Dziś jest: 19.07.2024
Imieniny: Marcina, Wincentego
Data dodania: 2024-04-03 14:04
Ostatnia aktualizacja 2024-04-06 07:39

Mateusz Sikorski

To proponują kandydaci na prezydenta Olsztyna. Kogo wybierzesz? [ANKIETA]

To proponują kandydaci na prezydenta Olsztyna. Kogo wybierzesz? [ANKIETA]
Już niedługo do olsztyńskiego ratusza ''wprowadzi się'' nowy prezydent
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W najbliższą niedzielę (7 kwietnia) w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. W ich trakcie wybierzemy także władze Olsztyna, z prezydentem na czele. Podczas kampanii padało wiele propozycji - niektóre bardzo zbieżne z postulatami innych kandydatów, a pozostałe bardziej oryginalne. Co stolicy Warmii i Mazur proponuje "siedmiu wspaniałych"? Poniżej prezentujemy niektóre postulaty kandydatów i ich komitetów. 

reklama

Najbliższe wybory prezydenta w Olsztynie będą wiązały się ze zmianą. Nie bierze w nich udziału urzędujący od 2009 roku Piotr Grzymowicz. Z ramienia własnego komitetu kandyduje do rady miasta. O fotel prezydencki powalczy zaś siódemka kandydatów. Z ich strony padało wiele propozycji, mające przyciągnąć wyborców. 

Wśród postulatów pojawiło się kilka elementów wspólnych. Co do jednego cała siódemka jest zgodna: do Olsztyna powinna zostać przyciągnięta większa liczba inwestorów. Sposoby, w jakie chcą tego dokonać różnią się w zależności od kandydata. Kolejne z wspólnych punktów wszystkich osób ubiegających się o fotel prezydenta to inwestycje "w ludzi", czyli zwiększenie liczby wydarzeń kulturalnych i sportowych, oraz większe wsparcie finansowe tych sektorów.

Większość kandydatów głośno mówi także o zwiększeniu pensji urzędników czy poprawie działania systemu ITS. Z bardziej "namacalnych" inwestycji wszyscy kandydaci mówią o budowie kolejnej przeprawy na Zatorze, łączącej ulice Zientary-Malewskiej i Lubelską, oraz modernizacji olsztyńskich szkół. 

Mirosław Arczak (KWW Wspólny Olsztyn)

(fot. Michał Stopierzyński)

Program Arczaka opiera się na sferze kulturalnej, społecznej i wsparciu trzeciego sektora. Mieszkańców Olsztyna zaintrygowały takie pomysły, jak staranie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury czy więcej miejsca na street art. Komitet proponuje także stworzenie miejsc aktywności sportowej i kulturalnej, dbanie o ekologię w mieście (zazielenianie terenów, powołanie rady ds, zieleni, rozwój energii odnawialnej czy program retencji wody).

Arczak stawia także na zwiększeniu finansowania Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i wspieraniu organizacji pozarządowych. Kryzys mieszkaniowy radny chciałby rozwiązać za pomocą inwentaryzacji i oddania do użytku pustostanów. Z

a jego potencjalnej prezydentury mieszkańcy mogliby spodziewać się także nowych miejsc w żłobkach, wsparcia przedsiębiorców (powołanie pełnomocnika ds. przedsiębiorczości), przywrócenia roweru miejskiego i nowej trasy rowerowej oraz likwidacji guzików dla pieszych na światłach. 

Bartosz Grucela (KKW Lewica)

(fot. Mateusz Sikorski)

W swoim programie Grucela nie stawia wyraźnie na jedną z gałęzi rozwoju miasta. Ważnym punktem jest na pewno budowa tzw. "Osiedla Kobiet", które znajdować miałoby się na Pieczewie, gdzie powstałyby mieszkania komunalne. Oprócz tego kandydat Lewicy proponuje remontowanie pustostanów i odrestaurowanie kamienic.

