość Warmii i Mazur" nie zastąpi "szubienic". Rada Miasta w Olsztynie odrzuca petycję ZChR

Na "szubienicach" zawieszono kolejny antyrosyjski banner

Bannery zdjęte z "szubienic". W sprawę wmieszany Tusk i radny PiS

Lokalni działacze Lewicy Razem przeciw dewastowaniu "szubienic"

Działacz PPS w obronie kontrowersyjnego pomnika. "Zniszczyli? Niech płacą!"

Galeria

Komentarze (44)

Dodaj swój komentarz

 • Ula 2022-06-19 15:15:43 79.191.*.*
  Szanowni Państwo jest to pomnik dłuta Xawerego Dunikowskiego światowej sławy Artysty. Pomników niewiele zostało (chyba dwa), więc zastanówcie się. Zniczyć łatwo, a co w to miejsce? Parking.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 5
 • Pytanie do dzieci komuchów 2022-06-18 10:05:45 111.90.*.*
  Pomników Stalina, Lenina i Hitlera też tak byście bronili?Rozumiem, że dzięki wysokim stołkom waszych partyjnych rodziców za komuny żyło wam się lepiej niż gnębionemu plebsowi i czujecie wdzięczność do rosyjskich oprawców -twórców komunistycznej Polski. Niemniej wiedzcie, że niczym się nie różnicie od dzieci niemieckich nazistów, no może poza tym, że one na ogół nie popierają pomników Hitlera. Precz z szubienicami!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4
 • Olsztyniak 2022-06-18 09:47:53 162.19.*.*
  Rozwiązaniem jest WYŁĄCZNIE USUNIĘCIE/PRZENIESIENIE! To nie jest PKiN, trudność w demonatażu i kapitałochłonność będzie niewielka, a jednak poczujemy się w Olsztynie wreszcie jak w Polsce, a nie satelicie kacapów. Tablice w żadnym stopniu nie rozwiążą problemu górowania haniebnego, rosyjskiego i kłamliwego etosu na tym terenie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 5
 • Obywatel 2022-06-18 09:30:44 82.177.*.*
  Brawo Panie mecenasie są jeszcze Polacy przez duże P Precz z komuna jest badał aktualne .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • Przepowiednia 2022-06-17 23:47:35 37.30.*.*
  I tak będziemy się bawić kolejne 50 lat. Różnej maści komuchy, oszołomy, mądrzy inaczej i pseudointeligenci będą bić pianę, a pomnik jak stoi, tak stać będzie nadal, demaskując mentalność mieszkańców i kasty samorządowców. Cała nadzieja na zmianę w boskiej interwencji i dyrektywach unijnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • Ginter z spod Gietrzwałdu 2022-06-17 21:13:33 5.173.*.*
  Jaki on tam "olsztyński"
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Tamara Twardodupcewa 2022-06-17 20:17:21 178.42.*.*
  Szubienice nie mają wychwalać Armii Radzieckiej, ale przypominać nam o tym ile musieliśmy wycierpieć przez "Wyzwolicieli", żeby żyć w polskiej Warmii. Pomnik ma zostać w swoim miejscu, byśmy docenili to co mamy, że możemy sami o sobie stanowić i budować polskość Warmii. A radca prawny niech lepiej wróci do książek, by wiedzą przyciągać klientów, a nie reklamą poprzez udzielanie się politycznie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • Mołda 2022-06-17 19:43:39 188.47.*.*
  Co to za radca prawny, który w piśmie zostawia pojedyncze znaki na końcu wiersza...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 4
 • Dziadek 🧓 2022-06-17 16:39:59 5.173.*.*
  Radco prawny żyj pan w zdrowiu jak najdłużej takich ludzi. Polska potrzebuje mądrych i do rzeczy z życiem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • Obserwator 2022-06-17 16:37:56 5.173.*.*
  W ramach przyjaźni rusko izraelskich majo szubienice przetransportowane do Izraela, szukają jeleni kto za transport zapłaci
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 3