''Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej'' - pierwsza przysięga terytorialsów z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]

''Służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej'' - pierwsza przysięga terytorialsów z Warmii i Mazur [ZDJĘCIA]
Fot. Monika Jabłońska

"Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam (...)". Te słowa w niedzielę w Morągu uroczyście wypowiedziało ponad 130 terytorialsów z Warmii i Mazur.

Terytorialsi z Warmii i Mazur przeżyli w niedzielę najważniejszy dzień w życiu żołnierza - złożyli przysięgę wojskową. W obecności swoich najbliższych, tych, za których bezpieczeństwo są odpowiedzialni, a także poprzedników - kombatantów Armii Krajowej wypowiedzieli słowa przysięgi, które rozpoczynają ich drogę służby wojskowej.

Przysięga żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Składającym przysięgę towarzyszyli ich koledzy, którzy od 3 marca 2018 roku równolegle realizowali 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.  W uroczystości wzięło udział blisko 300 żołnierzy OT.

Przysięga wojskowa, w której uczestniczył minister Obrony Narodowej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy, odbyła się w Parku Miejskim w Morągu.

- Każdego dnia, swoją służbą, będziemy dawać dowód słowom roty przysięgi wojskowej, realizując jednocześnie naszą misję, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności - podkreślają żołnierze batalionu lekkiej piechoty w Morągu.

Minister Mariusz Błaszczak przypominając znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej zaznaczył, że formacja jest znakomitym dopełnieniem wojsk operacyjnych. Ich siłą jest znajomość terenu. Są to wojska złożone z ludzi, którzy zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, żeby się przygotować do obrony naszej ojczyzny.

W uroczystości uczestniczył również Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, który odczytał w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego list skierowany do żołnierzy Obrony Terytorialnej.

- W rocie przysięgi wojskowej zawarta jest istota służby wojskowej. Stanowi wielkie zobowiązanie wobec Ojczyzny oraz dowodzi o sile charakteru i gotowości do poświęceń - podkreślił ks. por. Marek Rycio, który odczytał list Biskupa Polowego Wojska Polskiego bp Józefa Guzdka. Mówiąc o wrażeniach ze szkolenia szer. Łukasz Jankowski podkreślił natomiast, że podczas 16 dni nauczył się poprawnie obsługiwać broń. Dodał, że szkolenie było bardzo intensywne.

- Słowa przysięgi wojskowej ma się zaszczyt wypowiedzieć tylko raz w życiu. To kilka zdań, które oznaczają przyjęcie na siebie ogromnej odpowiedzialności za swoją Ojczyznę i swoich bliskich. To początek czasem trudnej, ale zawsze pięknej drogi. Wojskowa służba, którą rozpoczyna złożenie przysięgi, oznacza ni mniej, ni więcej, tylko codzienną troskę o losy i rozwój naszego kraju - dodał płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

* * *

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. "Szczerbiec" została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • tery 2018-04-23 22:42:09 89.228.*.*
    Jak widzę terytorialsów - 150 w czapce to boję sie o swoje bezpieczeństwo !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
2147382000
2147382000