Podobnie jak Arczak Grucela stawia na zieleń, w dosłownym i przenośnym znaczeniu - na tablicach ZDZiTu miałyby pojawić się alerty smogowe, a w mieście powstałaby elektrownia słoneczna. Polityk mówił także o transporcie: przywrócenie roweru miejskiego, przedłużenie linii tramwajowej do Centrum Konferencyjnego na kortowie, uruchomienie Olsztyńskiej Kolei Miejskiej, linii pośpiesznych, zwiększenie ilości linii nocnych oraz wprowadzenie 15-minutowego biletu za 2 zł to tylko część z propozycji.

W dalszej części programu Gruceli znajdziemy centralę wsparcia dla osób starszych, hostel interwencyjny dla osób LGBT+, centralne ogrzewanie dla mieszkańców Dajtek, stworzenie Muzeum Olsztyna, wzmocnienie uprawnień rad osiedli i otwarcie Rady Miasta na głos mieszkańców. Ważnym punktem jest też bezpieczeństwo: budowa i przegląd istniejących schronów oraz przygotowanie planów ewakuacji.

Czesław Jerzy Małkowski (KWW Czesława Jerzego Małkowskiego)

(fot. Łukasz Kozłowski)

Były prezydent w trakcie kampanii wielokrotnie podkreślał, jak skutecznie zarządzane było miasto. Teraz chciałby wrócić do dawnego stylu, widząc jednak obecne potrzeby Olsztyna. Jedną z nich jest poprawa sytuacji komunikacyjnej w mieście.

Nowoczesne parkingi w centrum, tzw. "park and ride" na obrzeżach miasta, usprawnienie sygnalizacji świetlnej czy udostępnienie torowisk tramwajowych dla samochodów na ul. Kościuszki to część z nich.Zmotoryzowanych mieszkańców południowych części Olsztyna zainteresuje plan budowy drogi łączącej ul. Wilczyńskiego z al. Warszawską.

Małkowski stawia także na kulturę i sport. Za jego kadencji rewitalizacji uległby Stadion Leśny, powstałby także nowoczesny, wielofunkcyjny stadion miejski oraz ośrodek sportów motorowych. Podczas ostatniej debaty z kibicami klubu Stomil Olsztyn były prezydent zapowiedział dofinansowanie piłkarzy kwotą 2 mln złotych.

Wśród pozostałych postulatów znajdziemy: pole campingowe nad Ukielem, budowę schronów w południowych dzielnicach Olsztyna, stworzenie miejskiej aplikacji, zwiększenie kwot OBO, budowanie mieszkań komunalnych  i "poniedziałki prezydenckie", w trakcie których mieszkańcy mogliby rozmawiać z prezydentem o Olsztynie. 

Marcin Możdżonek (KWW Marcina Możdżonka Lepszy Olsztyn)

(fot. Łukasz Kozłowski)

Były mistrz świata w piłce siatkowej przedstawia konkretny plan - nie dotyczący wyłącznie sportu. Jest on jednak ważnym punktem programu, w którym znajdziemy m.in. reformę Ośrodka Sportu i Rekreacji, wsparcie drużyn sportowych, budowę nowych boisk piłkarskich czy prowadzenie kampanii zachęcającej olsztynian do aktywności fizycznej.

Ważnym punktem w programie Możdżonka jest także starówka, która miałby doczekać się "managera", przygotowującego ofertę kulturalną dla tej części miasta, całoroczne ogródki przy restauracjach oraz lepsze połączenie między starówką a plażą miejską.

Sportowiec w celu przyciągnięcia inwestorów powoła Agencję Rozwoju Olsztyna. Chciałby także, aby do każdego olsztyńskiego przedsiębiorcy przypisany był konkretny urzędnik, aby sprawy urzędowe załatwiane były "o wiele szybciej". W ramach poprawy sytuacji kultury w mieście Możdżonek zapowiada duże festiwale w takich miejscach, jak plaża miejska czy lotnisko na Dajtkach.

Podobnie jak Małkowski były siatkarz proponuje budowę nowych i modernizację starych parkingów oraz "park and ride" na obrzeżach miasta. W skomunikowaniu obszarów podmiejskich z centrum pomóc miałoby m.in. przedłużenie linii tramwajowej do Bartąga. Ostatnim ważnym punktem w programie Możdżonka jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego poprzez otwarcie przestrzeni do dialogu i wsparcie organizacji pozarządowych.

