Dziś jest: 25.06.2024
Imieniny: Doroty, Łucji, Wilhelma
Data dodania: 2024-05-24 16:35

Krzysztof Brągiel

Światowa premiera „Wszystko na darmo” już wkrótce w Olsztynie [WIDEO]

Światowa premiera „Wszystko na darmo” już wkrótce w Olsztynie [WIDEO]
Kadr z piątkowej próby medialnej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W piątek (24 maja) w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca spektakl „Wszystko na darmo”. Chodzi o adaptację najważniejszej powieści niemieckiego pisarza Waltera Kempowskiego. Światowa premiera sztuki odbędzie się 29 maja w stolicy Warmii i Mazur. Dziś twórcy przedstawili wybrane fragmenty spektaklu.

reklama

Książka „Wszystko na darmo” ukazała się w Niemczech w 2006 roku i przez niemiecką, a później także anglojęzyczną krytykę zgodnie uznana została za dzieło wybitne. Opowiada o wydarzeniach z końcówki II wojny światowej, kiedy wojska niemieckie ustępowały pola Armii Czerwonej.

Akcja powieści rozgrywa się w Prusach Wschodnich. Zdaniem krytyków, opowiedziana przez Kempowskiego historia, stanowi „najpełniejszy obraz zagłady niemieckiego świata, jego moralnej, kulturowej i materialnej klęski” – właśnie na ziemiach, skupionych m.in. w rejonie dzisiejszego Olsztyna.

Kempowski dramatyczne wydarzenia przedstawia bez patosu i sentymentalizmu. Stawia na sarkastyczne poczucie humoru, ale jednocześnie nie boi się trudnych pytań - o winę, odpowiedzialność i stopień uwikłania przedstawicieli elit w narodowy socjalizm? 

Jest w tym coś symbolicznego, że światowa premiera sztuki na podstawie powieści Kempowskiego odbędzie się właśnie w Olsztynie, dawnym Allenstein, położonym tak blisko fikcyjnego dworu Georgenhof z opowieści niemieckiego pisarza.

Za spektaklem, który widzowie olsztyńskiego teatru będą mogli już wkrótce obejrzeć na Scenie Margines, stoją Weronika Szczawińska i Piotr Wawer Jr. „Wszystko na darmo" w ich ujęciu to niepokojąca opowieść, która staje się zaskakującym wizualnie połączeniem epickiego rozmachu i kameralności.

- Dla nas jako dla twórców i twórczyń, ta historia ma dwa podstawowe wymiary - mówi Weronika Szczawińska. - Pierwszy jest fascynujący, ale historyczny. Jest związany z regionem, z Warmią, a raczej Prusami Wschodnimi. W jakiś sposób jest to wycieczka wehikułem czasu. Drugi wymiar, który chyba dla nas jest bardziej interesujący, to opowieść o grupie zwykłych ludzi, wiodących kompletnie niespektakularne życia - w cieniu wielkiej wojny, w cieniu wielkiej katastrofy - tłumaczy reżyserka.

Jak więc podkreśla Szczawińska, zbliżająca się premiera to nie tylko teatralna wycieczka w przeszłość, ale przede wszystkim okazja do przyjrzenia się pamięci i historii tamtych dni przez pryzmat współczesnych mechanizmów.

Teatr Warmii i Mazur realizując misję promocji tożsamości kulturowej, dziedzictwa historycznego i wartości naszego regionu, kolejny raz stawia na repertuar bliski sercom mieszkańców. Przypomnimy, że na deskach olsztyńskiego teatru 22 marca br. swoją premierę miała sztuka "Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami" opowiadająca o objawieniach maryjnych w Gietrzwałdzie. 

Bilety na premierę „Wszystko na darmo”, która odbędzie się w środę (29 maja) o godzinie 19, zostały już wyprzedane. Wciąż są miejsca na kolejne spektakle, które na Scenie Margines Teatru im. S. Jaracza będą wystawiane do 16 czerwca.

Przekład: Małgorzata Gralińska
Adaptacja, reżyseria: Weronika Szczawińska
Adaptacja, dramaturgia, współpraca reżyserska: Piotr Wawer jr
Scenografia, kostiumy: Marta Szypulska
Muzyka: Aleksandra Gryka
asystentka scenografki: Natalia Dziarczykowska

W obsadzie:

 Milena Gauer – Katharina von Globig
Agnieszka Giza-Gradowska – Skrzypaczka, Malarz, Baronowa, Pani Hesse
Radosław Hebal – Doktor Wagner
Marcin Kiszluk – Drygalski, Erwin Hirsch
Aleksanda Kolan - Cioteczka
Wojciech Rydzio – Ekonomista, Kapral, Baron, Pan Hesse
Zuzanna Wicka (Studium Aktorskie) – Peter von Globig

 

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Olsztyn Kobietą 2024-05-25 19:29:46 2a00:f41:8e8:*
    Będę !!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl