TSUE wstrzymał działalność Izby Dyscyplinarnej SN. Co ze sprawą Pawła Juszczyszyna?

TSUE wstrzymał działalność Izby Dyscyplinarnej SN. Co ze sprawą Pawła Juszczyszyna?
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o wydaniu zabezpieczenia wstrzymującego działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Czy zatem sędzia Paweł Juszczyszyn, który na początku lutego został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną, będzie mógł wrócić do orzekania?

Trybunał Sprawiedliwości uwzględnił wniosek Komisji Europejskiej o wstrzymanie prac i zamrożenie Izby Dyscyplinarnej na czas trwania postępowania przeciwnaruszeniowego. Tym samym działalność Izby Dyscyplinarnej została zawieszona. Co to oznacza? Sędziowie nie mogą m.in. rozstrzygać żadnych spraw dotyczących dyscyplinowania sędziów do czasu, gdy spór między Polską a Komisją Europejską zostanie ostatecznie rozstrzygnięty.

Legalność Izby Dyscyplinarnej SN podważył już wcześniej TSUE, gdy w orzeczeniu wydanym 19 listopada 2019 r. uznał, że nie jest ona sądem w rozumieniu prawa europejskiego. Podobne orzeczenia wydał polski SN 5 grudnia oraz 23 stycznia, kiedy to w składzie trzech połączonych „starych” Izb podkreślił, że Izba Dyscyplinarna powinna wstrzymać swoją działalność – powiedział Onetowi Michał Wawrykiewicz z Inicjatywy "Wolne Sądy" i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.​

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Okazuje się, że Izba Kontroli, która ma orzekać ws. ważności wyborów, także nie powinna tego robić.

Trybunał podkreśla brak niezależności Izby Dyscyplinarnej związany z tym, że powołano ją przez neoKRS. Ta skaza dotyczy przecież też Izby Kontroli, która ma orzec o ważności wyborów. Oznacza to, że i ona nie powinna orzekać – krótko skomentował decyzję TSUE Bartosz Przymusiński, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Z kolei Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek KRS, uznał, że działanie TSUE jest niezgodne z polską Konstytucją.

Ciąg dalszy zabawy #TSUE Niby jak wyobraża sobie ten złożony z politycznych nominatów władz innych państw organ zawieszenie #SN w zgodzie z naszą #konstytucja ⁉️

— Maciej Nawacki (@Maciej_Nawacki) April 8, 2020

Czy decyzja TSUE wpłynie na sprawę olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna, który w lutym bezterminowo został zawieszony właśnie przez Izbę Dyscyplinarną?

Jeśli chodzi o sprawę sędziego Juszczyszyna, to niezwłocznie Izba Karna powinna wznowić postępowanie w jego sprawie i stwierdzić, że nie został skutecznie odsunięty od orzekania – dodał sędzia Przymusiński.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • gość 2020-04-10 08:56:25 37.47.*.*
  na wpis w ksiedze wieczystej czeka sie obecnie 9 miesięcy, co jest grane w olsztynie?
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • olkm 2020-04-09 13:22:02 46.170.*.*
  orzekanie orzekaniem i takie tam mnie osobiście nie interesuje u pana Juszczyszyna. Interesuje mnie to że z siebie robi takiego pokrzywdzonego sędziego. Chętnie zapytał bym się pana w twarz czy oddał pan prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50km ???. To że jechał w sprawach służbowych lub prywatnych to mnie nie interesuje. Imunitet nie powinien chronić przed takimi rzeczami. Jak nie wiesz czy dojedziesz na czas to może lepiej wcześniej wyjechac żeby na spokojnie dojechać a nie pędzić ???. Zwykłego "kowalskiego" od razu by zatrzymali i zabrali prawko , ale nie bo sędziowie to " KASTA" jak to sami się określają. Ps nie pamiętam, która sędzina to powiedziała dla jasności, ale powiedziała to.
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • antykasta 2020-04-08 18:52:04 88.156.*.*
  Jasne, niech sędziowie dalej czołgają Polaków, traktują podsądnych jak ludzi gorszej kategorii, bo są lepszą kastą i NIE WOLNO KOMENTOWAĆ ICH BEZECEŃSTW, nie masz chodów wśród kasty - nie masz szans na sprawiedliwy wyrok!!!!
  Odpowiedz Oceń: 8 9 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-04-08 18:06:54 176.221.*.*
  Teraz Pan Nawacki powinien podrzeć swoje dokumenty. Nie musi tego robić publicznie.
  Odpowiedz Oceń: 10 6 Zgłoś treść