Monika Rogińska-Stanulewicz (KWW Trzecia Droga Olsztyn)

(fot. Michał Stopierzyński)

Jedyna kobieta ubiegająca się o stanowisko prezydenta Olsztyna w swoim programie stawia głównie na sferę mieszkaniową. Wśród postulatów radnej znajdziemy m.in. zwiększenie liczby mieszkań socjalnych i komunalnych, program remontów i modernizacji istniejących zasobów mieszkaniowych, skrócenie czasu rotacji mieszkań komunalnych czy tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych w celu finansowania projektów mieszkaniowych.

Rogińska-Stanulewicz planuje także utworzenie Społecznej Agencji Najmu, która zrzeszając właścicieli mieszkań miałaby pomóc w znalezieniu mieszkania osobom najmującym i zagwarantować terminowych płatności.

W kwestii edukacji radna proponuje wsparcie edukacyjne i dodatkowe godziny lekcyjne, darmową komunikację dla uczniów do 18 roku życia, stypendia dla zdolnej młodzieży i zmniejszenie ilości uczniów w klasach szkolnych. W kwestii kultury proponuje budowę amfiteatru przy jeziorze Ukiel. W dalszej części programu Rogińska-Stanulewicz wymienia wprowadzenie lokalnych referendów, rozbudowę szpitali i przychodni, niskoemisyjne modernizacje budynków i "zieloną" komunikację. 

Grzegorz Smoliński (KW Prawo i Sprawiedliwość)

(fot. Mateusz Sikorski)

W trakcie przedwyborczych konferencji Smoliński za główny cel stawiał jedno - przyciągnięcie do Olsztyna inwestorów. Twierdził, że doświadczenie nabyte w trakcie prezesury Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pozwoli skutecznie "sprowadzić" większą liczbę biznesów.

Nie samymi inwestorami żyje jednak przeciętny olsztynianin, w programie PiS znalazło się więc propozycje "bliżej ludzi" - jak dofinansowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych w mieście. Smoliński zapowiedział także poprawę stanu olsztyńskich stadionów, wybudowanie placów zabaw dla dzieci i całorocznego, krytego lodowiska.

Interesującą dla mieszkańców południowych osiedli pozycją może być budowa łącznika między ul. Bukowskiego a al. Warszawską, która ma "odkorkować miasto" - podobnie, jak połączenie ulic Zientary-Malewskiej i Lubelskiej, o które kandydat zabiegał jeszcze jako radny kilkanaście lat temu. 

Robert Szewczyk (KW Koalicja Obywatelska)

(fot. Mateusz Sikorski)

Przewodniczący rady miasta w swoim programie stawia na zmiany, których w poprzednich kadencjach, gdy miastem rządził Piotr Grzymowicz, nie udało się wprowadzić. Podobnie jak Marcin Możdżonek chce rewitalizacji starówki, w celu czego powołany miałby zostać "menedżer", zajmujący się ofertą kulturalną.

To właśnie na kulturę stawia Szewczyk. Proponuje system stypendialny dla artystów, nową siedzibę Teatru Lalek i przeprowadzenie Biblioteki Miejskiej do Koszar Dragonów, utworzenie Muzeum Olsztyna i Muzeum Sportu w hali Urania, przeznaczenie większej ilości środków na kulturę oraz powołanie zastępcy prezydenta do spraw kulturalnych.

W kwestii sportu, oprócz dokończenia budowy Olsztyńskiego Centrum Piłki Nożnej kandydat KO zapowiada modernizację stadionu Stomilu oraz przyciągnięcie dużych wydarzeń sportowych do stolicy Warmii i Mazur.

W kwestii biznesowej Szewczyk postuluje powołanie Centrum Współpracy z Przedsiębiorcami, budowę Olsztyńskiego Parku Przemysłowego oraz powołanie Olsztyn Convention Bureau, mającego zajmować się sprowadzaniem kongresów, targów i innych wydarzeń o dużej randze. Wparciem objęci zostaną także mali przedsiębiorcy - choćby poprzez rewitalizację olsztyńskich targowisk. 

Ankieta wyłączona:

 

Komentarze (80)

Dodaj swój komentarz

 • Gabi 2024-04-05 23:31:12 109.241.*.*
  Arczak na prezydenta!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 13
 • KAPISZON 2024-04-05 20:10:25 5.184.*.*
  SPOKOJNIE......No Pasaran No Pasaran .......socjalismo el muerto.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Taki „niezależny” 2024-04-05 19:07:01 31.0.*.*
  Przecież Możdżonek nie ma żadnego doświadczenia społecznego, poza prowadzeniem fundacji no i ostatnio został prezesem myśliwych. Nie wiemy jakie ma zdolności menedżerskie, jak mu poszło, jako pełnomocnikowi handlowemu firmy włoskiej? Nie jest ani orłem intelektu, ani zbytnio komunikatywnym człowiekiem (ci, którzy go znają, mówią, że jest „mrukowaty” i wycofany). Możemy się tylko domyślać jego zaplecza po tym, że wżenił się w rodzinę Celmerów (Antoni Celmer to przez dekady szef olsztyńskiej polikliniki), a w jego komitecie są młodzi ludzie wcześniej związani z Porozumieniem Gowina. Więcej światła rzuci zapewne lista jego kandydatów na radnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 28 3
 • Taki niezależny 2024-04-05 19:06:28 103.108.*.*
  Cytując gazetę z Purdy: Przecież Możdżonek nie ma żadnego doświadczenia społecznego, poza prowadzeniem fundacji no i ostatnio został prezesem myśliwych. Nie wiemy jakie ma zdolności menedżerskie, jak mu poszło, jako pełnomocnikowi handlowemu firmy włoskiej? Nie jest ani orłem intelektu, ani zbytnio komunikatywnym człowiekiem (ci, którzy go znają, mówią, że jest „mrukowaty” i wycofany). Możemy się tylko domyślać jego zaplecza po tym, że wżenił się w rodzinę Celmerów (Antoni Celmer to przez dekady szef olsztyńskiej polikliniki), a w jego komitecie są młodzi ludzie wcześniej związani z Porozumieniem Gowina. Więcej światła rzuci zapewne lista jego kandydatów na radnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Mieszkańcy 2024-04-05 15:09:44 31.0.*.*
  Na polityka zawsze wybierało się najstarszych gdyż maja największa wiedzę, największe doświadczenie, nie są pazerni, nie idą dla kasy jak młodzi tylko dla IDEI i dla MIESZKAŃCÓW! Najstarszy lekarz najlepszy! W dawnych plemieniach zawsze mędrcem był najstarszy i każdy dbał o niego!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 42 5
 • Przedsiębiorca 2024-04-05 15:06:33 146.70.*.*
  Na polityka zawsze wybierało się najstarszych gdyż maja największa wiedzę, największe doświadczenie, nie są pazerni, nie idą dla kasy jak młodzi tylko dla IDEI i dla MIESZKAŃCÓW! Najstarszy lekarz najlepszy! W dawnych plemieniach zawsze mędrcem był najstarszy i każdy dbał o niego!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Przerażeni mieszkańc 2024-04-05 12:29:55 37.248.*.*
  Ankieta to szczyt oszustwa ludzi milionowych sponsorów Możdżenia! Miał wczoraj 5% dziś 30% 🤣 pewnie w komisjach też płaci za głosy. Jeszcze chce obsadzać za masę pieniądze to MENAGERA to AGENCJE ROZWOJU. Nie ma pojęcia o mieście, nie mieszka tu a w Jezioranach. Nie był ani radnym, ani nikim w Olsztynie. Poza świetnym siatkarzem i świetnym w fundacji na która sponsorzy wpłacają żeby uniknąć płacenia podatków. Jeszcze morduje nasze wspólne zwierzęta leśne które żre za darmo! Lubi wszystko za darmo żyć na czyiś koszt jak widać!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 44 8
 • Alicja 2024-04-05 11:47:09 89.39.*.*
  Wynik mógł być tylko jeden. To tak jakby na portalu dla vegan zapytać czy wolą humus czy mięso.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
 • Jola a nóż widelec 2024-04-05 11:16:56 46.205.*.*
  czy z kandydatką jest wszystko ok? Widziałam nagranie, strasznie gestykuluje i robi dziwne ruchy głową podczas wywiadów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • strona wuwuwu 2024-04-05 09:12:49 185.25.*.*
  Ja proponuję jeszcze większe dopłaty do deficytowego lotniska w Szymanach. Niech każdy samorząd się dorzuci, a co! Obiekt dla nikogo, ale Warmia i Mazury to bogaty region. Białystok, choć większy od Olsztyna, nie porwał się na taką głupotę. Widać olsztyńskim bonzom za daleko do Gdańska albo Warszawy. Zamiast ładować miliony w ten badziew lepiej te środki przeznaczyć na rzeczywiste potrzeby mieszkańców regionu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 2
 • Me 2024-04-05 08:15:36 87.205.*.*
  2 mln złotych na klub piłkarski - chcecie patologii jak w Trójmieście, głosujcie na Czesława :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 18
 • gość 2024-04-04 22:22:05 2a01:11cf:4a3:*
  Obiecanki cacanki a głupiemu (wyborcy) radość...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Do Ratusza 2024-04-04 21:58:43 95.160.*.*
  Broń Boże Możdżonek. Co z niego za samorządowiec? On się tyle zna na samorządzie co ja na odprawianiu mszy św. Niech startuje na prezesa PZ Siatkarskiego. Albo na Prezesa Lasów. Tylko Małkowski jako doświadczony samorządowiec.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 39 11
 • Korn 2024-04-04 17:02:38 37.109.*.*
  Na głowę upadliscie z tym kasowaniem komentarzy? Tak, Małkowski to komunista, na dodatek mocno zaawansowany wiekowo, czego dowodzi jego życiorys dostępny dla każdego w necie. Nie róbmy wstydu na całą Polskę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • Podatnik 2024-04-04 14:51:33 5.173.*.*
  Wyniki ankiety doskonale pokazują ile warte są takie ankiety😝
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 3
 • Sindbad 2024-04-04 11:00:48 2a00:f41:1431:*
  Śmiech i smutek. Wysyp artykułów w miejskich portalach, które wspierają swoich kandydatów, usuwają komentarze lub nie publikują tych niewygodnych. Masowa akcja ludzi z UM, którzy boją się, że stracą stanowiska i masowo klikają za poparciem swoich z rady miasta, namawiają ludzi, że to najlepszy wybór. Obudźmy się, pójdźmy na te wybory i słuchając swojej intuicji zagłosujmy. Potrzebujemy Zmiany, bo to miasto zaczyna gnić od środka
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 1
 • doktór wiktór 2024-04-04 10:12:22 95.160.*.*
  A objawienia intelektualnego z Konfy nie ma?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Ala16 2024-04-04 08:11:24 88.156.*.*
  Nawet nie wiedziałam, że Pan Szewczyk jest 14 lat w radzie miasta 🤣 co zrobił w tym czasie ..chyba nic 😜
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 7
 • tfuuu 2024-04-03 21:05:01 88.156.*.*
  Strasznie kasowane są tu komentarze, szczególnie anty lewicowe, ale spokojnie! Już razp konaliśmy komuszych lewaków i pokonamy ich znowu, wszystko wróci do normy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 11
 • Sraczka bardzo rzadk 2024-04-03 19:59:18 83.28.*.*
  Robert Szewczyk kandydat na Prezydenta Olsztyna jest współsprawcą strat olsztyńskich wodociągów, wynikających z uzależnienia opłat za śmieci od ilości zużywanej wody (15 mln zł strat na koniec 2023 r. z realnym wzrostem w następnych latach do ok. 40 mln zł). Stratami zostaną obciążeni mieszkańcy Olsztyna w najwższych w kraju cenach cenach wody i ścieków pod koniec 2024 roku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 47 6

www.autoczescionline24.pl